9 مهر 1402
فرش را چگونه برای فضای کوچک انتخاب کنیم؟

فرش را چگونه برای فضای کوچک انتخاب کنیم؟ نکات خرید فرش

امروزه به دلیل تغییر سبک زندگی بشر و گسترش شهرنشینی و متمرکز شدن عمده ی مشاغل در شهر ها افراد تمایل زیادی به اقامت در کلان شهر ها پیدا کرده اند. با سرازیر شدن حجم انبوهی از جمعیت به سمت کلان شهر ها و نیاز به تامین مسکن برای این میزان از جمعیت، به ناچار در شهر ها منازل ویلایی بزرگ تبدیل به آپارتمان های نقلی و کوچک شد تا افراد بتوانند در این آپارتمان ها مستقر شوند. با افزایش تقاضا برای مسکن در شهر های بزرگ قیمت مسکن به گونه ای شده است که جوانان و افرادی که تازه اقدام به تشکیل زندگی مستقل خود نموده اند، توان تهیه ی مسکن در متراژ های کوچک را دارند. بنابر آنچه گفته شد در آپارتمان ها و خانه های کوچک انتخاب عناصر دکوراسیون به گونه ای باید باشد که بتواند حداکثر بهره وری از فضا را به ما بدهد. از جمله عناصر مهم و اصلی در دکوراسیون هر خانه، فرش آن خانه است.
از این جهت و به دلیل اهمیت تامین فرش مناسب برای فضای کوچک منازل، در این مقاله قصد داریم تا نکاتی که می تواند در جهت انتخاب فرش ماشینی برای خانه های کوچک مناسب باشد را عنوان کنیم.

انتخاب رنگ فرش برای خانه های کوچک

در چیدمان دکوراسیون خانه های کوچک توصیه می شود، از فرش های با رنگ خنثی و روشن در این فضا استفاده شود.
در صورتی که اتاق شما کوچک و کم نور است تنها گزینه ی مناسب برای فرش در این فضا فرش کلاسیک با رنگ روشن می باشد. زیرا فرش های روشن این امکان را برای شما فراهم می کنند، که فضای اتاق خود را بزرگتر از حد واقعی آن و به حالت دلباز تر و جذاب تر جلوه دهید.

انتخاب رنگ فرش برای خانه های کوچک

انتخاب طرح فرش برای خانه های کوچک

توجه به طرح و نقشه ی فرش برای خانه های کوچک، از چند جهت در جذابیت و اثر گذاری خانه ی شما می تواند موثر باشد.
در صورتی که از طرح های شلوغ در دکوراسیون خانه های کوچک استفاده شود، باعث شلوغ و بهم ریخته به نظر رسیدن این فضا می شود. از این جهت توصیه می شود در خانه های کوچک از فرش هایی که طرح ها و نقشه های خلوت و ساده تری دارند، در این خانه ها استفاده شود.
از جمله فرش های مناسب برای خانه های کوچک فرش مدرن هستند. برای دکوراسیون خانه های کوچک و همچنین بر اساس سلیقه ی و درخواست های افراد برای محیط های خود امروزه فرش  های مدرن، بسیار مورد توجه و استقبال افراد، به لحاظ تطابق عمده با متراژ فضای در اختیار آنها، قرار گرفته است.

در عین حال تولید کنندگان فرش، تقاضای مشتریان خود برای فرش کلاسیک که متناسب با خانه های کوچک باشد را بی پاسخ نگذاشته اند. فرش های افشان از جمله فرش های کلاسیک است، که برای دکوراسیون های کلاسیک بسیار مناسب می باشد.

فرش های طرح افشان با حذف ترنج بزرگ از وسط فرش به هرچه بزرگتر جلوه کردن خانه های کوچک کمک کرده و در صورتی که از رنگ های روشن آن هم انتخاب شود، در خانه های کوچک بسیار کاربردی و زیبا خواهد بود و فضای دلنشینی را برای صاحب خانه بوجود می آورد. فرش های طرح افشان هچنین برای افرادی که علاقه مند به طرح های شلوغ هستند، در صورتی که از
رنگ های روشن آن انتخاب شود بسیار برای فضا های کوچک مناسب هستند.

انتخاب ابعاد فرش برای خانه های کوچک

در زمینه ی انتخاب ابعاد فرش برای خانه های کوچک، توجه به نکات تایید شده توسط طراحان دکوراسیون داخلی می تواند، محیط منزل شما را بسیار کاربردی تر و جذاب تر کند. به این گونه که نیاز نیست در خانه های کوچک تمام فضای اتاق را فرش کنید و تنها با خالی گذاشتن بخشی از دکوراسیون و انداختن فرش در وسط اتاق، و در صورت وجود مبلمان انتخاب فرش به اندازه ای که پایه های جلویی مبل بر روی آن قرار بگیرد انتخابی هوشمندانه و مناسب خواهد بود، که فضای شما را بزرگتر جلوه می دهد.

همچنین توجه به این مسئله که در فضاهای کوچک بهتر است فرش رابا کمی فاصله از دیوار ها پهن کنید تا محیط زیبایی را بدست بیاورید. لازم به ذکر است برای داشتن پذیرایی با فضای محدود انتخاب انواع فرش مدرن تک رنگ انتخاب هوشمندانه ای می باشد.

انتخاب ابعاد فرش برای خانه های کوچک

تاثیر فرش های گرد و بیضی در خانه های کوچک

اصولا فرش های گرد و بیضی برای فضاهایی طراحی شده اند که در آن با محدودیت متراژ مواجه هستیم. حال ممکن است این مکان کوچک هر قسمتی ازخانه و دکوراسیون ما باشد. ما برای این قسمت های دکوراسیون که با محدودیت فضا مواجه هستیم، اعم از پذیرایی، اتاق خواب، آشپزخانه و…، می توانیم به سراغ انتخاب فرش های گرد و بیضی برویم و با پهن کردن یگ فرش گرد
روشن وزیبا چیدمان منزل خود را چشم نوازتر و بزرگتر کنیم.

در پهن گردن فرش های گرد و بیضی توجه به این نکته ضروری است ،که باید ابعاد فرش را به گونه ای انتخاب کرد که هیچ وسیله ای اعم از مبل یا سایر وسایل دکوراسیون روی فرش قرار
نگیرد. همچنین نباید به اندازه ای کوچک انتخاب شود که جلوه ی پذیرایی شما را بگیرد. تنها بگونه ای که اطراف آن خالی باشد و وسایلی روی آن قرار نگیرد کفایت می کند.

پیشنهاد مقاله: اصول انتخاب فرش در منزل

کلام آخر

قواعد و نکاتی که در خصوص چیدمان خانه های کوچک ، در این مقاله به آنها اشاره کردیم، مواردی بود که بر اساس اصول طراحی دکوراسیون داخلی به آن رسیده بودند. اما در پایان می خواهم در مورد این مسئله صحبت کنم که علم دکوراسیون یک قانونی نیست که درصورتی که اگر بر اساس آن رفتار نشود تمام فرضیات شما را بهم بریزد بلکه بسیار متاثر از شرایط و سلیقه و صد البته بودجه ای که در اختیار صاحب خانه است می باشد. مطالعه ی این مقاله و مقالاتی از این دست در حوزه ی دکوراسیون و خرید اجزا و وسایل مورد نیاز یک دکوراسیون می تواند با در اختیار قرار دادن اطلاعات بسیار در این حوزه ها بصورت مستقیم و
غیر مستقیم بر روی سطح سلیقه و انتخاب افراد تاثیر گذار باشد.

اشتراک گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *