9 مهر 1402
فضای مثبت و منفی در طراحی چیست؟

فضای مثبت و منفی در دکوراسیون چیست؟نکات آن

دنیای دکوراسیون داخلی، بزرگ، پیچیده، اسرارآمیز و بی‌انتها است. هر روز طراحی و سبکی جدید در آن مورد توجه قرار می‌گیرد و بر اساس آن، طرح‌ها و رنگ‌های جدیدی از انواع مبلمان، لوازم مختلف و اکسسوری‌ها به بازار می‌آیند. اما چیزی که در دکوراسیون همیشه ثابت باقی می‌ماند و بر اساس نوع استفاده از وسایل و لوازم، تغییر می‌کند، نوع فضای مثبت و فضای منفی است.

شاید در ابتدا با شنیدن این دو واژه تصور کنید که منظور از فضای مثبت، فضایی پر از شادی، رنگ‌های زنده و روحیه مثبت است و همچنین فضای منفی به معنای محیطی پر از رنگ‌های تیره و غم‌انگیز است. اما حقیقت این است که شما اشتباه تصور می‌کنید.

دو تعبیر فضای مثبت و فضای منفی در دکوراسیون، معنایی کاملا متفاوت دارند و با بهره‌گیری درست از آن‌ها می‌توانید دکوراسیونی زیبا، جذاب و متعادل در خانه ترسیم کنید.

اگر شما هم دوست دارید با این دو مفهوم در دکوراسیون بیشتر آشنا شوید و برای سال جدید تغییری جذاب در خانه ایجاد کنید، در ادامه این راهنمای دکوراسیون داخلی از آراستا 360 همراه ما بمانید.

فضای مثبت در طراحی چیست؟

شاید برای شما هم اتفاق افتاده باشد که با ورود به خانه یکی از دوستان و آشنایان، با حجم گسترده‌ای از انواع لوازم تزئینی و کاربردی مانند مبلمان، فرش، پرده، اکسسوری‌های تزئینی و مواردی از این دست روبرو شدید. حتی ممکن است برای رسیدن به قسمت پذیرایی خانه، پیچ و تاپ زیادی را در مسیر لوازم خانه پشت سر گذاشته باشید تا به مقصد برسید!

متاسفانه بسیاری از ما تصور می‌کنیم که استفاده و انتخاب انواع لوازم تزئینی و کاربردی باعث زیباتر شدن دکوراسیون می‌شود؛ در حالی که این‌طور نیست. موضوع این است که با این کار فقط تعادل بصری و زیبایی را در خانه به هم می‌زنیم و انبوهی از هزینه‌ها را روی دوش خود تحمیل می‌کنیم. در عین حال باید این موضوع را هم در نظر بگیرید که بعد از مدتی تمامی وسایلی که روزی با قیمت‌های گران خریداری کردید، از مد می‌افتند و باید به فکر جایگزین به روز و مناسب آن باشید. این موضع واقعا کلافه کننده است!

با توجه مطالبی که گفته شد، می‌توان گفت که فضای مثبت در دکوراسیون، به چیدمانی گفته می‌شود که در آن انواع لوازم و وسایل به تعداد زیاد در کنار هم جمع هستند و فضایی شلوغ را ایجاد کرده‌اند. البته نمی‌توان انکار کرد که وجود برخی ابزارها در فضاهای مختلف لازم و ضروری است.

به‌طور مثال در فضای آشپزخانه، وجود لوازم و ابزار آشپزی، میز ناهارخوری و مواردی از این دست لازم و ضروری محسوب می‌شوند. اما برای ترکیب این موارد هم می‌توان خلاقیت به خرج داد و از شلوغ نشان دادن فضا و به عبارتی مثبت بودن آن جلوگیری کرد.

برای مثال، دلیلی وجود ندارد که کف آشپزخانه را با فرشی شلوغ و پر از طرح‌های رنگی و تیره بپوشانید و یا اینکه تمامی ابزارهای مورد نیاز برای آشپزی را روی سطح کابینت قرار دهید. همچنین استفاده از رنگ‌های تیره برای دیوارها، می‌تواند شلوغی این فضا را بیشتر کند.

این موضوع درباره سایر قسمت‌های خانه نیز صدق می‌کند. فراموش نکنید که مهم‌ترین اصل در دکوراسیون و زیبایی آن، رعایت تعادل است. تعادلی که در آن بتوانیم در کنار بهره‌مند از زیبایی فضا، تمامی لوازم مورد نیاز و کاربردی را به شکل زیبا و ساده در اطراف خود داشته باشیم.

فضای مثبت در دکوراسیون به چه معناست؟

فضای منفی در طراحی چیست؟ 

با تعریفی که از فضای مثبت داشتیم، به‌خوبی می‌توانید معنای فضای منفی را درک کنید. در این فضا، رنگ‌ها و طرح‌ها به شکل ساده در کنار هم قرار دارند و شلوغی خاصی در فضا دیده نمی‌شود. نور به‌خوبی در فضا جریان دارد و می‌توانید به‌خوبی عنصر آرامش را در فضا درک کنید.

همه ما از تاکید بر عناصر مثبت در فضا لذت می‌بریم. در این صورت تاکید بر فضای منفی به معنای آرامش، طرح‌ها و رنگ‌های خنثی، آزادی عمل و تعادل در محیط است. در این دکوراسیون خبری از پیچیدگی‌های مرموز و ترافیک در لوازم و ابزارها دیده نمی‌شود.

با ورود به خانه و فضاهای مختلف آن کاملا متوجه می‌شوید که همه چیز سر جای خو قرار دارد و در عین حال هیچ چیز اضافی در محیط دیده نمی‌شود. علاوه بر آن، نبود ابزارهای اضافی به این معنا نیست که لوازم مورد نیاز از دسترس دور باشند؛ بلکه تمامی لوازم ضروری و مهم به‌خوبی در دسترس قرار دارند.

فضای منفی در دکوراسیون

 

برای درک بهتر و شناسایی فضای منفی می‌توان به فاکتورهای این نوع دکوراسیون در فضا توجه کرد. این موارد شامل:

تقارن، اصل مهم در فضای منفی

همه ما از تقارن لذت می‌بریم. این موضوع کاملا ناخودآگاه است و مغز این فرمان را صادر می‌کند که ابزارها، لوازم و موقعیت‌های متقارن زیباتر هستند. یکی از اصول مهم در فضای منفی، توجه به تقارن است. حقیقت این است که در طراحی دکوراسیون داخلی و حتی در طراحی و نقاشی، اشیایی که در یک امتداد  و حول یک محور مرکزی قرار دارند، نظم، ثبات و آرامش را نشان می‌دهند.

البته فراموش نکنید که تقارن به معنی استفاده از المان‌ها و اکسسوری‌ها یا ابزارهای دقیقا مشابه نیست. منظور از تقارن این است که بتوانیم تمامی لوازم را طوری در دکوراسیون بچینیم که نظم، تعادل و آرامش را به ما القا کند.

به‌طور مثال اگر در یک طرف میز تلویزیون یک آباژور بلند و ایستاده قرار دادید، به این معنا نیست که در طرف دیگر هم از همین اکسسوری استفاده کنید. بلکه می‌توانید برای ایجاد تعادل و تقارن، یک وسیله بلند مانند یک گلدان بلند با گل‌های سنسوریا انتخاب کنید که وزن محیط را به تعادل نزدیک کند.

توجه به رنگ‌ها در دکوراسیون داخلی 

یکی از نکات مهم برای ایجاد فضای منفی در دکوراسیون، انتخاب رنگ‌های خنثی و روشن است. برای این کار رنگ سفید در اولویت انتخاب قرار دارد. با استفاده از این رنگ در دیوارها به‌خوبی می‌توانید از شلوغی آن کم کنید. همچنین بهتر است ابزارها و لوازم مختلف مانند مبلمان، کابینت‌ها و مواردی از این دست نیز با ترکیب رنگی خنثی انتخاب کنید.

عنصر چوب در فضای منفی

یکی از جذابیت‌هایی که در دکوراسیون فضای منفی وجود دارد، تاکید بر استفاده از عنصر چوب و کمد کپسولی چوبی طبیعی است. برای این کار می‌توانید لوازم مختلفی مانند کابینت‌ها، کف‌پوش و یا بخش جزیره آشپزخانه را با استفاده از متریال چوب طبیعی تهیه کنید. با انتخاب عنصر چوی طبیعی در دکوراسیون نیازی به کفپوشهای دیگر ندارید و همین مسئله نیز از بار شلوغی دکوراسیون به‌شدت کم می‌کند.

آیا فضای مثبت را در دکوراسیون داخلی فراموش کنم؟

خیر! به یاد داشته باشید که مهم‌ترین فاکتور در یک دکوراسیون زیبا و دلنشین، رعایت تعادل در انتخاب رنگ‌ها، طرح‌ها و لوازم است. به همین دلیل تاکید روی فضای منفی به این معنا نیست که فضای مثبت گزینه نامناسبی است. حقیقت این ایست که هر دو فضا در دکوراسیون اهمیت دارند.

در عین حال باید بر اساس نیاز به لوازم و ابزارهای ضروری در هر فضا، چیدمان مناسب برای آن را تهیه کنید. اغراق در استفاده از لوازم ضروری و غیرضروری و یا اکسسوری‌ها تزئینی شبیه به سمی برای دکوراسیون است که نه‌تنها آن را زیبا نمی‌کند، بلکه باعث شلوغی، نامنظم شدن و صرف هزینه‌های اضافی می‌شود. بنابراین متعادل باشید!

کلام پایانی

در این مقاله از آراستا 360 دو نوع فضای مثبت و منفی در دکوراسیون را بررسی کردیم. هرکدام از این موارد در جای خود لازم و مهم هستند. اما مهم‌ترین اصلی که در زیبایی دکوراسیون وجود دارد، تعادل است. این تعادل می‌تواند خود را به‌صورت انتخاب رنگ‌های مناسب، کف‌پوش زیبا و ساده، تقارن در استفاده از ابزارها و مواردی از این دست نشان دهد.

به نظر شما کدام بک از فضاهای مثبت و منفی در دکوراسیون زیباتر هستند؟ شما کدام را بیشتر می‌پسندید؟

 

اشتراک گذاری