7 خرداد 1402
نکات تغییر دکوراسیون خانه_ با کمترین هزینه

نکات تغییر دکوراسیون خانه، با کمترین هزینه

چیزی به آغاز سال نو باقی نمانده است و همه ما در تلاش هستیم تا در کنار گردگیری، حال و هوای نو و جدیدی به دکوراسیون خانه بدهیم. شاید شما هم قصد داشته باشید با خرید چند اکسسوری جدید و یا تعویض مبلمان و پرده سالن پذیرایی، دکوراسیون جدیدی خلق کنید.

البته این موضوع را هم در نظر داشته باشید که در بسیاری از موارد، خرید لوازم جدید و یا اکسسوری‌های تزئینی می‌تواند هزینه‌های زیادی روی دست شما بگذارد. بنابراین پیشنهاد بهتر این است که با چند تغییر خلاقانه و هوشمندانه، دکوراسیونی با کمترین هزینه برای خانه خود فراهم کنید.

در ادامه این مقاله آراستا قصد داریم راه‌های آسان و کم هزینه برای رسیدن به دکوراسیونی زیبا در خانه را بررسی کنیم. بنابراین شما هم می‌توانید بدون نگرانی و فقط با چند تغییر کوچک و  یا هزینه بسیار کم، بهترین چیدمان را در خانه‌ایجاد کنید. 

دکوراسیون منزل ساده بدون مبل

در حال حاضر در بیشتر خانه‌ها حداقل یک دست مبلمان راحتی، کاناپه و یا مبلمان استیل دیده می‌شود. همچنین بعد از مدتی مبلمان کیفیت و استحکام اولیه خود را از دست می‌دهند و ناچار به تعویض و یا تعمیر آن هستیم. اگر شما مبلمانی در خانه ندارید و قصد دارید برای تغییری جدید در دکوراسیون، مبلمان بخرید، دست نگه دارید!

برای تغییری زیبا در دکوراسیون نیازی به این ندارید که حتما مبلمان را به دکور خانه اضافه کنید. شما می‌توانید با کمی خلاقیت و هوشمندی، دکوراسیونی ساده و بدون مبل در خانه فراهم کنید. برای این کار کافی است از تکیه‌گاه و پشتی‌های مناسب استفاده کنید.

خوشبختانه انواع مختلفی از پشتی خلیجی، سنتی و طرح‌های شاه‌نشین در بازار موجود هستند که می‌توانید با توجه به رنگ دکوراسیون خانه، گزینه بهتر را انتخاب کنید. البته به یاد داشته باشید که رنگ و طرح‌های پشتی با فرش تناسب داشته باشد. به عبارت دیگر از نظر رنگی هارمونی داشته باشند و  اگر فرشی با طرح‌های شلوغ در خانه پهن کردید، پشتی‌ها خیلی شلوغ نباشد. زیرا در این صورت نمایی نامرتب و بسیار شلوغ از خانه نشان می‌دهد.

دکوراسیون منزل ساده بدون مبل

دکوراسیون ساده و کم هزینه بر اساس اولویت‌بندی فضاها

برای رسیدن به چیدمانی برتر در خانه، باید فضاهای مختلف آن شامل اتاق خواب، نشیمن، آشپزخانه و پذیرایی را به‌خوبی بررسی کنید و بهترین دکور را برای آن انجام دهید. اما در بین این فضاها، اتاق پذیرایی، اهمیت بیشتری دارد و از نظر بصری، بیشتر خودنمایی می‌کند.

به همین دلیل اگر بودجه کمی در اختیار دارید و دوست دارید تغییری منحصر به فرد در خانه‌ایجاد کنید، به سراغ فضاهای پذیرایی بروید. همچنین برای جلوگیری از تغییرات پی‌درپی، بهتر است در انتخاب رنگ دکوراسیون دقت کنید.

از میان رنگ‌های مختلف، رنگ‌های کرم و قهوه‌ای گزینه‌های بهتری هستند، زیرا به‌راحتی می‌توانید اکسسوری‌های چوبی را با این فضا هماهنگ کنید. همچنین فرش، مبلمان و پرده با رنگ‌های در تناژ کرم و قهوه‌ای به خوبی را رنگ پارکت‌ها همراه می‌شود.

علاوه بر آن، ازجمله مزایای رنگ‌های روشن مانند قهوه‌ای و کرم این است که می‌توانید از رنگ تکمیلی طلایی برای انواع اکسسوری‌های تزئینی  و یا سایر لوازم استفاده کنید و نگران هارمونی بین رنگ‌ها نباشید.

دکوراسیون کم هزینه اتاق خواب

اگرچه اتاق خواب به‌عنوان فضایی مخفی شناخته می‌شود، اما نادیده گرفتن طراحی مناسب در این فضا، ممکن است باعث انتخاب‌های اشتباه شود. در فضای اتاق خواب، تخت به‌عنوان مهم‌ترین عنصر خودنمایی می‌کند. به همین دلیل حتما سعی کنید این فضا را زیباتر کنید.

نکته مهم دیگر این است که به هیچ وجه اتاق را با استفاده از اکسسوری‌ها و لوازم اضافی شلوغ نکنید. هرچقدر این فضا خلوت‌تر باشد، احساس آرامش بیشتری به شما القا می‌کند. علاوه بر آن، برای روشن‌تر نشان دادن اتاق خواب می‌توانید از ملحفه و روتختی‌های با رنگ روشن کمک بگیرید.

همچنین با توجه به طرح و رنگ فرش و کفپوشی که در اتاق خواب وجود دارد، چراغ خواب مناسبی برای دو طرف تخت انتخاب کنید. بهتر است برای اتاقی با طراحی مدرن، از چراغ‌های ساده و مدرن کمک بگیرید.

روی نور پردازی کار کنید

یکی از روش‌های بسیار آسان و دقیق برای تغییری راحت و سریع در دکوراسیون، استفاده از نورپردازی‌های مناسب است. ممکن است شما هم در خانه‌ای زندگی کنید که از نور طبیعی محروم باشد. در این صورت بهترین جایگزین، کمک گرفتن از نورپردازی‌های مناسب در فضا است تا شفافیت بیشتری در محیط فراهم کند و از نظر بصری جلوه بیشتری به آن بدهد.

روی نور پردازی کار کنید 

استفاده از گلدان در دکوراسیون داخلی

استفاده از گلدان و گل‌های طبیعی، روشی جالب  و با هزینه کم برای چیدمانی مقرون به‌صرفه محسوب می‌شود. گل‌ها به سرعت می‌توانند حال و هوای خانه را تغییر دهند و فضایی با طراوت و منحصر به فرد  در آن ایجاد کنند. البته دقت داشته باشید که گلدان‌ها را با دقت انتخاب کنید. همچنین گل‌هایی در فضاهای مختلف خانه قرار دهید که زیبا، سرحال و شکلی خاص داشته باشند.

به عبارت دیگر سعی کنید گل‌ها ظاهری مرتب داشته باشند. به‌طور مثال اگر یک گلدان، گل پتوس دارید، استفاده از یک چهارپایه بلند در زیر گلدان، نمای بهتری از گل به نمایش می‌گذارد. همچنین بهتر است گلدان‌ها را نزدیک به پنجره و نور طبیعی قرار دهید تا علاوه بر رشد مناسب گل‌ها، جلوه بصری بیشتری داشته باشد. نکته مهم‌تر دیگر اینکه در استفاده از گل و گلدان اغراق نکنید؛ زیرا در این صورت نمایی شلوغ از خانه به نمایش می‌گذارید و این اصلا خوب نیست.

استفاده از گلدان در دکوراسیون داخلی 

 

یک تغییر ساده در خانه ‌ایجاد کنید

برای رسیدن به دکوراسیون ساده و کم هزینه در خانه، نیاز به هزینه‌های زیاد و بزرگ و یا خرید لوازم گران‌قیمت ندارید. گاهی اوقات با یک تغییر کوچک و اصولی می‌توانید تغییری مناسب در دکور ایجاد کنید. به‌طور مثال برای تغییر در شکل و نماس مبلمان، بهتر است از کوسن‌هایی با رنگ‌ها و طرح‌های جدید کمک بگیرید. اگر خانه‌ای با دکور مدرن دارید، انتخاب کوسن با طرح‌های فانتزی و در رنگ‌های شاد، بهترین گزینه است.

همچنین روش جالب و کم‌هزینه دیگر برای ایجاد دکوری جذاب، استفاده از وسایل به شکل متقارن است. البته این روش بیشتر در دکوراسیون سنتی و کلاسیک قابل استفاده است. اما برای ایجاد تقارن نیازی به هزینه‌های زیاد ندارید. خرید دو اکسسوری شبیه به هم و استفاده از آن‌ها در اطراف میز تلویزیون روش مناسبی است.

علاوه بر آن، می‌توانید از دو آباژور رومیزی هم‌شکل کمک بگیرید و آن‌ها را فضای پذیرایی  و اطراف مبلمان استفاده کنید. روش ساده‌تر این است که دو گلدان با گل‌های طبیعی را در فضای پذیرایی، اتاق خواب و یا نشیمن خانه قرار دهید تا جلوه بصری طبیعی و شاد به فضا بدهید.

یک تغییر ساده در خانه ‌ایجاد کنید

استفاده از آینه در دکوراسیون

تفاوتی نمی‌کند که بخواهید خانه‌ای مجلل و لوکس داشته باشید و یا اینکه خانه ساده خودتان را کمی تغییر دهید؛ به هر حال آینه‌ها به‌راحتی می‌توانند یک تغییر خاص در فضای دکوراسیون ایجاد کنند. ازجمله مزایای منحصر به فرد استفاده از آینه در دکوراسیون این است که فضا را بزرگ‌تر از حد معمول نشان می‌دهد. به همین دلیل بهترین انتخاب برای خانه‌های کوچک محسوب می‌شود.

علاوه بر آن، کاربرد آینه روشی مناسب و سریع برای پنهان کردن نواقص دیوارها محسوب می‌شود و می‌توانید عیب‌های روی دیوارها را با استفاده از یک قاب آینه از دید همه مخفی کنید.

البته کاربرد آینه در دکوراسیون، نیاز به رعایت چند فاکتور اساسی دارد. اولین نکته این است که آینه را در قسمت‌های تاریک و کم‌نور خانه نصب نکنید. اما در صورتی که قصد دارید آینه را در فضایی کم‌نور مانند راهرو نصب کنید، حتما در کنار آن از نورپردازی‌های مناسب استفاده کنید.

فاکتور مهم دیگر این است که آینه را در قسمت‌های پرنور مانند فضای کنار پنجره نصب کنید تا نور بیشتری به خانه هدایت کند و فضا را بزرگتر نشان دهد.

استفاده از آینه در دکوراسیون

رنگ لوازم چوبی را تغییر دهید

در همه خانه‌ها حداقل چند اکسسوری تزئینی چوبی و یا سایر لوازم اصلی مانند مبلمان وجود دارد که در ساخت آن‌ها چوب به کار رفته است. چوب به‌عنوان یک متریال طبیعی، بعد از مدتی رنگ و کیفیت اولیه خود را از دست می‌دهد و به همین دلیل ممکن است نمای این وسایل و تمام خانه، کهنه و قدیمی به نظر برسد.

در این شرایط، اگر دوست ندارید، هزینه زیادی برای تغییر دکوراسیون انجام دهید، فقط کافی است وسایل چوبی را دوباره رنگ کنید. برای این کار می‌توانید از براق‌کننده‌های چوب مانند کیلر و سیلر استفاده کنید. خواهید دید که اکسسوری‌های چوبی خانه شما، هنوز هم جذابیت‌های گذشته را دارند و فقط نیاز به کمی توجه داشتند!

جمع‌بندی

در این نوشتار از مجله آراستا، روش‌های ساده و کم هزینه برای تغییر دکوراسیون را بررسی کردیم. موارد ذکر شده تنها بخشی از روش‌های متنوعی هستند که با استفاده از آن‌ها می‌توانید، بدون هزینه‌های زیاد، دکور خانه را تغییر دهید.

با کاربرد این روش‌ها خواهید دید که خانه شما هم جذابیت‌های زیادی دارد و نیازی به هزینه‌های بسیار گران برای تغییر چیدمان نداشتید. فراموش نکنید که مهم‌ترین فاکتور برای داشتن دکوراسیون زیبا و جذاب، انتخاب‌های هوشمندانه، باکیفیت و خلاقانه است. بنابراین همین امروز برای یک تغییر ساده و کم هزینه در دکوراسیون خانه دست‌ به‌کار شوید.

شما کدام مورد را برای چیدمان منزل انتخاب می کنید؟

این مقاله را با دوستان خود به اشتراک بگذارید.

اشتراک گذاری

3 یک نظر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *