10 مهر 1402
رنگ صورتی در دکوراسیون داخلی منزل

رنگ صورتی در دکوراسیون داخلی منزل، روانشناسی رنگ صورتی در خانه

شاید شما هم جزء آن دسته از افرادی هستید که رنگ صورتی را کاملا دخترانه و کودکانه میدانید و به همین دلیل برای استفاده از آن در دکوراسیون داخلی کمی ترس دارید. در حالت کلی رنگ صورتی به عنوان رنگی چندمنظوره و سرگرم‌کننده شناخته می‌شود که برای تزئین دکوراسیون خانه می‌توان در فضاهای مختلف از آن استفاده کرد.

در عین حال شاید شما به عنوان یک خانم خانه‌دار این رنگ را دوست داشته باشید، اما مشکلی که وجود دارد این است که همسر شما چندان علاقه‌ای به رنگ‌های کودکانه ندارد. ممکن است همسر شما هم رنگ‌ها را بر اساس جنسیت تقسیم‌بندی کرده و رنگ آبی را پسرانه و صورتی را کاملا دخترانه می‌داند. اما برای حل این مشکل هم راه‌های زیادی وجود دارد.

در واقع راه‌های زیادی وجود دارند که با کمک آن‌ها می‌تواند طیف رنگی صورتی و یا رنگ صورتی کم رنگ در دکوراسیون داخلی منزل شما جای خوش کند و محبوب و دوست داشتنی شود. به همین دلیل در ادامه این راهنمای فرش از آراستا قصد داریم چند راهکار موثر برای استفاده از رنگ صورتی در دکوراسیون داخلی منزل را بررسی کنیم.

از کاغذ دیواری صورتی نترسید!

استفاده از رنگ صورتی در دکوراسیون

رنگ صورتی پیچیده و در عین حال شیک در دکوراسیون ایجاد می‌کند. برای استفاده از این رنگ در دکوراسیون بهتر است به دنبال طیف رنگی ملایم صورتی مانند رنگ صورتی روشن، رنگ صورتی چرکی و رنگ صورتی کالباسی بروید و برای زیباتر شدن آن، رنگ‌های مکمل را در دکوراسیون به کار بگیرید.علاوه بر آن، بازی با رنگ‌ها و سایه‌های مختلف را انجام دهید.

نکته مهمی که در هنگام استفاده از رنگ صورتی در دکوراسیون باید به آن اهمیت بدهید این است که چند رنگ‌ مختلف را در کنار صورتی امتحان کنید تا به ترکیب بهتر دست پیدا کنید. در عین حال مهم‌ترین فاکتور در تغییر دکوراسیون و استفاده از رنگ‌ها این است که از آن لذت ببرید و احساس آرامش داشته باشید. بنابراین خودتان را محدود به یک یا دو رنگ نکنید. همچنین شکستن محدودیت‌های قدیمی می‌تواند خلاقیت‌های شما را شکوفا کند تا طرحی زیباتر در دکوراسیون ابداع کنید.

استفاده از رنگ صورتی در دکوراسیون

مکمل رنگ صورتی در دکوراسیون چیست؟

رنگ صورتی مانند تمامی رنگ‌ها، دارای طیف گسترده‌ای است و از رنگ ملایم تا تند قابل استفاده است. اما برای استفاده از رنگ صورتی در دکوراسیون بهتر است به دنبال طیف ملایم آن بروید و رنگ مکمل آن استفاده کنید.

خوشبختانه رنگ‌های مختلفی برای تکمیل این رنگ وجود دارند؛ اما انتخاب دقیق آن‌ها نیز مهم است. در حالت کلی رنگ طوسی، خاکستری، طلایی و سفید، گزینه‌های بهتری برای ایجاد هارمونی در دکوراسیون صورتی رنگ هستند. اما نوع طیف رنگی که استفاده می‌کنید، بسیار مهم است.

به عبارت بهتر قبل از هر چیز رنگ‌های ملایم را انتخاب کنید. ترکیب طوسی و صورتی در دکوراسیون واقعا زیباست. همچنین این دو رنگ ترکیب خوبی در سایر اکسسوری‌ها و لباس‌ها نیز هستند. به‌طور مثال اگر مبلمانی در رنگ طوسی دارید، می‌توانید کوسن‌هایی به رنگ صورتی در کنار آن استفاده کنید تا ترکیب زیبایی ایجاد شود.

البته استفاده از رنگ صورتی در دکوراسیون به این معنا نیست که فقط به چند رنگ خاص محدود شوید. یکی از جذابیت‌های رنگ صورتی این است که تناژ ملایم آن را می‌توانید به خوبی با رنگ‌های تیره مانند قهوه‌ای، خاکستری و یا اکسسوری‌های چوبی تکمیل کنید. در این صورت رنگ ملایم صورتی بیشتر خودنمایی می‌کند و روشنایی آن برجسته خواهد شد. همچنین استفاده از رنگ سبز در تناژ  و سایه‌های مختلف نیز، روشی جذاب برای ایجاد هارمونی رنگ‌ها در دکوراسیون خواهد بود.

علاوه بر آن می‌توانید از رنگ‌های متالیک نقره‌ای و طلایی هم در ترکیب با رنگ صورتی در دکوراسیون استفاده کنید تا دکوری لوکس  و در عین حال شیک فراهم شود. برای مثال می‌توانید صندلی‌های ناهارخوری را در تناژ رنگی صورتی انتخاب کنید و در کنار آن، لوستر برنجی و طلایی رنگ به کار ببرید. این روش کمک می‌کند که اتاق روشنایی بیشتری داشته باشد و گرم‌تر نشان داده شود.

به‌طور مشابه برای سردتر نشان دادن اتاق و یا در دکوراسیونی مدرن، می‌توانید از فرشی در رنگ صورتی ملایم استفاده کنید و چراغ‌های نقره‌ای رنگ به کار ببرید و همچنین مبلمان در تناژ رنگی خاکستری و  طوسی باشند. در ادامه چند نمونه استفاده از رنگ صورتی در دکوراسیون منزل را بررسی می‌کنیم.

رنگ صورتی را به یک نقطه کانونی تبدیل کنید

استفاده از رنگ صورتی در دکوراسیون ممکن است کمی ترسناک باشد و ندانید که دقیقا چطور از آن استفاده کنید. در حالی که اگر صورتی را به عنوان رنگ برجسته و برای روشن کردن یک اتاق به کار ببرید و رنگی مکمل به آن اضافه کنید، کاملا خاص و منحصر به فرد خواهد شد. برای این کار می‌توانید از مبلمان، لوازم خانگی و یا حتی یک گل صورتی رنگ کوچک در گوشه اتاق استفاده کنید.

رنگ صورتی را به یک نقطه کانونی تبدیل کنید

کوسن صورتی رنگ

اگر به دنبال آن هستید که به سرعت و بدون هیچ وسواسی رنگ صورتی ا به دکوراسیون خانه اضافه کنید، استفاده از کوسنی با رنگ صورتی روشن، سریع‌ترین  و ظریف‌ترین راه است. با این کار می‌توانید به صورت فصلی دکوراسیون اتاق نشیمن را تغییر دهید و همه رنگ‌ها و اکسسوری‌ها را به روشی سرگرم‌کننده با هم ترکیب کنید.

از کاغذ دیواری صورتی نترسید!

اگر اتاق کوچکی دارید و نور چندان مناسبی ندارد، استفاده از کاغذدیواری صورتی در یکی از قسمت‌های دیوار، گزینه جذابی برای برجسته کردن آن است. همچنین می‌توانید کاغذدیواری صورتی را در قسمت ورودی راهرو نیز به کار ببرید و حسی از شادی و در عین حال شیک بودن را در ورودی خانه فراهم کنید.

فراموش نکنید که اگر قصد دارید یکی از دیوارها را با کاغذ دیواری صورتی، بپوشانید، سایر دیوارها رنگی هماهنگ با آن داشته باشد. برای این کار می‌توانید از رنگ سفید و یا طوسی کمک بگیرید.

از کاغذ دیواری صورتی نترسید!

استفاده از اکسسوری‌های صورتی در دکوراسیون

یکی دیگر از روش‌های آسان برای استفاده از رنگ صورتی در دکوراسیون منزل، کاربردی اکسسوری‌ها تزئیناتی است. این لوازم با حجم  و ابعاد کوچکی که دارند، فضای کمی را اشغال می‌کنند و در عین حال قسمت مناسبی دارند. همچنین می‌توانید هر از چند گاهی آن‌ها را تغییر دهید و رنگ دکوراسیون را عوض کنید.

برای این کار می‌توانید از یک قاب عکس صورتی رنگ، گل و گلدان و یا سایر موارد کمک بگیرید. البته اگر قصد دارید از اکسسوری‌ها صورتی استفاده کنید و این رنگ را به صورت غالب به کار ببرید، سایه‌های مختلف رنگی آن را کنار هم بچینید. به‌طور مثال برای قرار دادن چند گلدان صورتی در گوشه اتاق پذیرایی، فقط به یک طیف رنگی صورتی اکتفا نکنید. گزینه بهتر این است که گلدان‌ها با سایه‌های رنگی مختلف به کار برود.

یک فرش صورتی پهن کنید

خوشبختانه امروزه انواع فرش‌های ماشینی در طرح‌ها و رنگ‌های مختلف در بازار وجود دارد و می‌توانید از مدل فرش کلاسیک و یا  فرش مدرن آن در دکوراسیون خانه استفاده کنید. اگر چیدمان دکور خانه شما مدرن باشد، می‌توانید از فرش‌های مدرن در رنگ صورتی ملایم استفاده کنید. همچنین برای ایجاد هارمونی در رنگ‌های دکوراسیون، مبلمان و کاناپه را در رنگ طوسی، سفید و یا سبز روشن به کار ببرید.

همچنین برای خانه‌ای با دکوراسیون کلاسیک و سنتی هم، امکان استفاده از فرش صورتی در دکوراسیون وجود دارد. شما می‌توانید از فرشی با گل‌های صورتی و زمینه کرم کمک بگیرید و برای سایر لوازم خانه نیز رنگ غالب را در تناژ کرمی و سفید انتخاب کنید.

گلیم فرش‌ها هم گزینه جذابی برای اتاق نشیمن، گوشه پذیرایی و اتاق خواب هستند. این فرش‌ها که با کارایی فرش معمولی بافته می‌شوند، پوششی ساده‌تر و در عین حال شیک ایجاد می‌کنند و گزینه خوبی برای تغییر دکوراسیون به‌حساب می‌آیند.

همچنین تفاوتی نمی‌کند که دکور خانه را سنتی و یا مدرن چیده باشید، استفاده از گلیم فرش صورتی رنگ ملایم، احساس خوبی از نرمی، لطافت و گرما را در دکوراسیون ایجاد می‌کند و می‌توانید از این احساس آرام لذت ببرید.

یک فرش صورتی پهن کنید

نکته مهم:

اگر شما هم به دنبال استفاده از رنگ صورتی در دکوراسیون منزل هستید، حتما به ترکیب اکسسوری‌ها، پیچیدگی رنگ‌ها و طرح‌ها دقت کنید. به‌طور مثال برای خانه‌ای با دکوراسیون کلاسیک و سنتی، ترکیب کاغذدیواری صورتی رنگ ساده، در کنار مبلمان و یا پرده دارای طرح و نقش و نگار، زیباتر است. به عبارت بهتر سعی کنید در کنار یک المان بدون طرح و ساده، سایر لوازم دارای طرح و شکل باشند. در این صورت هارمونی زیباتری در محیط ایجاد می‌شود.

همچنین برای خانه‌ای با دکوراسیون مدرن، همه لوازم را بدون طرح انتخاب نکنید. در این صورت، سردی فضا بیش از حد به چشم می‌آید و حس گرمی از خانه گرفته می‌شود. می‌توانید یک کوسن طرح دار، پرده‌ای با نقوش گل‌های بهاری و مواردی از این دست به کار ببرید تا حس سنگین سردی از این فضا گرفته شود.

کلام پایانی

در این مقاله از آراستا به بررسی استفاده از رنگ صورتی در دکوراسیون منزل پرداختیم. به یاد داشته باشید که رنگ صورتی در 50 تناژ مختلف وجود دارد و به همین دلیل برای استفاده از آن در دکوراسیون داخلی منزل، دست ما کاملا باز است و می‌توانید آن را با سایر رنگ‌های گرم و سرد ترکیب کنید.

در عین حال فراموش نکنید که مهم‌ترین فاکتور برای داشتن خانه‌ای زیبا با دکوراسیون ممتاز، رعایت تعادل در انتخاب لوازم، رنگ‌ها، طرح‌ها و اکسسوری‌ها است. در این صورت می‌توانید محیطی جذاب، خاص و همراه با آرامش در دکوراسیون منزل ایجاد کنید و از بودن در آن لذت ببرید.

 

اشتراک گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *