9 مهر 1402
چیدمان آشپزخانه با 7 نکته کاربردی

چیدمان آشپزخانه با 7 نکته کاربردی- نکات آن

هیچ کدام از فضاهای خانه به اندازه آشپزخانه دلچسب نیستند. به همین دلیل رسیدگی به این فضا و استفاده از طراحی‌های مدرن و ترند دکوراسیون آشپزخانه، روش خوبی است تا این فضای گرم  و صمیمی را بیشتر از گذشته برای خودمان خوشایند کنیم.

حالا روزهایی که مطبخ در پشت خانه‌ها پنهان بود و در آن غذا می‌پختند و ظرف‌ها را می‌شستند، به پایان رسیده است. امروزه آشپزخانه تبدیل به جایی منحصر به فرد برای اضافه کردن دکورهای زیبا و خاص شده تا جذابیت بیشتری به دکوراسیون خانه اضافه شود. آشپزخانه امروزی در قلب خانه است و یک نقطه کانونی در همه خانه‌ها محسوب می‌شود. مکانی که روز را با آن شروع می‌کنیم و در پایان روز هم در آنجا کنار هم جمع می‌شویم.

آشپزخانه‌ها در طول زمان تغییرات زیادی را تجربه کردند و پیشرفت فناوری نیز باعث تغییرات بیشتر همراه با پویای و ایجاد دکوری مدرن و راحت در آن‌ها شده است. به همین دلیل حالا با انبوهی از روش‌های چیدمان و دکوراسیون آشپزخانه روبرو هستیم که هرروز نیز دستخوش تغییری جدید می‌شوند. ممکن است برای شما هم سوال باشد که در میان دکورهای متفاوت آشپزخانه کدام گزینه مناسب خانه من است؟ برای پاسخ به این سوال پیشنهاد می‌کنم ادامه این مقاله را مطالعه کنید تا با ترند دکوراسیون آشپزخانه در سال 2022 آشنا شوید. در این صورت می‌توانید به شکل بهترین تصمیم بگیرید و انتخاب بهتری داشته باشید.

ترند دکوراسیون آشپزخانه در سال 2022

سال 2022 شما را به آشپزخانه‌ای با کابینت‌های رنگی و شاد، جزئیات زیاد و کاشی‌های رنگارنگ دعوت می‌کند. شاید امروز زمان آن به پایان رسیده باشد که آشپزخانه را فقط با رنگ سفید در کابینت‌ها، دیوار  و همه المان‌ها پیش ببریم و کمی رنگ برای تبدیل کردن این فضا به شادترین قسمت خانه لازم باشد.

البته ممکن است شما جزء کسانی باشید که رنگ‌های خنثی را ترجیح می‌دهید؛ نیازی به تغییر دکوراسیون این فضا ندارید. در عین حال سلیقه و علاقه‌های ما مهم‌ترین فاکتور در تعیین نوع دکوراسیون فضاهای مختلف خانه هستند و دلیلی وجود ندارد که با هر طراحی دکوری خانه را تغییر دهیم. اما در صورتی که با رنگ‌های شاد و گرم آشتی باشید و آشپزخانه نیاز به کمی تعمیر و تغییر داشته باشد، وقت آن رسیده که دست به کار شوید و ترند دکوراسیون آشپزخانه در سال 2022 را به خانه بیاورید.

ترند دکوراسیون آشپزخانه در سال 2022

با کابینت‌های سفید خداحافظی کنید

بالاخره زمان آن رسید که کابینت‌های با رنگ تیره آشپزخانه را به تسخیر خودشان دربیاورند. اگرچه کابینت‌های سفید رنگ در برخی موارد دارای ظاهری کلاسیک هستند، اما کم‌کم زمان آن رسیده با آن‌ها خداحافظی کنیم. طراحان دکوراسیون هم بیان می‌کنند که در سال 2022 کابینت‌های سفید محبوبیت خود را از دست می‌دهند و به جای آن کابینت‌هایی با رنگ تیره قد علم می‌کنند.

علاوه بر آن رنگ‌های تیره مانند سبز، آلبالویی، آبی تیره و یا سرمه‌ای در ترند دکوراسیون آشپزخانه‌این امکان را فراهم می‌کند که آشپزخانه حسی دراماتیک و مجلل به خود بگیرد. همچنین این رنگ‌ها به سرعت می‌توانند به فضای آشپزخانه عمق ببخشند. این در حالی است که سایر رنگ‌های روشن و خنثی چنین قدرتی ندارند. البته مراقب باشید  و از رنگ‌ها به شکل هوشمندانه‌ای استفاده کنید؛ در غیر این صورت با آشپزخانه‌ای تیره و تاریک روبرو خواهید شد که حس افسردگی و غم را برای شما تداعی می‌کند.

با کابینت‌های سفید خداحافظی کنید

استفاده از رنگ های گرم برای ایجاد صمیمیت

رنگ‌های گرم در دکوراسیون آشپزخانه به خوبی می‌توانند فضایی گرم و صمیمی ایجاد کنند و شادی این قسمت از خانه را افزایش دهند. برای این کار می‌توانید از رنگ‌های شاد و گرمی مانند نارنجی، آبی پررنگ و یا بژ گرم استفاده کنید. حتی ترکیب این سه رنگ در کنار هم می‌تواند ایده خوبی برای گرمابخشی به فضای آشپزخانه باشد.

شاید دوست داشته باشید حال و هوای طبیعی جنگل را به آشپزخانه دعوت کنید. در این صورت پیشنهاد طراحان دکوراسیون به شما این است که برای ترند دکوراسیون آشپزخانه به سراغ رنگ سبز و المان‌هایی با رنگ طبیعی چوب بروید. برای مثال می‌توانید کابینت‌هایی در رنگ سبز به کار ببرید و در کنار آن ابزارهای چوبی در آشپزخانه به کار ببرید. همچنین می‌توانید کابینت‌هایی با رنگ چوب طبیعی داشته باشید و اکسسوری‌های تزئینی یا گلدان‌هایی از گل‌های طبیعی در این فضا استفاده کنید. خواهید دید که این دکوراسیون چه حس خوشایندی در شما و  سایر اعضای خانواده ایجاد خواهد کرد.

در صورتی که دوست دارید آشپزخانه در کنار رنگ‌های گرمی و صمیمی، حس لوکس بودن را به نمایش بگذارد، به سراغ رنگ طلایی بروید و حاشیه کابینت‌ها، و دیوارها و حتی برخی از المان‌های تزئینی را طلائی کنید. خیالتان راحت باشد که همه چیز خوب و لوکس پیش خواهد رفت!

استفاده از رنگ های گرم برای ایجاد صمیمیت

برای ایجاد فضایی گرم و شیک برای فضای آشپزخانه مقاله ی چگونه آشپزخانه شیک داشته باشیم از آراستا را مطالعه کنید.

استفاده از رنگ های ارگانیک برای آشتی با طبیعت

روش دیگری که می‌تواند ترند دکوراسیون آشپزخانه باشد، استفاده از رنگ‌های ارگانیک برای آشتی بیشتر با طبیعت است. رنگ‌های طبیعی با سبک ارگانیک خود، ظاهری گرم در فضای آشپزخانه ایجاد می‌کنند تا فضایی مدرن و کلاسیک با هم آمیخته شود و طرحی نو در این فضا به وجود بیاید.

البته به یاد داشته باشید که حتما در ترکیب رنگ‌ها تعادل را رعایت کنید. به‌طور مثال بهتر است پالتی از رنگ‌های نرم، سبک  و خنثی را امتحان کنید. همچنین تا جای ممکن از رنگ‌های متضاد در آشپزخانه استفاده نکنید؛ زیرا باعث فضا را دلگیر نان می‌دهد. اما با انتخاب رنگ‌هایی در یک طیف هماهنگ با هم می‌توانید آشپزخانه را بزرگ‌تر و دل‌بازتر به نمایش بگذارید.

پیشنهاد دیگر این است که برای اضافه کردن حال و هوایی ارگانیک و طبیعی به این فضا به سراغ گل‌های طبیعی بروید. شاید بد نباشد که چند گلدان گیاه پتوس زیبا را در گوشه‌هایی از آشپزخانه قرار دهید تا تنفسی تازه به این فضا هدیه کند. در عین حال این گیاه بسیار کم‌توقع است و نیاز به مراقبت و نور زیاد هم ندارد. بنابراین می‌توانید با خیال راحت از زیبایی چشمگیر آن در آشپزخانه خود لذت ببرید.

در کنار رنگ‌های طبیعی و ارگانیک بهتر است از عناصری که رنگ و روی طبیعی دارند، استفاده کنید .به‌طور مثال سرویس ملاقه‌های چوبی، کفپوشی با طرح چوب و یا لوستری چوبی به خوبی می‌تواند حال و هوای طبیعت را در آشپزخانه شما افزایش دهد.

نکته مهم دیگر اینکه استفاده از ترند دکوراسیون آشپزخانه به صورت ارگانیک و طبیعی به هیچ وجه به معنای شلختگی و شلوغی در این فضا نیست. شما با انتخاب این دکوراسیون فقط تصمیم گرفتید که با رنگ‌ها و چیدمان لوکس و پر زرق و برق خداحافظی کنید. اما به این معنی نیست که آشپزخانه‌ای درهم  و شلوغ داشته باشید و یا اینکه گرد و غبار در آن حکم‌فرما باشد. در عین حال مزیت ویژه دکوراسیون ارگانیک این است که با هزینه‌های بسیار کم نیز قابل اجرا است و زیبایی چشم‌نواز و مطبوعی را به فضای آشپزخانه می‌بخشد.

استفاده از رنگ های ارگانیک برای آشتی با طبیعت

استفاده از وسایل چوبی در آشپزخانه

تفاوتی نمی‌کند که آشپزخانه‌ای با طرح و دکوراسیون کلاسیک  و سنتی داشته باشید و یا اینکه مدل‌های مدرن و مینیمال را ترجیح بدهید؛ به هر حال وسایل چوبی در هر آشپزخانه‌ای بهترین انتخاب و گزینه است. موضوع این است که بار رنگ‌های تیره و یا خیلی روشن را به خوبی می‌توان با کمک متریال طبیعی چوب از بین برد. وسایل چوبی مختلف مانند سرویس ظروف چوبی، سرویس قاشق چوبی و یا برخی اکسسوری‌های خاص که با متریال چوب ساخته شدند، به خوبی می‌توانند در این فضا جا خوش کنند و زیبایی منحصر به فردی به آشپزخانه بدهند.

در عین حال استفاده درست و همراه با تعادل از المان‌های چوبی به خوبی می‌تواند گرما و صمیمیت را به آشپزخانه دعوت کند. حتی در صورتی که چند گیاه سبز و طبیعی هم به این فضا اضافه کنید، حتما از انتخاب خودتان خوشحال خواهید شد.

اما ممکن است برای شما هم سوال باشد که چه المان‌هایی بیشتر استفاده کنیم؟ برای این کار به سلیقه و علاقه‌های خودتان نگاه کنید. هرکدام از ظروف چوبی که بیشتر دوست دارید به‌عنوان یک ابزار کاربردی و یا تزئینی در آشپزخانه بگذارید. حتی می‌توانید کفپوش‌های چوبی در این فضا به کار ببرید تا گرمای آن را افزایش دهید.

علاوه بر آن پرده آویز چوبی هم ایده خوبی است تا با پرده‌های پلاستیکی، توری و … خداحافظی کنید. همچنین بهتر است چند شلف چوبی با رنگ طبیعی به آشپزخانه بیاورید تا به دیوارهای عمق و جلوه بصری بیشتری بدهد. نکته مهم دیگر در رنگ چوبی است که در المان‌های چوبی استفاده می‌کنید. اگر می‌خواهید فضایی کلاسیک و سنتی در آشپزخانه ایجاد کنید، بهتر است به سراغ المان‌های چوبی مختلف با رنگ تیره بروید. اما برای فضای مدرن، رنگ‌های روشن مناسب‌تر هستند.

استفاده از وسایل چوبی در آشپزخانه

شیرهای لمسی آشپزخانه

برای تبدیل کردن آشپزخانه به فضایی شیک و مدرن نمی‌توان به ایده‌های قدیمی و کهنه پایبند بود. البته به این معنا نیست که طرح‌های کلاسیک و سنتی را فراموش کنیم، اما می‌توان آن‌ها را با عصر فناوری‌های روز تلفیق کرد تا آسایش، نظافت و نظم بیشتر را به این فضا ببخشیم. برای رسیدن به این هدف روش‌های متفاوتی وجود دارد؛ اما نزدیک‌ترین  و جذاب‌ترین راه این است که شیرهای لمسی آشپزخانه را به کار ببریم که مزایای بسیار زیادی دارد و دوست محیط زیست محسوب می‌شود.

شیرهای لمسی آشپزخانه به صورت هوشمند طراحی می‌شوند و دارای ویژگی‌های جذابی مانند امکان برنامه‌ریزی، کنترل دمای آب، صرفه‌جویی در مصرف آب و مواردی از این دست هستند. همچنین این شیرها دارای یک سنسور هستند که در کمتر از 5 ثانیه فعال می‌شود. بنابراین در کمترین زمان ممکن می‌توان از آب استفاده کرد؛ بدون اینکه در مصرف آب اسراف شود.

نکته دیگر اینکه، اگرچه این شیرها در ابتدا هزینه زیادی روی دست شما می‌گذارند و نسبت به شیرهای معمولی دارای قیمت بیشتری هستند، اما مزایای ویژه آن‌ها به مرور زمان تمام هزینه‌ها را برمی‌گرداند و تاثیر زیادی در کاهش مصرف آب دارد.

پیشنهاد مطالعه: نحوه انتخاب کابینت آشپزخانه

شیرهای لمسی آشپزخانه

کلام پایانی

برای رسیدن به بهترین ترند دکوراسیون آشپزخانه نیازی به هزینه‌های عجیب غریب در این فضا ندارید. فقط کافی است کمی با طبیعت انس بگیرید و آن را به محیط آشپزخانه بیاورید. شاید در گذشته آشپزخانه‌هایی با طراحی بسیار مدرن و کابینت‌های در رنگ خنثی مانند سفید دارای محبوبیت بیشتری بودند؛ اما امروز همه چیز تغییر کرده است. شاید بهتر باشد که به رنگ‌های صمیمی و گرم بازگردیم و حس نوستالژیک قدیمی را در فضای آشپزخانه با طراحی مدرن ایجاد کنیم. البته باز هم تاکید می‌کنم که همه چیز به علاقه‌های شما بستگی دارد. شما چه مدل دکوراسیونی را ترجیح می‌دهید؟

اشتراک گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *