8 خرداد 1402
تفاوت فرش کلاسیک و مدرن

تفاوت فرش کلاسیک و مدرن – راهنمای بهترین خریدفرش

در این مقاله از آراستا، مطالب دقیقی از فرش‌های مدرن و کلاسیک ارائه نموده‌ایم. با مطالعه این مطالب می‌توانید تفاوت فرش مدرن و فرش کلاسیک؛ را بشناسید. امروزه با پیشرفت دستگاه‌های بافندگی فرش ماشینی، فرش‌های ماشینی تولید شده توسط این دستگاه‌ها از کیفیت بالایی برخوردار شده است.

خریدارانی که برای خرید فرش ماشینی اقدام می‌کنند و به بازارهای فرش مراجعه می‌کنند، با تماشای نقشه‌های زیبا و دستباف گونه و به دلیل زیبایی و کیفیت بی‌نظیر اکثر فرش‌ها شیفته تک‌تک این فرش‌ها می‌شوند. فرش‌های ماشینی بافته شده با دستگاه‌های پیشرفته، از زیبایی و کیفیت بالایی برخوردار است. علاوه‌برآن، طرح‌هایی که در نقشه‌های فرش استفاده شده است نیز از زیبایی بی‌نظیری برخوردار می‌باشد.

آیا شما برای تغییر دکوراسیون منزل یک فرش مدرن می‌خواهید یا کلاسیک؟ انتخاب مدل فرش نکته مهمی است که در دکوراسیون خانه به میزان زیادی خودنمایی می‌کند. بنابراین نمی‌توانید به راحتی از کنار آن بگذرید و هر طرح و رنگ و یا سبکی را برای فرش انتخاب کنید.

اینکه چه تفاوت‌هایی میان فرش مدرن و کلاسیک وجود دارد، بسیار زیاد است؛ اما در یک تعریف کلی می‌توان گفت که فرش مدرن فرشی است که کلاسیک نیست!  طراحی فرش‌های مدرن کاملا خاص و متفاوت ا فرش‌های کلاسیک است . به همین دلیل در هنگام استفاده از آن در دکوراسیون منزل، باید به سایر المان‌ها و لوازمی که به کار بردید، توجه کنید.

بهتر است بی گدار به آب نزنید و با آشنایی کامل درباره تفاوت فرش کلاسیک و مدرن، دست به انتخاب بزنید و گزینه بهتر را برای دکوراسیون خانه خود انتخاب کنید. با توجه به اهمیت فرش در دکور منزل، در این نوشتار از آراستا قصد دارید تفاوت فرش کلاسیک و مردن را بررسی کنیم و به این موضوع بپردازیم که هر کدام از این فرش‌ها، مناسب چه دکوراسیونی هستند. اگر شما هم در جستجوی یک فرش مناسب برای خانه خود هستید، در ادامه این نکات خرید فرش همراه ما بمانید

تفاوت فرش کلاسیک و مدرن

 تفاوت فرش کلاسیک و مدرن

برای درک بهتر درباره اینکه چه فرشی را انتخاب کنیم، باید قبل از هر چیز شناخت درستی درباره تفاوت این دو مدل فرش داشته باشیم. هرکدام از این فرش‌ها ویژگی‌های منحصر به فردی دارند که کاملا با دیگری متفاوت است. به همین دلیل استفاده از این دو نوع فرش در کنار هم در یک نوع دکوراسیون اصلا زیبا نیست و چهره خوشایندی ندارد.و در این صورت اگر دیگران شما را به بدسلیقگی متهم کنند، نباید ناراحت شوید! در ادامه تفاوت فرش کلاسیک و مدرن را بررسی می‌کنیم.

فرش کلاسیک چیست؟

از میان تمام مدل‌ فرش‌هایی که در منازل ما پهن می‌شوند، هیچکدام‌شان علی‌رغم جدید و مدرن بودن، جایگاه فرش کلاسیک را نمی‌توانند داشته باشند. اصالت و طرح و نقشه‌ی فرش کلاسیک ، سال‌هاست که با سرشت و خلق‌وخوی مردمان خو گرفته‌ است و ظاهر سنتی‌اش، آن را به فرشی شایسته و اشرافی تبدیل کرده است. اگر این سوال در ذهن‌تان ایجاد شده که به چه گروه فرش‌هایی کلاسیک گفته می‌شود، باید بگوییم فرش کلاسیک، فرشی است که نقشه‌ و طرح آن، سنتی و قدیمی است و دارای همان طرح‌ها و نقشه‌هایی است که سالیان دراز، سیر تکاملی خود را طی نموده‌ است و امروزه به مرحله‌ی بلوغ خود و شکوفایی رسیده است.

همه ما انواع فرش‌های کلاسیک را در گذشته دیدیم و به خوبی با آن‌ها آشنایی داریم. شلوغی طرح‌ها و رنگ‌های مختلفی که روی فرش به کار رفته است، نشانه واضح فرش کلاسیک است. همچنین انواع فرش دستباف نیز در دسته فرش کلاسیک قرار دارند و دارای پیچیدگی و طرح‌های شلوغ و درهمی هستند که در نوع خود واقعا زیباست.

در فرش کلاسیک چند فاکتور به‌طور ویژه دیده می‌شود و تقریبا تمامی آن‌ها دارای یک ویژگی مشترک هستند. این موارد شامل:

  • فرش کلاسیک دارای طرح و. نقشه است و با توجه به تراکم و بافت در چند دسته قابل تقسیم است. به عبارتی این فرش شامل فرش 700 شانه، 1000 شانه و 1200 شانه قابل تقسیم است.
  • ترکیب رنگ در فرش کلاسیک بسیار متنوع است. همچنین این رنگ می‌تواند ترکیبی از دو یا چند رنگ دیگر باشد.
  • در بیشتر موارد این فرش‌ها از یک قسمت مرکزی به نام حوضه برخوردار هستند. به حوضه مرکزی فرش، ترنج نیز گفته می‌شود. همچنین در اطراف فرش نیز 4 لچک و یا مثلی در طرح و رنگ شبیه به حوضه مرکزی قرار دارد. البته طرح‌های دیگری نیز وجود دارد که فرش‌های کلاسیک بر اساس آن‌ها بافته می‌شوند.
  • فرش کلاسیک نیز در طرح‌های مختلف مانند لچک ترنج، افشان، اسلیمی، شکارگاه، خشتی و درختی در بازار موجود است.
  • ویژگی خاص و منحصر به فرد در فرش کلاسیک، برخورداری از طرح‌ها متنوع و رنگ‌های بسیار زیاد است. به همین دلیل برای هر نوع دکوراسیون سنتی و با توجه به سایر لوازم و المان‌ها می‌توان، گزینه مناسب را انتخاب کرد.

فرش مدرن چیست؟

در مقابل فرش کلاسیک، انواع فرش مدرن وجود دارند که با طرح بسیار ساده و رنگ‌های بسیار کم شناخته می‌شوند. به عبارت بهتر در نگاه اول به یک فرش مدرن متوجه می‌شوید که بسیار ساده است و این سادگی در طرح فرش‌ها و یا رنگ‌های بسیار کم آن دیده می‌شود.

در فرش مدرن هیچ گونه شلوغی و پیچیدگی خاصی مانند فرش کلاسیک دیده نمی‌شود. به همین دلیل گزینه مناسبی برای یک دکور ساده و بدون شلوغی محسوب می‌شوند. این فرش دارای ویژگی‌های متفاوتی است که شامل:

  • فرش مدرن با استفاده از طرح‌های بسیار ساده و یا اشکال هندسی کم و به صورت ساده، حجیم و با فاصله زیاد بافته می‌شود.
  • در یک فرش مدرن طرح‌ها با استفاده از رنگ‌های مجزا از هم جدا می‌شوند و به خوبی قابل تقسیم و تشخیص هستند و مرز هر طرح از دیگری کاملا مشخص است. این در حالی است که در فرش کلاسیک ممکن است طرح‌ها کاملا با هم ترکیب شوند و مرز آن‌ها قابل تشخیص نباشد.
  • در فرش مدرن بیش از هر چیز از متریال پنبه و پشم استفاده می‌شود. البته در برخی از آن‌ها نیز ابریشم مصنوعی به کار می‌رود و فرش دارای چهره‌ای کاملا براق و درخشنده است.
  • بیشتر فرش‌های مدرن دارای بافتی حجیم و به اصطلاح گوشتی هستند. به عبارت دیگر تارهای فرش بلندتر از حد معمول و نسبت به فرش کلاسیک هستند.
  • فرش مدرن غالبا طرحی ساده و کو و نقش و نگار دارد و در بیشتر موارد فقط از دو یا سه رنگ در بافت آن استفاده می‌شود. همین موضوع نیز باعث می‌شود که فرش مدرن سادگی بیشتری داشته باشد.

فرش مدرن چیست؟

فرش کلاسیک در دکوراسیون

شاید برای شما هم سوال باشد که به چه شکلی از فرش کلاسیک در دکوراسیون استفاده کنید؟ البته همه ما استفاده از این نوع فرش را در طرح‌ها و رنگ‌های مختلف آن، در همه خانه‌های ایرانی دیدیم. اما برای استفاده بهتر از این نوع فرش در دکوراسیون بهتر است کمی خلاق باشید.

یک راهنمایی کلی درباره استفاده از فرش کلاسیک در دکوراسیون، این است که بر اساس طرح فرش، آن را در دکوراسیون به کار ببرید. به‌طور مثال اگر قصد دارید برای فضای پذیرایی فرشی انتخاب کنید، قبل از هر چیز به المان‌ها و لوازم به کار رفته در آن نگاه کنید.

اگر فضای پذیرایی با استفاده از اکسسوری و مبلمان و پرده‌های مجلل پر شده است، بهتر است فرش کلاسیک با طرح لچک ترنج برای این فضا انتخاب کنید. در این صورت دکوراسیون نمای تجملی بیشتری خواهد داشت.

البته فراموش نکنید که نوع رنگ فرش و تراکم آن هم اهمیت دارد. با توجه به اینکه این فضا کمتر مورد استفاده قرار می‌گیرد و پاخور کمتری دارد، می‌توانید از فرش‌هایی با تراکم و ظرافت بیشتر استفاده کنید تا زیبایی این دکور را بیشتر به نمایش بگذارید.

اگر قصد دارید برای اتاق خواب بر اساس دکوراسیون سنتی، یک فرش کلاسیک انتخاب کنید، گزینه بهتر، فرش‌هایی هستند که دارای طرح درختی و شکارگاه هستند. همچنین برای فضاهای ورودی خانه مانند راهروها و یا در قسمت جلویی سرویس بهداشتی یک فرش کلاسیم با تراکم کمتر و قیمت مناسب‌تر انتخاب کنید؛ زیرا این فضا پاخور بیشتری دارد و رفت و آمد در آن‌ها زیاد است. به همین دلیل استفاده از یک فرش ظریف با تراکم زیاد چندان مناسب و البته اقتصادی نیست.

برای انتخاب فرش کلاسیک در آشپزخانه نیز می‌توانید از فرشی با طرح‌های شلوغ و رنگ تیره استفاده کنید. محیط آشپزخانه به دلیل رفت و آمد زیاد و احتمال ریختن مواد غذایی، زودتر کثیف می‌شود. بنابراین باید فرشی انتخاب کنید که در کنار برخورداری از تراکم کمتر، رنگ تیره‌تری داشته باشد.

همچنین بهتر است یک فرش کلاسیک با متریال آکریلیک برای این فضا انتخاب کنید؛ زیرا این متریال مقاومت بسیار خوبی در برابر رطوبت و حرارت دارد و گزینه مناسبی برای آشپزخانه محسوب می‌شود.

فرش کلاسیک در دکوراسیون

فرش مدرن در دکوراسیون

اگرچه انتخاب یک فرش مناسب برای دکوراسیون مدرن و کلاسیک، پرتاب موشک به فضا نیست؛ اما انتخاب ساده‌ای هم نیست!

به عبارت ساده‌تر، هرروز انواع مختلفی از فرش با طرح و رنگ‌ها و ابعاد مختلف به بازار ارائه می‌شوند و در این میان انتخاب گزینه بهتر کمی سخت خواهد شد. به خصوص زمانی که قصد داشته باشید در دکوراسیون خانه جسارت به خرج بدهید و از فرش مدرن استفاده کنید.

در حالت کلی اگر به دنبال ساده‌ای بیش از حد در دکوراسیون خانه هستید، استفاده از فرش مدرن، اکسسوری‌های مدرن و سایر المان‌های ساده پیشنهاد می‌شود. برای خانه‌هایی که دارای دکوراسیونی با رویکرد جدید و ساده هستند، مناسب‌ترین فرش، نوع مدرن آن است.

فرش‌های مدرن به صورت جسورانه ا طرح‌ها و رنگ‌ها استفاده می‌کنند و اشکال هندسی قوی در آن‌ها دیده می‌شود. در این فرش‌ها تصاویر انتزاعی و خلاقانه به چشم می‌آید و به همین دلیل نمی‌توان از آن در هر دکوری استفاده کرد.

فرش‌های مدرن در انواع مختلفی مانند فرش شگی یا پرز بلند، عروسکی و شنل در بازار وجود دارند؛ اما برای انتخاب آن‌ها در دکوراسیون باید به فاکتورهای مختلفی دقت کنید.

به‌طور مثال اگر قصد دارید برای آشپزخانه با دکوراسیون مدرن، یک فرش مدرن انتخاب کنید، فرش پرز بلند یا شگی چندان مناسب نیست. این فرش‌ها به دلیل دارا بودن پرزهای بلند، آلودگی و ذران مواد خوراکی و … را در خود پنهان می‌کنند. به همین دلیل مناسب آشپزخانه نیست و باید بیشتر از سایر فرش‌ها آن را بشویید. این موضوع نیز باعث می‌شود که فرش کهنه شده و عمر مفید کمتری پیدا کند.

همچنین این فرش مناسب اتاق کودک نیست و بیشتر از همیشه باید برای نظافت آن وقت بگذارید. بهتر است برای اتاق کودک از فرش مردن عروسکی استفاده کنید. این فرش‌ها با طرح‌های فانتزی و جذاب خود، گزینه‌ای شاد برای اتاق کودک محسوب می‌شود. علاوه بر آن دارای پرزهای کوتاهی است و نظافت این محیط را بیشتر فراهم می‌کند. در عین حال شستشوی آسان‌تری دارد.

کلام پایانی

در این نکات خرید فرش از آراستا تفاوت فرش کلاسیک و مدرن را بررسی کردیم. در انتخاب فرش مناسب هر دکوراسیونی علاوه بر توجه به نوع فرش و طرح‌ها و رنگ‌های آن، به سایر اکسسوری‌ها و لوازمی که در فضا استفاده کردید، دقت کنید.

برای داشتن دکوراسیونی زیبا باید تمامی لوازم و المان‌ها در آن دارای هارمونی و هماهنگی باشند. در این صورت می‌توان به خوبی زیبایی را در فضا درک کرد و از زیبایی بصری آن لذت برد. همچنین فراموش نکنید که برای فضاهای متفاوت، از فرش کلاسیک و یا فرش مدرن مناسب استفاده کنید. نوع تراکم فرش، ابعاد آن و طرح و نقش به کار رفته روی فرش، گزینه‌های مهمی هستند که باید در هنگام انتخاب آن برای فضاهای مختلف به آن توجه شود.

اشتراک گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *