8 خرداد 1402
9 ترفند کاربردی برای دکوراسیون اتاق کوچک

9 ترفند کاربردی برای دکوراسیون اتاق کوچک- راهنمای چیدمان

برای بهینه سازی دکوراسیون اتاق کوچک و کم جا قبل از هر چیز نیاز به طراحی درست، خلاقانه و اصولی دارید. امروزه اکثر ما در آپارتمانهایی با وسعت و فضای بسیار کم و محدود زندگی می‌کنیم. در این شرایط نمی‌توان برای خرید لوازم مورد نیاز خانه و اتاق‌ها، هر گزینه‌ای را فقط بر اساس زیبا بودن آن انتخاب کنیم. به عبارت دیگر قبل از هر چیز باید به این موضوع فکر کنید که این المان تزئینی و با وسیله کاربردی چقدر از فضای اتاق را اشغال می‌کند و بر این اساس تصمیم به خرید بگیرد.

با توجه به این موضوع، انتخاب روش‌های درست و بهینه برای تغییر دکوراسیون اتاق کوچک دارای اهمیت زیادی است و به همین دلیل در ادامه این صفحه از آراستا برخی نکات مهم در این رابطه را بررسی می‌کنم.

تغییر دکوراسیون اتاق کوچک و کم جا

شاید زمان اتاق خواب‌های بزرگ که در کودکی به یاد داریم، گذشته باشد. امروزه بیشتر ما در خانه‌های کوچک زندگی می‌کنیم که اتاق‌هایی با ابعاد بسیار کم و حتی در حدود 4 تا 5 متر دارند. در این شرایط بهینه سازی فضای خانه اهمیت زیادی دارد و با دیدن المان‌های مختلف تزئینی و کاربردی نمی‌توانیم آن را مناسب خانه خود بدانیم.

برای بهبود دکوراسیون اتاق کم جا رعایت چند نکته مهم، ضروری است و با استفاده از آن‌ها تا حدود زیادی می‌توانید از شلوغی و فضای محدود اتاق کم کنید. همچنین با رعایت این موارد اتاق خواب فضای بیشتری خواهد داشت و احساس آرامش بیشتری برای شما به ارمغان می‌آورد.

 • ساده‌ترین و سریع‌ترین راهکار این است که اتاق کوچک خود را همیشه مرتب و تمیز نگه دارید. داشتن نظم، تاثیر بسیار زیادی در جلوه ظاهری اتاق دارد و آن را بزرگ‌تر به نمایش می‌گذارد.
 • از تخت خواب کم جا و با ابعاد کوچک استفاده کنید. تخت‌های تاشو ایده بسیار خوبی در فضاهای کوچک هستند تا بتوانید در طول روز به بهترین شکل از فضای اتاق بهره ببرید. در عین حال برخورداری آن‌ها از قفسه کتاب و کمد، به شما کمک می‌کند تا تمام لوازم و وسایل شخصی را به راحتی در جای مناسب قرار دهید و اتاقی مرتب و منظم داشته باشید.
 • به هیچ وجه از سرویس تخت خواب با کمد و کشوهای بزرگ یا میز توالت جداگانه استفاده نکنید. حتی این تخت‌ها هم گزینه خوبی برای یک اتاق با ابعاد 9 متر نیستند؛ زیرا فضای زیادی از اتاق را به خود اختصاص می‌دهند و به همین دلیل نمی‌توانید به شکل مناسب از اتاق استفاده کنید.
 • اگر جزء آن دسته از افرادی هستید که علاقه‌ای به تخت خواب ندارید، بازهم توصیه می‌شود که قوانین و ترفندهای دکوراسیون اتاق کوچک و کم جا را رعایت کنید.
 • یک کمد دیواری جمع و جور گزینه مناسبی در اتاق خواب محسوب می‌شود. میتوانید از کمد کپسولی برای بهینه سازی  فضای اتاق استفاده کنید. برای اطلاعات بیشتر درباره ی کمد کپسولی مقاله ی کمد کپسولی را مطالعه کنید.
 • سعی کنید اتاق دارای دیوارهایی با رنگ‌های روشن مانند سفید و کرمی باشد. در این صورت جلوه و نمای اتاق باعث بزرگ‌تر نشان دادن آن خواهد شد.
 • نور مناسب و کافی در طول روز و شب، کمک می‌کند ه اتاق جلوه بهتر و بزرگتی داشته باشد. به همین دلیل اتاق‌های کوچک با پنجره رو به آفتاب فضای بهینه‌تری خواهند داشت. اما در صورتی که اتاق خواب شما دارای پنجره و نور کافی نیست؛ حتما نورپردازی مناسبی برای آن ایجاد کنید تا کمبود نور را جبران کنید.
 • شلف‌های دیواری شاید در نگاه اول یک المان تزئینی به نظر برسند؛ اما ابزاری کاملا کاربردی به حساب می‌آیند و می‌توانید بسیاری از ابزار و وسایل ضروری و مورد نیاز خود را روی آن‌ها قرار دهید.
 • به هیچ وجه در تغییر دکوراسیون اتاق کوچک از پرده‌های ضخیم و با رنگ‌های تیره استفاده نکنید. این کار به‌شدت روی فضاسازی تاثیر منفی دارد و باعث کوچک نشان دادن فضای اتاق می‌شود.
 • انتخاب پرده‌هایی از متریال حریر و پارچه‌های ظریف گزینه بسیار خوبی برای اتاق‌های کوچک و کم جا محسوب می‌شود تا سنگینی و شلوغی اتاق را کاهش دهد و آن را بزرگ‌تر به نمایش بگذارد.

تغییر دکوراسیون اتاق کوچک و کم جا

روش تغییر دکوراسیون اتاق کوچک

اگر قصد دارید تغییری در شکل و دکوراسیون اتاق کم جای خود بدهید، بهتر است به سراغ طرح‌های مدرن و سبک بروید. خوشبختانه طرح‌های دکوراسیون مدرن دارای رنگ‌های خنثی و در بیشتر موارد روشن است. به همین دلیل باعث بزرگ‌تر و دل‌بازتر نشان دادن فضا می‌شود. همچنین وسایل و اکسسوری‌ها در دکور مدرن بدون طراحی‌های سنگین و پیچ در پیچ است و همین مسئله نیز در دل‌بازتر نشان دادن فضا تاثیرگذار است. با توجه به این موضوع، پیشنهاد می‌شود که به هیچ وجه در یک اتاق کوچک و دلگیر از سرویس خواب با طراحی کلاسیک، بزرگ، پر طرح و نقش و بسیار حجیم استفاده نکنید؛ زیرا این کار فقط باعث شلوغی بیشتر در اتاق است.

بهترین انتخاب برای دکوراسیون اتاق کوچک و کم جا این است که به سراغ تخت خوابی با طراحی نئوکلاسیک و یا مدرن بروید. همچنین استفاده از یک آینه قدی زیبا و ساده در کنار آن، زیبایی اتاق را دوچندان می‌کند.

نکته مهم بعید در تغییر دکوراسیون اتاق کوچک، توجه به طرح و ابعاد فرش است. بهتر است بازهم در یک اتاق کوچک، فرش‌هایی با طرح مدرن را انتخاب کنید. فرش‌های کلاسیک علیرغم زیبایی بسیار زیاد خود، دارای طرح و نقش‌های ریز و پیچیده هستند و به نوعی فضا را شلوغ‌تر نشان می‌دهند. اما در فضای کوچک اتاق خواب می‌توانید از یک فرش مدرن با رنگی ساده و بدون طرح استفاده کنید تا فضا دل‌بازتر دیده شود.

روش تغییر دکوراسیون اتاق کوچک

دکوراسیون اتاق کوچک دخترانه

در بیشتر موارد دختر خانم‌ها وسایل بسیار زیادی دارند  و به نظر آن‌ها همه این وسایل ضروری است و به همین دلیل جا دادن همه این وسایل در یک اتاق کوچک کنی سخت است. بنابراین نیاز به طراحی درست و هوشمندانه دارید و در عین حال باید از تمام فضا به‌خوبی بهره ببرید. برای این کار می‌توانید روش‌های زیر را به کار ببرید.

 • یک تخت جمع و جور در طرح‌های ساده مانند سبک کلاسیک به کار ببرید. همچنین بهتر است تخت بدون تاج باشد تا فضا را بزرگ‌تر نشان دهد.
 • استفاده از رنگ‌های تیره دکوراسیون اتاق کوچک دخترانه ممنوع است؛ زیرا این رنگ‌ها باعث کوچک‌تر و شلوغ‌تر نشان دادن اتاق می‌شود. پیشنهاد می‌شود که به سراغ رنگ‌های شاد مانند لیمویی، آبی روشن و یا صورتی کمرنگ بروید.
 • تخت خواب با پایه‌های بلند گزینه خوبی است تا بتوان از فضای زیر آن برای قرار دادن وسایل اضافی و یا لباس‌های زمستانی و … استفاده کرد.
 • سعی کنید در کمد لباس‌ها چند نظم‌دهنده به کار ببرید تا نظم این فضا را فراهم کنید.
 • آینه قدی گزینه بسیار مناسبی است تا علاوه بر کاربردی و جنبه زیبایی خود، اتاق را بزرگ‌تر به نمایش بگذارد.
 • حتما کاغذدیواری‌ها، پرده و سایر المان‌ها مانند تخت و یا میز آرایش و کمد را در رنگ‌های روشن و شاد انتخاب کنید. در غیر این صورت فضای اتاق شلوغ، درهم‌ریخته و کوچک دیده خواهد شد.

دکوراسیون اتاق کوچک دخترانه

دکوراسیون اتاق کوچک پسرانه

در حالت کلی تفاوتی نمی‌کند که بخواهید دکوراسیون اتاق دخترانه را تغییر دهید و یا اینکه تصمیم به ایجاد دکوراسیون اتاق کوچک پسرانه دارید. در هر دو صورت چند قانون کلی را باید رعایت کنید تا حجم کمتری در اتاق ایجاد شود.

توصیه طراحان دکوراسیون داخلی این است که تا جای ممکن به سراغ وسایل کم جا و چندمنظوره بروید. صندلی‌های تاشو، تخت خواب تاشو که دارای کمد و قفسه‌های متعدد است، بهترین انتخاب برای دکوراسیون اتاق کوچک پسرانه محسوب می‌شود. در این صورت می‌توانید تمام وسایل مختلف را در آن به‌خوبی جای دهید و از شلوغی و بی‌نظمی اتاق جلوگیری کنید.

نکته مهم دیگر اینکه در ایجاد و تغییر دکوراسیون اتاق کوچک دخترانه و پسرانه و یا نوجوان حتما تخت خواب را در گوشه‌ای از اتاق قرار دهید؛ زیرا قرار دادن تخت در وسط اتاق باعث کوچک‌تر نشان دادان آن می‌شود. همچنین فضای اتاق را کاملا می‌گیرد و نمی‌توانید از فضای باقی‌مانده به شکل کاربردی استفاده کنید.

درنهایت اینکه علاوه بر دقت به دیوارها و وسایل حجیم مانند کمد و تخت خواب، به کفپوش و فرش آن هم توجه کنید. انتخاب فرش‌هایی با طرح‌های ساده و در رنگ‌های روشن و با سبک مدرن، بهترین انتخاب برای یک اتاق کوچک محسوب می‌شود. در عین حال حتما سعی کنید که ابعاد فرش حدود 50 سانتیمتر از هر طرف کوچک‌تر باشد که در این صورت نظم بیشتری در آن دیده می‌شود. همچنین رنگ‌های به کار رفته در المان‌ها و وسایل اتاق دارای تناژ یکسانی باشند؛ زیرا در غیر این صورت فضای اتاق درهم‌ریخته و شلوغ به نظر می‌رسد.

پیشنهاد مطالعه: دکوراسیون اتاق ترکیه ای چیست؟

دکوراسیون اتاق کوچک پسرانه

جمع‌بندی

در این نوشتار ترفندهای دکوراسیون اتاق کوچک و کم جا بررسی شد. اگرچه در یک نگاه ممکن ایت میان دکوراسیون اتاق دخترانه، پسرانه و .. تفاوت‌هایی وجود داشته باشد؛ اما در حالت کلی همه آن‌ها از چند قانون پیروی می‌کنند. انتخاب نور مناسب، نورپردازی‌های زیاد، رنگ روشن در کاغذدیواری و ‎وسایل مختلف و یا انتخاب پگرده با رنگ روشنف ازجمله این موارد است.

همچنین حتما المان‌ها و وسایلی برای اتاق کم جا تهیه کنید که حجیم نباشند و جلوه بصری سبک و کمتری داشته باشند. درنهایت اینکه کاربد دکوراسیون مدرن و نئوکلاسیک در انتخاب وسایل و اکسسوری‌ها یا لوازم تزئینی اتاق کوچک و کم جا بهترین گزینه است. در این صورت می‌توانید مطمئن باشید که فضای اتاق شلوغ و نامنظم دیده نخواهد شد و به‌خوبی می‌توانید از قسمت‌های مختلف آن استفاده کنید.

اشتراک گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *