10 مهر 1402
چگونه فرش مناسب برای جهیزیه عروس را انتخاب کنیم؟

چگونه فرش مناسب برای جهیزیه عروس را انتخاب کنیم؟

از مراحل مهم، در برگزاری یک مراسم با شکوه عروسی، برنامه ریزی برای خرید جهیزیه برای عروس و داماد می باشد.

به طور معمول، در لیستی که برای یک جهیزیه تهیه می شود، فرش جزو اصلی ترین و کاربردی ترین وسایل آن جهیزیه، به حساب می آید.

از آن جهت که فرش، از جمله وسایل اساسی در چیدمان یک جهیزیه می باشد، می تواند مبنای تعیین تم در دکوراسیون یک جهیزیه شود، که سایر اجزای آن دکوراسیون بر اساس آن انتخاب شوند.

از آن جمله می توان به طرح و رنگ مبلمان و پرده که بهتر است در تناسب با فرش باشد اشاره کرد.

بنابراین انتخاب درست فرش در دکوراسیون جهیزیه عروس از اهمیت ویژه ای برخوردار است.

در این مطلب از فروشگاه آنلاین فرش و دکوراسیون داخلی آراستا به بیان نکاتی می پردازیم که، در خرید فرش برای جهیزیه ی عروس موثر است.

جنس فرش جهیزیه عروس

جنس فرش برای جهیزیه عروس

برای اینکه بتوانیم در انتخاب بین فرش دستباف و فرش ماشینی، برای جهیزیه تصمیم بهتری بگیریم، لازم است، ابتدا به بررسی ویژگی های هر کدام بپردازیم.

در خصوص فرش های دستباف، توجه به نکات زیر می تواند انتخاب مناسب تری را برای ما به ارمغان بیاورد:

تنوع در فرش های دستباف، نسبت به فرش های ماشینی، بسیار کمتر دیده می شود. همین امر سبب شده است که، قیمت فرش های دستباف در مقایسه با فرش های ماشینی بسیار بالاتر باشد.

همچنین، به دلیل حساسیت بالای فرش های دستباف به لحاظ شرایط نگهداری و شستشوی این فرش و با توجه به قیمت بالای آن ، می توان گفت که خرید ان رابطه ی مستقیمی با میزان بودجه ی مورد نظر برای خرید فرش خواهد داشت.

در مورد انتخاب فرش های ماشینی برای جهیزیه، شناخت الیاف این فرش  در انتخاب و خرید آن بسیار کمک کننده است.

فرش های ماشینی که با الیاف پلی استر بافته شده اند، دارای قیمت بسیار کمی هستند و در صورتی که بودجه ی خرید فرش ناچیز باشد می تواند انتخاب مناسبی برای جهیزیه باشد.

فرش های ماشینی کلاسیک آکریلیک که با الیاف آکریلیک بافته شده اند، با اینکه به لحاظ ظاهری شباهت زیادی به فرش دستباف دارند اما،  نسبت به فرش های دستباف، قیمت بسیار کمتر دارند. فرش های ماشینی آکریلیک از تنوع بی شماری برخوردارند؛ واز جهت نوع بافت بسیار ظریف و جذاب هستند، و به لحاظ استحکام و کیفیت انتخاب مناسبی برای یک جهیزیه هستند، زیرا نگهداری آن بسیار آسان است.

رنگ فرش برای جهیزیه عروس

پیرامون موضوع انتخاب رنگ مناسب برای جهیزیه عروس، توجه به چند نکته می تواند، یک انتخاب جذاب را برای منزل عروس و داماد رقم بزند.

از آن جمله، توجه به متراژ، و میزان نور طبیعی موجود در منزل عروس است.

به این منظور که، در صورتی که متراژ خانه ی عروس بزرگ باشد، و میزان نور در این فضا متناسب باشد؛ دست شما باز است و می توانید، از رنگ های روشن و البته رنگ های تیره، هم در فرش های این دکوراسیون استفاده کنید. و چه بسا با انتخاب فرش های تیره بتوانید، به جذابیت دکوراسیون خود بیافزایید.

ولی در صورتی که متراژ فضای شما کوچک و همچنین نور طبیعی فضای دکوراسیون منزل عروس کم باشد، بهترین انتخاب برای رنگ فرش، رنگ های روشن خواهند بود.

همچنین در انتخاب رنگ فرش جهیزیه، به تناسب و همخوانی، بین رنگ فرش و رنگ دیوار و کفپوش خانه ی عروس توجه کنید.

رنگ فرش جهیزیه عروس

طرح مناسب فرش جهیزیه ی عروس

برای انتخاب طرح فرش جهیزیه ی عروس، در قدم اول لازم است که تم مورد نظر برای دکوراسیون منزل عروس مشخص شود.

منظور از تم، این است که، عروس و داماد تصمیم بگیرند، که سبک دکوراسیون آن ها در دسته ی کلاسیک قرار بگیرد و یا  به سبک مدرن باشد.

اگر سبک دکوراسیون به شکل کلاسیک باشد ،که در این صورت باید به سراغ فرش های کلاسیک با طرح های افشان و یا فرش های طرح ترنج دار بروند. در صورتی که سبک دکوراسیون، مدرن انتخاب شده باشد، باید دکوراسیون آنها به سبک مدرن چیدمان شود؛ که در این حالت فرش مدرن بسیار انتخاب مناسبی برای خانه ی آن ها خواهد بود.

شانه و تراکم فرش جهیزیه عروس

در انتخاب فرش جهیزیه عروس، هر چقدر شانه و تراکم فرش بالاتر می رود، فرش از کیفیت بالاتری برخوردار می شود؛ و در صورتی که فرش ماشینی باشد، فرش های 1000 شانه و 1200 شانه و1500  شانه ، انتخاب بسیار پسندیده ای است.

زیرا هر چقدر شانه و تراکم فرش ها بالاتر می رود، بافت فرش ها ظریف تر و نقش آن ها زیبا تر می شود. فرش های ماشینی اکریلیک، که شانه و تراکم بالایی دارند، به دلیل رعایت ظرافت در بافت آن ها شباهت زیادی به فرش های دستباف دارند.

از فرش های با شانه و تراکم بالا، می توان برای فضای پذیرایی و مکان های پرتردد، در منزل عروس، استفاده کرد.

برای فضا هایی مانند اتاق های خواب و یا آشپز خانه، فرش های با شانه و تراکم کمتر مانند، فرش های 500 شانه و 700 شانه را می توان در نظر گرفت.

هرچه شانه و تراکم فرش بالاتر می رود، از آن جهت که تاثیر مستقیم بر روی کیفیت و استحکام فرش و البته ظرافت و زیبایی فرش دارد، قیمت فرش نیز بالا می رود.

به همین منظور، بودجه ای که برای خرید فرش جهیزیه در نظر گرفته می شود، بسیار در انتخاب شانه و تراکم فرش  اهمیت دارد.

سایز فرش جهیزیه عروس

سایز فرش جهیزیه عروس

انتخاب سایز مناسب برای فرش جهیزیه عروس یک موضوع سلیقه ای می تواند باشد. لذا به بررسی چند دسته سلیقه در خصوص چیدمان می پردازیم که در انتخاب سایز فرش موثر است.

دسته ای از افراد تمایل دارند که، تمام فضای منزل خود را با فرش بپوشانند و هیچ فضای خالی را درکفپوش باقی نمی گذارند. این افراد با توجه به متراژ کامل خانه ی خود فرش خریداری می کنند.

اما دسته ای دیگر هستند که علاقه مندند که تنها  بخش کوچکی از منزل را  فرش کنند. مثلا فضای زیر مبلمان ،یا میز غذا خوری را فرش می کنند. یا به نوعی سایز فرش را انتخاب می کنند، که با فاصله از دیوار ها پهن کنند.

بنابراین سایز فرش با توجه به سلیقه ی افراد و متناسب  با متراژ فضایی که در اختیار عروس و داماد است، می تواند متغییر باشد.

پیشنهاد مقاله:نکات تغییر دکوراسیون خانه، با کمترین هزینه

کلام آخر

با توجه به اینکه خرید جهیزیه فشار اقتصادی سنگینی را به خانواده ها و البته جوانان تحمیل می کند، از این جهت داشتن آگاهی نسبت به اقلام ضروری در جهیزیه، از قبیل فرش، می تواند افراد را در جهت  یک خرید مناسب و به صرفه هدایت کند.

ما در گروه آراستا تلاش کرده ایم که همگام با شما مشتریان محترم شده و اطلاعات مفیدی که در حیطه ی خرید فرش نیاز دارید را در اختیار شما عزیزان قرار دهیم.

همچنین شما در سایت آراستا می توانید ، فرش ها ی مورد نیاز خود را با مناسب ترین قیمت و با بهترین شرایط تهیه کنید.

اشتراک گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *