8 خرداد 1402
فرش ماشینی چه مزایایی دارد؟

فرش ماشینی چه مزایایی دارد؟ انتخاب فرش ماشینی

فرش ماشینی جزء جدانشدنی از زندگی معاصر همه ما شده است. تفاوتی نمی‌کند که در شهری بزرگ، کوچک و یا روستایی دورافتاده زندگی کنیم؛ به هر حال همه ما از این ابزرا مهم در دکوراسیون خانه استفاده می‌کنیم. در عصر حاضر، که عصر تکنولوژی و تولیدات صنعت ماشینی است، سرعت جزء اصلی‌ترین ویژگی‌های زندگی شده است و بنابراین طبیعی است که فاکتور سرعت در تولید و ایجاد  طرح و نقش‌های متنوع فرش هم تاثیرگذار باشد.

طبیعی است که زمان زیادی صرف تولید یک فرش دستباف با ویژگی‌های منحصر به فرد و جذاب آن می‌شود؛ ولی امروزه تولید فرش ماشینی با کمک دستگاه‌های پیشرفته صنعتی در کوتاه‌ترین زمان ممکن صورت می‌گیرد. در عین حال تمامی فاکتورهای مهم در کیفیت نیز تا حد امکان و بر اساس متریال کاربردی در فرش به خوبی رعایت می‌شود.

اگرچه فرش دستباف مزایای متعدد درمانی و تعادل دمایی دارد؛ اما قیمت گران آن موجب می‌شود که همه ما نتوانیم آن را به عنوان فرش و کفپوش مناسب خانه خود انتخاب کنیم. این در حالی است که فرش ماشینی قیمت بسیار مناسبی دارد و کاملا مقرون به صرفه برای تمامی اقشار اقتصادی است.

از دیگر مزایای فرش ماشینی این است که نگهداری آن نسبت به فرش دستبافت، راحت‌تر است و حساسیت کمتری را می‌طلبد. چون نگهداری فرش دستبافت که کالای گران‌ قیمتی محسوب می‌شود، سخت و گاهی وسواس گونه است که گاهی  برای صاحب فرش ناگوار و آزاردهنده خواهد بود.

با توجه به تفاوتهای بسیار یادی که میان فرش ماشینی و دستباف وجود دارد، در این مقاله قصد داریم شما را با مزایای فرش ماشینی بیشتر آشنا کنیم.

مزایای استفاده از فرش ماشینی

تاریخچه فرش ماشینی در ایران

قدیمی‌ترین فرش ماشینی ایران به شهرستان کاشان تعلق دارد. در سال 1350 هجری شمسی کارخانه تولید فرش ماشینی در کاشان راه‌اندازی شد که می‌توان گفت اولین دستگاه تولید فرش ماشینی در کل خاورمیانه را در اختیار داشت. زیرا در آن زمان کاشان قلب تپنده صنعت نساجی کشور بود و کارخانه‌های ریسندگی و بافندگی زیادی را در برداشت. ساخت این کارخانه نقطه عطفی دیگر در تاریخ فرش ایران است.

نخستین فرش‌های ماشینی که در ایران تولید می‌شدند دارای پرزهای کوتاه و وزن سبک بودند. آن‌ها از الیاف مصنوعی و باکیفیت تولید می‌شدند. به‌ این ‌ترتیب با گذشت زمان، فاکتورهای مختلف تمدن، آداب و رسوم و صنعت در قالیبافی تأثیر گذاشت و بافت قالی به روش جدید آغاز شد.

اگرچه صدور مجوز فرش ماشینی به دلیل حمایت از فرش دستبافت مدتی به تأخیر افتاد؛ اما پس از اتمام جنگ و در اوایل دهه هفتاد صنعت فرش ماشینی رونق گرفت. به‌طوری‌ که ظرف مدت کوتاهی، صدها واحد تولیدی کوچک و بزرگ در سرتاسر کشور ساخته و از اواسط دهه هفتاد صادرات فرش ماشینی آغاز شد و فرش ماشینی ایران در جهان شهرت پیدا کرد.

انتخاب فرش ماشینی بر اساس دکوراسیون و سبک زندگی‌

شما می‌توانید انواع فرش ماشینی را بر اساس سبک زندگی خود و یا بر اساس دکوراسیونی که برای خانه چیده‌اید، انتخاب کنید. اگر تنها هستید یا خانواده کم‌جمعیتی دارید و به‌طور معمول زیاد مهمانی و رفت‌وآمد در خانه ندارید، از فرش‌های روشن با نقوش کم می‌توانید استفاده کنید. حتی برای شما که جمعیت کمی دارید، استفاده از فرش‌های تراکم بالا و 1200 و 1500 شانه یا فرش‌های ابریشمی، گزینه بسیار مناسبی است.

در عین حال اگر فرش را در مکانی شلوغ و پرازدحام پهن می‌کنید یا فرزند کوچک دارید، فرش تیره ‌رنگ با نقوش زیاد مناسب است تا لکه و کثیفی را زیاد نمایان نکند. در ضمن در چنین مکان‌هایی فرش 700 شانه و تراکم پایین مناسب‌تر است؛ چون ضخامت بیشتر و عمر بالاتری دارند. درعین‌حال فرش‌های 700 شانه قیمت بسیار مناسب‌تری دارند و انتخاب آن‌ها برای قسمت‌های پرازدحام خانه گزینه مقرون به صرفه و ارزان‌تری است.

انتخاب فرش ماشینی بر اساس دکوراسیون و سبک زندگی‌

فرش ماشینی مناسب در هر خانه

اگر شما هم جزء آن دسته از افرادی هستید که به میزان زیادی به پاکیزگی محیط خانه اهمیت می‌دهید . پاکیزگی برای شما اهمیت بالایی دارد، استفاده از فرش ماشینی، انتهخاب مناسبی است. همچنین اگر  به‌واسطه داشتن فرزند خردسال، رفت‌وآمدهای زیاد، حفظ و پاک نگه‌داشتن فرش برای شما تبدیل به دغدغه اصلی شده است، ما به شما استفاده از فرش ماشینی را توصیه می‌کنیم.

ازجمله مزایای قابل توجه در فرش ماشینی این است که شستشوی مکرر آن در هر سال، نمی‌تواند کیفیت آن را از بین ببرد. البته فراموش نکنید که خرید فرش ماشینی مناسب بسیار مهم است. بنابراین فرشی را برای خانه خود انتخاب کنید که از متریال مرغوب تهیه شده باشد و کیفیت بالایی داشته باشد. در این صورت می‌توانید با خیال آسوده آن را در موقعیت‌های مختلف بشویید و از ماندگاری و درخشندگی آن لذت ببرید.

مزایای فرش ماشینی از نظر شستشو

برخی ویژگی‌های خوب از جهت شستشو و نظافت در فرش ماشینی وجود دارد که فرش دستبافت فاقد آن است. به عنوان مثال شستشوی فرش دستبافت به علت برخورداری از الیاف متفاوت و کیفیت‌های مختلف، ساده نیست چون ممکن است بعد از شستشو با پخش رنگ یا پس دادن رنگ مواجه شوید و اگر قالی‌های دستبافت، گران‌قیمت یا ابریشمی باشند، برای حفظ آن‌ها از آسیب در هنگام شستشو باید هزینه گزافی را هر بار برای شستشوی ویژه اختصاص داد. در صورتی که این موضوع در مورد فرش ماشینی کاملا برعکس است. یعنی شما از همان ابتدای کار می‌دانید که فرش ماشینی که خریداری می‌کنید، دارای چه نوع الیاف و رنگرزی هست. به همین سبب با خیال راحت می‌توان برای شستشوی این فرش‌ها حتی در دفعات زیاد اقدام کرد، بدون اینکه دلهره رنگ دهی آن را داشته باشید.

در عین حال فرش دستباف به دلیل دارا بودن پشم طبیعی، بعد از شستشو  و تا مدتی بوی پشم از خود متصاعد میکند. این موضوع می‌توان تاحدودی ناخوشایند باشد. در حالی که فرش‌های ماشینی چنین بویی نخواهند داشت و آزادهنده نیست.

اگر تنوع ‌طلبی، فرش ماشینی بخر!

اگر شما در زمره افرادی هستید که عاشق تنوع و تغییر دکوراسیون هستید یا طبق مد، مدام اقدام به خرید فرش نو می‌کنید، فرش ماشینی برای شما بهترین گزینه است. زیرا فرش‌های ماشینی از تنوع زیادی در طرح و رنگ برخوردار هستند و به همین سبب طرفداران زیادی دارند.

همچنین فرش ماشینی نسبت به فرش دستبافت ارزان ‌قیمت است و اگر از طرح و رنگ فرش خود خسته شدید، به سهولت می‌توانید آن را در بازه زمانی کوتاه‌تری تعویض کنید و این یک امتیاز خاص برای فرش ماشینی محسوب می‌شود. این در حالی است که فرش دستباف به دلیل قیمت گرانی که دارد، خرید  و تعویض آن کمی سخت و زمان‌بر است.

نکته قابل توجه دیگر این است که شما به راحتی میتوانید بر اساس دکوراسیونی که برای خانه خود اتخاب می‌کنید، فرشی متفاوت برای آن در نظر بگیرید. اگر خانه‌ای با دکوراسیون سنتی و کلاسیک دارید، انواع فرش ماشینی با طرح‌های سنتی و شبیه دستباف در بازار وجود دارند تا از میان آن‌ها گزینه بهتر را انتخاب کنید. همچنین برای خانه‌ای با دکور مدرن و یا مینیمال، فرش‌های مناسبی در بازار یافت می‌شود. در هر صورت دست شما در تغییر دکوراسیون با فرش ماشینی کاملا باز است. در حالی که در فرش دستباف این میزان تغییر امکان‌پذیر نیست.

مزایای فرش ماشینی در قابلیت لکه بری آسان

یکی دیگر از مزایای فرش ماشینی این است که به راحتی می‌توان انواع لکه‌های ایجاد شده روی سطح آن را از بین برد. البته بسیاری ا فرش‌های ماشینی باکیفیت، لکه پذیری بسیاری کمی دارند و یا لکه به خود نمی‌گیرند. اما در هر صورت اگر لکه انواع خوراکی و سایر مواد روی آن‌ها ریخته شود، به راحتی و سهولت قابل از بین بردن است. فقط کافی است با روش‌های از بین بردن انواع لکه آشنایی داشته باشید.

مزایای فرش ماشینی در قابلیت لکه بری آسان

فرش ماشینی و بافت چهره

یکی از ویژگی‌های جذابی که فناوری مدرن در بافت فرش ماشینی فراهم کرده است، امکان بافت چهره و تصویر افراد است. در گذشته ایسن امکان در فرش‌های ماشینی وجود نداشت. اما امروزه می‌توانید تصاویر مختلف مانند مناظر طبیعی، چهره و … را انتخاب کنید و به صورت سفارشی، فرشی کاملا منحصر به فرد و خاص برای خانه خود تحویل بگیرید.

خرید فرش ماشینی، راحت‌تر از خرید فرش دستباف

نکته مهم دیگری که موجب مزایای فرش ماشینی در مقابل فرش دستباف می‌شود، روش‌های آسان‌تر خرید آن است. می‌توان گفت که برای خرید فرش ماشینی، برخلاف فرش دست‌بافت، می‌توان به صورت آنلاین یا غیر حضوری اقدام کرد. در صورتی که هنگام خرید فرش دستبافت باید حتما فرش از نزدیک رؤیت شود تا ارزش آن کارشناسی شود و نمی‌توان آن را اینترنتی سفارش داد. البته برای خرید دستباف نیزف مراجعه به فروشندگان قابل اعتماد روش کار است؛ اما در هر صورت دیدن فرش دستباف از نزدیک و بررسی کیفیت آن اهمیت بسیار زیادی دارد و قابل انکار نیست.

این در حالی است که برای خرید فرش ماشینی، مراجعه به فروشنگان آنلاین معتبر و قابل اعتماد، روشی آسان برای خرید است. بنابراین در هر نقطه‌ای از کشور که باشید می‌توانید فرش ماشینی را آنلاین خریداری کنید. حتی این امکان وجود دارد که از طرح و سایز فرش ماشینی دلخواه خود، هر تعداد که لازم داشته باشید، بخرید زیرا یکی از مزایای فرش ماشینی این است که امکان تولید تعداد زیاد از هر طرح وجود دارد. به سبب اینکه دیگر در تولید آن دخالت انسانی وجود ندارد و گره‌ها دست‌ساز نیست، بلکه همه یکسان و یک ‌شکل با دستگاه‌های پیشرفته، درست شبیه به یکدیگر بافته می‌شوند. درحالی‌که در فرش‌های دستبافت به‌طورمعمول تغییرات اندکی به چشم می‌خورد و به‌طور کامل مثل هم نیستند.

سخن آخر

ایران نه‌تنها در زمینه فرش دستبافت، بلکه در زمینه فرش ماشینی نیز حرف‌های زیادی برای گفتن دارد. تنها کافی است که با توجه به انتظاری که از فرش ماشینی دارید، از انواع درجه‌بندی آن با توجه به کیفیت و نیاز خود، انتخاب کنید تا این انتخاب درست، فضایی کاملا ایده آل و دل‌نشین به خانه شما هدیه دهد.

در این مقاله از آراستا تا حد امکان به بیان مزایای فرش ماشینی و نحوه خرید فرش ماشینی ارزان پرداختیم تا شناخت بهتری درباره فرش ماشینی حاصل شود. این شناخت نسبی می‌تواند در انتخاب فرش ماشینی مناسب، کمک ویژه‌ای به شما کند تا از خطاهای احتمالی در هنگام خرید مصون بمانید.

به نظر شما چه مزایای دیگری در فرش ماشینی وجود دارد؟

 

اشتراک گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *