8 خرداد 1402
چه فرشی برای آشپزخانه مناسب است؟

چه فرشی برای آشپزخانه مناسب است؟ راهنما و نکات خرید آن

یک خانه به قسمت های مختلفی تقسیم می شود. هر قسمت بنا بر کاربرد آن نامگذاری می شود. قسمت ورودی خانه، سرویس های بهداشتی، حمام، اتاق های خواب، اتاق پذیرایی و در آخر آشپزخانه اجزای تشکیل دهنده ی یک خانه هستند. فرش یکی از عناصر اصلی هر خانه ی ایرانی به حساب می آید. اما در نوع انتخاب آن باید بگوییم که، شیوه ی انتخاب طرح و رنگ فرش ها کاملا به سلیقه ی افراد بستگی دارد. گاهی افراد ترجیح می دهند، کل فضای خانه را با استفاده از یک طرح و رنگ یکنواخت فرش کنند. در مقابل این افراد، بعضی دیگر هستند که دوست دارند، متناسب با فضا و کاربرد هر قسمت از خانه از فرش های با طرح و رنگ متنوع و خاص آن موقعیت استفاده کنند.  یکی از این قسمت های خانه آشپزخانه است. آشپزخانه ها مکان هایی هستند که، هم میتوان از فرش برای کفپوش آنها استفاده کرد، و هم میتوان برای این فضا فرشی را در نظر نگرفت. این امر کاملا به سلیقه ی شخصی افراد مصرف کننده از آن فضا و سبک دکوراسیون آن فرش آشپزخانه بستگی دارد.

آشپز خانه فضایی است که، به علت پخت و پز و شستشوی لباس و ظروف یک مکان پر تردد برای اعضای خانواده به حساب می آید. از این جهت به دلیل وجود حرارت و روغن برای انجام امر پخت و پز، زمینه ی کثیف شدن زود به زود فرش آشپزخانه بسیار مهیا است. همچنین شستشوی مکرر لباس و ظروف در این محیط، باعث افزایش رطوبت در این قسمت خانه میشود. به همین خاطر در انتخاب فرش های آشپزخانه در نظر گرفتن کیفیت و استحکام فرش های این مکان بسیار حائز اهمیت است.

در صورتی که قصد خرید فرش مدرن و انتخاب فرش برای آشپزخانه را داشته باشید، توجه به یک سری نکات، می تواند شما را در انتخاب فرش مناسب برای این فضا راهنمایی کند.

راهنمای انتخاب طرح فرش آشپزخانه

در انتخاب فرش برای محیط آشپزخانه توجه به طرح فرش بسیار حائز اهمیت است. به لحاظ کاربرد فضای آشپزخانه، استفاده از طرح های کلاسیک، شاید خیلی مناسب این فضا نباشد. لذا انتخاب فرش با طرح های گبه، گلیم، بافتی، کلاریس، چهل تکه، از انواع فرش های دستباف و یا ماشینی به جذابیت فضای آشپزخانه و همچنین انتخاب فرش با طرح های مدرن و فانتزی در ایجاد یک فضای شیک و زیبا بسیار می تواند موثر باشد.

نکته ی دیگری که رعایت آن می تواند در زیبایی فضای آشپزخانه موثر باشد، انتخاب طرح فرش آشپزخانه، متناسب با تم دکوراسیون آشپزخانه است. به طریقی که هارمونی و هماهنگی اجزای دکوراسیون آشپزخانه را حفظ کند.

موضوع دیگر در انتخاب طرح فرش آشپزخانه، انتخاب فرش بر مبنای میزان نیاز آن فرش به شستشو می باشد.

راهنمای انتخاب طرح فرش آشپزخانه

راهنمای انتخاب جنس فرش آشپزخانه

از آنجایی که آشپزخانه یک مکان پر رفت و آمد است و فعالیت های زیادی در آن انجام می شود، از قبیل شستن ظروف و لباس که باعث ایجاد رطوبت در این فضا می شود، و همچنین مکان آشپزی و طبخ غذا که مستلزم ایجاد حرارت است، واستفاده از روغن ومجموعه ی این فعالیت ها، نیاز به توجه به جنس و کیفیت فرش آشپزخانه را، از لحاظ جذب رطوبت و مقاومت نسبت به شستشو، بیش از پیش بیان می نماید.

از بهترین فرش های مناسب برای آشپزخانه، می توان از فرش های اکریلیک و در رتبه ی بعدی فرش های تولید شده با الیاف ورجین نام برد.

فرش های با شانه تراکم بالا مقاومت خیلی خوبی در برابر شستشو دارند. لذا گزینه ی مناسبی برای آشپزخانه به حساب می آیند.

معمولا خانم های خانه دار، که زمان زیادی را در فضای آشپزخانه سپری می کنند، برای اینکه به پاهای خود احساس آرامش را هدیه دهند، ترجیح می دهند، یک فرش نرم برای آشپزخانه داشته باشند.

برای تحقق این منظور انتخاب فرش های 700 شانه که ارتفاع بالایی دارند و از نرمی و لطافت و استحکام بالایی برخوردارند و همچنین قیمت مناسب تری نسبت به سایر فرش های 1000و 1200و 1500 شانه دارند بسیار گزینه ی مناسبی است.

راهنمای انتخاب جنس فرش آشپزخانه

راهنمای انتخاب ابعاد مناسب فرش برای آشپزخانه

در اندازه گیری برای خرید فرش برای آشپزخانه، لازم است این مسئله را در نظر بگیریم که، نیاز نیست فضای زیر کابینت ها هم برای فرش اندازه گیری شود. زیرا کابینت ها اجزای ثابت در آشپزخانه هستند. بر این اساس کافی است، که فضای خارج از کابینت اندازه گیری شود.

نکته ی بعدی این است که، ما به طرق مختلف می توانیم این اندازه گیری را انجام دهیم. انتخاب این روش ها بسیار به سلیقه ی مصرف کننده بستگی دارد. گروهی از افراد علاقه دارند که، فضای کف آشپزخانه را بطور کامل با فرش بپوشانند. ولی دسته ی دیگری هستند که، تمایل دارند از جنبه ی تزئینی فرش برای آشپزخانه بهره ببرند. این دسته برای قسمت های زیر سینک که ممکن است بیشتر خیس شود از یک پادری کوچک که قابلیت شستشوی مکرر را داشته باشد استفاده می کنند و فضاهایی را باز گذاشته و یک فرش کوچک برای زیبایی در وسط آشپزخانه می اندازند. با خرید فرش کلاسیک می توانید محیط متفاوتی را برای آشپزخانه ایجاد کنید.

راهنمای انتخاب ابعاد مناسب فرش برای آشپزخانه

راهنمای انتخاب رنگ مناسب برای آشپزخانه

به دلیل تردد بالای فضای آشپزخانه و به لحاظ کاربرد این فضا و همچنین با توجه به شلوغی و ازدهام و در معرض کثیفی قرار گرفتن بالای این محیط انتخاب رنگ فرش این مکان بسیار اهمیت دارد.

از این رو، استفاده از فرش های با رنگ روشن شاید خیلی گزینه ی مناسبی برای این فضا نباشد.

بطور مثال، شرایطی را تصور کنید که در زمانی که مشغول آشپزی هستید، بصورت اتفاقی ادویه روی فرش بریزد و همین اتفاق کوچک باعث از دست دادن کیفیت فرش شما می شود.

بنابراین می توان این گونه عنوان کرد که برای انتخاب رنگ فرش آشپزخانه شایسته است که سراغ رنگ های تیره و طیف های آن بروید.

راهنمای انتخاب رنگ مناسب برای آشپزخانه

کلام آخر

انتخاب فرش برای آشپزخانه، اصولا چالش هایی را برای خریداران در بر دارد. آگاهی از نکات حائز اهمیت در انتخاب فرش برای فضای آشپزخانه می تواند، این چالش هارا برای خریداران هموار کرده و یک شرایط لذت بخش را در خرید برای آنها فراهم کند.

ما در این مطلب سعی کردیم تا به نکات مهمی که توجه به آنها در خرید فرش برای آشپزخانه موثر است ، به صورت هرچند مختصر اشاره کنیم. با خرید فرش ارزان و فرش آشپزخانه از فروشگاه آراستا امکان استفاده از تکنولوژی واقعیت افزوده و پرو آنلاین فرش را نیز خواهید داشت.

 

اشتراک گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *