10 مهر 1402
فرش بامبو چیست؟

فرش بامبو چیست؟مزایا و معایب آن

فرش بامبو، نمونه ای از فرش مدرن است با داشتن خاصیت گیاهی خود، رنگ‌پذیری بسیار بالایی دارد و امکان ایجاد طرح‌های مختلف روی آن وجود دارد. همچنین می‌توانید از نرمی، لطافت، خاصیت ضدعفونی کننده و ضد حساسیت آن به همراه سازگاری آن با محیط زیست بهره ببرید. با توجه به جذابیت‌های مختلف این فرش به همره قیمت مناسب و مقرون به‌صرفه آن، در ادامه این مقاله از آراستا قصد  داریم فرش بامبو، مزایای و معایب و ویژگی‌های آن را معرفی کنیم. همراه ما بمانید.

فرش بامبو را بیشتر بشناسید

در ابتدا شاید بسیاری از ما تصور کنیم که انتخاب نام بامبو بر روی این فرش، فقط یک اتفاق باشد و یا به دلیل شباهت‌هایی که وجود دارد، این نام را انتخاب کرند؛ در حالی که این‌طور نیست. فرش‌های بامبو واقعا با الیاف بامبو تهیه می‌شوند. الیاف به دقت در کنار هم قرار می‌گیرند، بافته شده و شبیه به یک قالیچه می‌شوند. بنابراین می‌توانید اطمینان داشته باشید که فرش بامبو دقیقا از بامبو واقعی ساخته شده است!

استفاده از الیاف این گیاه در بافت فرش، جذابیت‌های جدیدی را برای شما فراهم می‌کند تا بتوانید یک کفپوش متفاوت را در دکوراسیون خانه استفاده کنید. علاوه بر آن، به دلیل داشتن برخی ویژگی‌های خاص و منحصر به فرد، احساس خوشایندی از نرمی، لطافت و صافی فرش را لمس می‌کنید.

فرش بامبو را بیشتر بشناسید

فرش بامبو، لطیف‌تر از ابریشم!

بله تعجب نکنید! فرش بامبو واقعا لطیف و صاف است. نرمی و لطافت الیاف بامبو موجب می‌شود که این فرش متریالی بهتر از ابریشم داشته باشد. همچنین درخشش بسیار زیاد در این فرش و رنگ‌های شفافی که برای بافت آن استفاده می‌شود، باعث می‌شود که زیبایی آن بی‌نظیر باشد.

تنوع در طرح و رنگ فرش بامبو

فرش‌هایی که با استفاده از متریال بامبو تهیه می‌شوند، قدرت رنگ‌پذیری بسیار بالایی دارند. به همین دلیل به‌راحتی می‌توان انواع فرش بامبو را در طرح‌ها و رنک‌های مختلف تولید کرد و مطابق سلیقه‌های مختلف به بازار ارائه کرد. در عین حال جذب رنگ در این الیاف بسیار خوب است و می‌تواند فرش‌هایی با طرح‌های کاملا ایرانی، کلاسیک و یا مدرن تولید کرد.

به عبارت دیگر محدودیتی در این زمینه وجود ندارد. این مسئله می‌تواند مزیت قابل توجهی در فرش بامبو باشد. علاوه بر آن، قیمت این فرش نسبت به سایر فرش‌های ماشینی بسیار کمتر و مقرون به‌صرفه است و از این بابت کفپوشی جذاب و مناسب برای انواع دکوراسیون‌ها محسوب می‌شود.

برای انتخاب رنگ فرش مقاله ی چگونه رنگ فرش را انتخاب کنیم؟

عمر مفید فرش بامبو

حقیقت این است که شما تعیین می‌کنید که این فرش چقدر سلامت و ماندگار باقی بماند. هرچه میزان نگهداری بیشتر باشد، می‌توانید به سلامت و عمر مفید بیشتر این فرش اطمینان داشته باشید. همچنین بهتر است از قرار دادن آن در قسمت‌های پر رفت و آمد خانه خودداری کنید تا کمتر فرسوده شود.

پیشنهاد ما به شما این است که فرش بامبو را در قسمتی از خانه بیاندازید که تبدیل به نقطه کانونی باشد و در عین حال پاخور کمی داشته باشد. به عبارت دیگر بتواند توجه همه را به زیبایی خود جلب کند؛ اما ترافیک کمتری در آن ناحیه باشد.

جذابیت فرش بامبو در دکوراسیون داخلی

آنچه موجب جذابیت بیشتر این فرش می‌شود، سادگی، نرمی و لطافت فرش به همراه درخشش و شفافیت بی‌نظیر آن است. تمامی این فاکتورها در کنار هم کمک می‌کنند که فرش بامبو گزینه جذابی برای تغییری مقرون به‌صرفه و  اقتصادی در دکوراسیون محسوب شود.

بنابراین اگر شما هم به دنبال دکوراسیونی ساده، مدرن و در عین حال خاص هستید، می‌توانید از این فرش در ایجاد هارمونی در دکوراسیون استفاده کنید. البته تاکید می‌کنیم که این فرش بیشتر مناسب خانواده‌هایی است که جمعیت کمتری دارند و فرش را در قسمتی پهن می‌کنند که ترافیک کمتری دارد. با رعایت همین نکات ساده می‌توانید از زیبایی فرش بامبو در خانه بهره ببرید.

ویژگی‌های الیاف فرش بامبو

تولید فرش از گذشته تا به امروز با تغییرات و تحولات زیادی همراه بوده است. به همین دلیل هر روز می‌توان الیاف و متریال جدیدی را در بافت فرش استفاده کرد؛ در حالی که در گذشته این موضوع بعید به نظر می‌رسید. فرش بامبو نیز که با استفاده از الیاف گیاه بامبو تهیه شده است، نسبت به الیاف پنبه‌ای مزایای بیشتری دارد. این موارد شامل:

  • فرش بامبو به دلیل دارا بودن الیاف خاص خود و ماده ” bamboo kun “، خاصیت ضد باکتریایی دارد. از سوی دیگر سلولز الیاف بامبو نیز ویژگی آنتی باکتریال دارد و این موضوع کمک می‌کند که فرش ضد حساسیت و دارای خاصیت ضد عفونی کنندگی باشد.
  • در این فرش حساسیتی وجود ندارد. به همین دلیل اگر حساسیت پوستی دارید و یا اینکه نگران سالمندان و کودکان هستید، از این فرش استفاده کنید.
  • الیاف این فرش از نظر رنگ روشن‌تر است و درخشش بیشتری نسبت به سایر فرش‌های ماشینی دارد. علاوه بر آن، جنسی و متربال نرمی دارد و همین مسئله هم به مزایای فرش بامبو اضافه می‌کند.
  • الیاف سلولزی بامبو قابلیت تجزیه در محیط زیست را دارند و از این نظر نیز مانع و آسیبی در محیط زیست محسوب نمی‌شوند.

ویژگی‌های الیاف فرش بامبو

روش تمیز کردن فرش بامبو

بهتر است تا جای ممکن از این فرش مراقبت کنید تا لکه‌های سخت روی آن ننشیند. موضوع این است که تمیز کردن فرش بامبو از لکه‌ها کمی سخت است. از طرف دیگر این فرش به سرعت لکه و آلودگی را به خود جذب می‌کند.

با توجه به این مسئله توصیه مناسب این است که فرش بامبو را در قسمت‌های پرترافیک خانه پهن نکنید. زیبایی این فرش واقعا تحسین برانگیز است؛ اما بهتر است مزایا و معایب متعدد این فرش را در کنار هم قرار دهید و با توجه به آن‌ها، جای مناسب را برای فرش در نظر بگیرید.

همچنین برای درک بهتر از نوع الیاف این فرش می‌توانید یک کاغذ را تصور کنید. الیاف بامبو دقیقا شبیه به کاغذ است و از الیاف سلولوزی تشکیل شده است. علاوه بر آن، کاغذ به‌راحتی و در رطوبت یا زیر باران، قدرت جذب بالایی پیدا می‌کند و وقتی تصمیم به تمیز کردن آن بگیرید، به خوبی تمیز نمی‌شود.

این موضوع دقیقا درباره فرش بامبو نیز صدق می‌کند. رطوبت باعث پخش شدن رنگ‌های روس فرش می‌شود. در عین حال بعد از تمیز کردن، خواهید دید که درخشش و شفافیت اولیه فرش از بین رفته است. بنابراین درمجموع توصیه مناسب این است که تا جای ممکن مراقب فرش باشید تا آلوده نشود.

برای این کار می‌توانید فرش را در قسمت‌های مرطوب مانند نزدیک سرویس بهداشتی و حمام، راهرو و یا آشپزخانه استفاده نکنید. بهتر است فرش بامبو را در اتاق خواب استفاده کنید که پاخور کمتری دارد و در عین حال از رطوبت و آلودگی به دور است.

نکته مهم‌تر دیگر در روش تمیز کردن فرش بامبو ا لکه و آلودگی است. بهتر است از دستمال مرطوب و یا برس برای برطرف کردن لکه‌ها روی این فرش استفاده نکنید. موضوع این است که این کار به شدت به الیاف  و بافت فرش آسیب وارد می‌کند و ترمیم آن را سخت و غیرممکن می‌کند.

پیشنهاد بهتر برای تمیز کردن فرش بامبو از آلودگی و لکه این است که شستشوی فرش را به قالی‌شویی‌های معتبر بسپارید تا بدون نگرانی فرش را تمیز کنند. البته نمی‌توان این مسئله را انکار کرد که درخشش فرش شسته شده دقیقا مانند روز اول نمی‌شود. اما می‌توانید اطمینان داشته باشید که بافت فرش در معرض آسیب قرار نمی‌گیرد.

قیمت فرش بامبو

این فرش با توجه به ویژگی‌ها، مزایا و معایب متفاوتی که دارد، قیمت مقرون ‌به‌صرفه و کمتری نسبت به سایر فرش‌های ماشینی دارد. در عین حال می‌توانید از نرمی، لطافت، خاصیت انعطاف پذیری، ضدعفونی کننده و ضد حساسیت آن استفاده کنید. اما بهتر است تا جای ممکن مراقب فرش باشید و در قسمت‌های پرترافیک خانه پهن نکنید.

با رعایت این نکات خرید فرش ، به خوبی می‌توانید از زیبایی این فرش در دکوراسیون خانه خود لذت ببرید و آن را تبدیل به یک نقطه کانونی جذاب و زیبا کنید که همه آن را تحسین می‌کنند.

شما این سبک فرش رو میپسندین؟

اشتراک گذاری

5 یک نظر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *