10 مهر 1402
آتریوم دکوراسیون داخلی چیست؟

آتریوم دکوراسیون داخلی چیست؟ و کاربرد آن

در معماری دکوراسیون داخلی از المان‌های مختلفی برای زیبایی فضا استفاده می‌شود، اما نمی‌توان انکار کرد که هیچ چیز جای نور طبیعی را نمی‌گیرد. در این میان آتریوم دکوراسیون داخلی گزینه جذابی است که نور طبیعی را با زیباترینم شکل ممکن به فضای دکوراسیون داخلی ساختمان دعوت می‌کند و زیبایی این فضا را دوچندان می‌نماید.

شاید در نگاه اول نورهای مصنوعی و نورپردازی‌های متعدد بتوانند زیبایی نور طبیعی را داشته باشند؛ اما این اتفاق فقط برای چند ساعت جذابیت دارد. به عبارت دیگر بعد از مدت کوتاهی زیبایی خود را از دست می‌دهد و همه ما نور طبیعی را ترجیح می‌دهیم.استفاده از آتریوم دکوراسیون داخلی چیزی شبیه گلخانه و پاسیوهای قدیمی است که در همه ما در گذشته در خانه‌های ویلایی بزرگ‌ترها مشاهده کردیم. اما آنچه باعث تفاوت میان این المان جذاب و منحصر به فرد با پاسیو می‌شود، طراحی جالب و خاص آن است.

با کمک استفاده از این پدیده فوق‌العاده در دکوراسیون داخلی خانه به خوبی می‌توان پیوندی عمیق میان خانه و طبیعت ایجاد کرد و معماری فضای خانه را از حالت سرد، خنثی و بی‌روح خارج کرد. در واقع آتریوم فضایی شبیه به حیاط و گلخانه در فضای داخلی منزل ایجاد می‌کند و از نظر موقعیت قرارگیری آن می‌توان ابتکار عمل به خرج داد و جای مناسب را پیدا کرد.

با توجه به جذابیت فوق‌العاده‌ای که آتریوم دکوراسیون داخلی دارد، در ادامه این صفحه مزایای و انواع مدل آتریوم را بررسی می‌کنیم. همچنین نکات مهم در کاربردی این المان جذاب در دکوراسیون ارزیابی می‌شود.

 کاربرد آتریوم در دکوراسیون داخلی 

در حالت کلی کلمه آتریوم در ریشه لاتین، به معنای فضای بزرگ و باز در معماری ساختمان است. همچنین استفاده از این مدل معماری فقط مربوط به معماری در دنیای مدرن امروزی نیست؛ بلکه تاریخ کاربردی آتریوم به رم باستان بازمی‌گردد.  به عبارت دیگر خانه‌های رم باستان با استفاده از این روش معماری طراحی می‌شدند تا استفاده از نور طبیعی و تهویه داخلی منزل راحت‌تر باشد.

معماری امروزی نیز در تلاش است تا جای ممکن شرایط استفاده از نور طبیعی را در دکوراسیون فضای داخلی منزل فراهم کند. پدیده آتریوم راه‌حلی کاربردی محسوب می‌شود که فضایی شبیه به گلخانه و حیاط را در قسمت داخلی دکوراسیون فراهم می‌کند. البته تفاوت آتریوم با گلخانه و حیاط در این است که کاملا شخصی و خصوصی است و در فضایی مستقل در قسمت داخلی خانه طراحی می‌شود.

این ساختار منحصر به فرد کمک می‌کند که افراد ساکن در خانه به شکل مطبوعی از طبیعت زنده و نور طبیعی خورشید لذت ببرند و از خواص بی‌نظیر آن‌ها در دکوراسیون استفاده کنند. به عبارت دیگر در المان آتریوم علاوه بر وجود نور طبیعی گسترده، شاهد پوشش گیاهی طبیعی در وسعت زیاد نیز هستیم.

نکته جالب توجه دیگر این است که سابقه استفاده از آتریوم به معماری مدرن و امروزی بازنمی‌گردد؛ بلکه در گذشته نیز در معماری دکوراسیون داخلی از نور طبیعی استفاده می‌شد. به‌طور مثال پاسیوهای قدیمی نمونه ساده‌ای از آتریوم دکوراسیون داخلی هستند. اما امروزه شکل و طراحی خلاقانه‌ای با این معماری ترکیب شده تا زیبایی آن را در دکوراسیون فضای خانه دوچندان کند. علاوه بر آن، کاربرد آتریوم مزایای ویژه دیگری را برای دکور خانه ایجاد می‌کند که در نمونه‌های قبلی وجود نداشت.

عملکرد آتریوم

در ساخت انواع آتریوم، دیوارها و سقف شیشه‌ای حرف اول را می‌زنند. اما در کنار این شکل ساختمانی، شاهد تهویه مکانیکی و دریچه‌هایی در قسمت بالا و پایین آتریوم هستیم که وظیفه تبادل جریان هوا را انجام می‌دهند. کنار هم قرار گرفتن تمامی این فاکتورها و شرایط موجب می‌شود که محیطی مناسب و قابل کنترل برای رشد گیاهان طبیعی در آتریوم فراهم شود.

علاوه بر آن انرژی ساختمان نیز از طریق آتریوم به هدر نمی‌رود. این در حالی است که بدون در نظر گرفتن این شرایط محیطی، احتمال اتلاف انرژی ساختمان از طریق آتریوم بسیار زیاد می‌شود.

عملکرد آتریوم

انواع مدل آتریوم در دکوراسیون داخلی 

در نگاه اول تمامی آتریوم‌ها دارای ساختاری مشابه به هم هستند و استفاده از متریال شیشه در ساخت دیوارها و سقف آن دیده می‌شود. اما در عین حال انواع مدل آتریوم در سه دسته‌بندی قرار می‌گیرند. این موارد شامل:

  • آتریوم با سقف شیشه‌ای
  • آتریوم همراه با دریچه و سقف متحرک
  • آتریوم روباز

در تمامی این موارد قابلیت بازتاب نور دارای اهمیت زیاد است تا بتوان پرورش گل‌های طبیعی را در خانه به آسانی فراهم کرد. البته نوع سایبان‌های به کار رفته در آتریوم در فصل تابستان و زمستان نیز متفاوت از هم هستند.

در زمستان امکان استفاده کامل از نور طبیعی وجود ندارد و به همین دلیل سایبان‌هایی برای آتریوم طراحی می‌شوند که در زمستان مانع ورود نور به‌صورت کامل و گسترده به فضای داخلی شود. در این موارد برای جلوگیری از کاهش نور نیز از نورپردازی مصنوعی استفاده می‌شود. علاوه بر آن سایبان‌ها متحرک هستند تا بتوان در زورهای گرم و هوای مطبوع آن را کنار زد و نور طبیعی را به فضای داخلی خانه و آتریوم دعوت کرد.

در فصل تابستان نیز نور طبیعی به شکل کامل خود در این فضا استفاده می‌شود تا پوشش گیاهی آتریوم به خوبی رشد کند و مانعی برای آن وجود نداشته باشد.

مزایای استفاده از آتریوم 

در نگاه اول تنها مزیت و کاربرد استفاده از آتریوم، زیبایی بی‌نظیری است که این المان می‌تواند در معماری خانه ایجاد کند. اما در کنار جذابیت و زیبایی فوق‌العاده می‌توان به مزایای دیگر استفاده از آتریوم نیز اشاره کرد. این موارد شامل:

  • مناسب برای هر نوع سبک دکوراسیون

تفاوتی نمی‌کند که شما در خانه خود از دکوراسیون مدرن، سنتی و کلاسیک و یا مینیمال استفاده کنید؛ به هر حال آتریوم گزینه جذابی است که به‌راحتی خودش با هر نوع چیدمان هماهنگ می‌کند. استفاده از گیاهان سبز در هر فضایی جذاب و چشم‌نواز است. به همین دلیل آتریوم به‌عنوان فضای اختصاصی نگهداری پوشش گیاهی در خانه عمل می‌کند و قابل استفاده در هر نوع دکوراسیونی خواهد بود.

البته شما می‌توانید از سلیقه و خلاقیت‌های خود در استفاده از پوشش گیاهی مناسب استفاده کنید و مطابق نوع چیدمان و دکوراسیون خانه، گیاهان متناسب با آن معماری را به کار ببرید. به‌طور مثال در دکوراسیون مدرن، کاربرد گیاهان طبیعی بزرگ و مرتفع مانند نخل ماداگاسکار جذابیت بیشتری دارند. علاوه بر آن نوع گلدان‌هایی که به کار می‌برید می‌تواند هارمونی بیشتری با نوع دکوراسیون ایجاد کند.

در دکوراسیون سنتی و کلاسیک نیز گیاهان ظریف‌تر مانند مجموعه‌ای از گلدان‌های پتوس که به‌صورت آویزان قرار گرفتند و یا چند گلدان سرخس جذابیت بیشتری ایجاد می‌کند.

در هر صورت این شما هستید که تصمیم می‌گیرید پوشش گیاهی آتریوم چه سمت و سویی داشته باشد، اما پیشنهاد می‌شود که از درهم ریختگی و قرار دادن گیاهان با شکل و ارتفاع متفاوت در کنار هم خودداری کنید. در این صورت زیبایی بیشتری در فضای آتریوم ایجاد خواهد شد و زیبایی بصری بیشتری دارد.

  • نور طبیعی در دکوراسیون

هیچ چیز به اندازه نور طبیعی نمی‌تواند چیدمان و دکوراسیون خانه را زیباتر نشان دهد. حقیقت این است که حجم زیاد نور تا حد زیادی می‌تواند نیاز شما را به خرید اکسسوری‌های مختلف رفع کند. علاوه بر آن استفاده از نور طبیعی از طلوع تا غروب آفتاب، بهترین جلوه بصری را از خانه به نمایش می‌گذارد.

کاربرد آتریوم شیشه ای نیز  به خوبی می‌تواند این نیاز را در خانه برطرف کند و امکان نورگیری با حجم بسیار زیاد را فراهم کند. در عین حال انرژی و هزینه کمتری برای روشن کردن دکوراسیون خانه به کار می‌رود و از این نظر نیز کاملا مقرون به‌صرفه و اقتصادی است.

پیشنهاد مطالعه: مقاله ی فنگشویی چیست؟

نور طبیعی در دکوراسیون

  • امکان تعادل انرژی در دکوراسیون منزل

آتریوم شیشه ای امکان متعادل کردن دمای محیط را فراهم می‌کند  و به همین دلیل مصرف انرژی گرمایی نیز تا حد زیادی کاهش پیدا می‌کند. این موضوع تاثیر زیادی در کاهش مصرف انرژی گرمایی در فصل سرد و گرم سال دارد و از نظر اقتصادی کاملا مقرون به‌صرفه می‌شود.

در عین حال کاربرد آتریوم شیشه ای باعث ایجاد پدیده گلخانه‌ای در فضای داخلی منزل می‌شود. استفاده از آتریوم در فصل زمستان موجب می‌شود که گرما در فضای داخلی آتریوم ذخیره شود و به همین دلیل دمایی شبیه به گلخانه در آن ایجاد می‌کند و در مصرف انرژی گرمایی صرفه‌جویی می‌شود.

در فصل تابستان نیز پدیده گلخانه‌ای باعث گرمای بیش از حد در این فضا می‌شود که برای فرار از این مشکل، سقف متحرک آتریوم استفاده می‌شود تا تعادل دمایی را در فضا ایجاد نماید.

  • جلوه بصری جذاب در دکوراسیون داخلی منزل

نمای آتریوم زیبایی بی‌نظیر و منحصر به فردی در دکوراسیون خانه فراهم می‌کند و به همین دلیل تبدیل به یک نقطه کانونی قوی در دکوراسیون می‌شود  و توجه همه را به سمت خود جلب می‌کند. نور طبیعی آتریوم علاوه بر اینکه نیاز به نورپردازی‌های مصنوعی را کاهش می‌دهد، عامل موثری در رشد گیاهان داخل آتریوم است. این دو عامل نیز در کنار هم می‌توانند زیبایی  و جلوه بصری قدرتمندی در فضا ایجاد کند.

علاوه بر آن، اگر بتوانید کمی خلاقیت سلیقه خودتان را چاشنی این المان تاثیرگذار و قدرتمند کنید، به‌راحتی می‌توانید یک معماری سنتی جذاب ایرانی در خانه فراهم کنید. برای این کار بهتر است از میز و صندلی‌هایی متناسب با این فضا استفاده کنید تا هارمونی بیشتری با هم داشته باشند.

به‌طور مثال اگر دکوراسیونی مدرن در خانه دارید و آتریوم نیز با گل‌های بزرگ و مرتفع پوشیده شده است، به سراغ مبلمان و صندلی‌هایی با طراحی مدرن و رنگ‌های خنثی بروید. همچنین برای دکوراسیون سنتی و کلاسیک و آتریومی با چیدمان سنتی بهتر است از میز و تخت‌های سنتی و گره چینی استفاده کنید تا هارمونی بیشتری در کنار هم داشته باشند.

کاربردی آب نماهای کوچک و مینیاتوری و سنگ فرش‌های زیبای نیز به خوبی می‌توانند زیبایی این فضا را دوچندان کنند تا فضایی منحصر به فرد در خانه داشته باشید. فضایی کاملا اختصاصی که خستگی یک روز سخت کاری را به‌راحتی از تن شما بیرون کند.

جلوه بصری جذاب در دکوراسیون داخلی منزل

  • آتریوم، باغ کوچک خانه شما

همه ما طبیعت زنده و  گیاهان سبز طبیعی را دوست داریم؛ اما گاهی اوقات شرایط نگهداری از آن‌ها در خانه سخت می‌شود. در صورتی که کاربردی انواع مدل آتریوم روش جذابی ایست که علاوه بر زیباتر کردن فضای دکوراسیون، امکان دعوت کردن طبیعت زنده و زیبا را به خانه فراهم می‌کند.

ساختار  و شکل اتریوم دکوراسیون داخلی طوری است که دمای گلخانه‌ای برای گل‌ها به وجود می‌آورد  و به همین دلیل نگهداری گل‌ها را بسیار آسان‌تر می‌کند. بنابراین نیازی به رعایت فاکتورهای سخت ندارید و فقط کافی است گل‌ها را به آتریوم بسپارید.

علاوه بر آن، سقف و دیوارهای شیشه‌ای آتریوم عامل موثری هستند که زیبایی و جذابیت فوق‌العاده گیاهان طبیعی در فضای دکوراسیون قابل مشاهده باشد. در عین حال می‌تواند از زیبایی بی‌نظیر و جلوه بصری اسمان آبی هم در فضای اختصاصی خانه استفاده کرد.

نکات مهم آتریوم

برای طراحی اتریوم دکوراسیون داخلی می‌توانید از فضاهای مختلف خانه استفاده کنید و به عبارت دیگر این شما هستید که تصمیم می‌گیرید این المان جذاب در کدام قسمت از خانه خودنمایی کند. اما بهتر است برای بالا بردن کارایی آتریوم، آن را در قسمتی از خانه اجرا کنید که در ارتباط با فضای باز باشد. در این صورت امکان برخورداری از نور طبیعی بیشتر فراهم می‌شود و تهویه بهتری نیز خواهد داشت.

نکته مهم دیگر این است که برای اجرای آتریوم حتما از ابزارهای کمکی مانند سایبان و تجهیزات همراه آن استفاده کنید تا بتوانید به شکل بهتری نور طبیعی را کنترل کنید و از ورود نور بسیار زیاد به فضای خانه جلوگیری نمایید.

کاربردی تجهیزات تهویه نیز کمک می‌کند تا دمای محیط کاملا تحت کنترل شما باشد و از ایجاد هزینه‌های جانبی جلوگیری شود.

درنهایت اینکه برای طراحی  و کاربرد آتریوم حتما از یک طراح دکوراسیون باتجربه کمک بگیرید تا متناسب با دکوراسیون خانه شما، بهترین شکل از آتریوم را برای خانه شما طراحی کند. در این صورت سبک آتریوم کاملا اختصاصی و  منحصر به فرد خواهید شد و از زیبایی آن در طول شبانه‌روز لذت می‌برید.

سخن پایانی

در این صفحه درباره آتریوم دکوراسیون داخلی، انواع مدل آتریوم و مزایای آن‌ها در دکوراسیون فضای داخلی منزل صحبت کردیم. شاید در نگاه اول هزینه کردن برای ساخت آتریوم کمی گران به نظر برید؛ اما نکته قابل توجه این است که با استفاده از این المان جذاب در دکوراسیون به‌راحتی می‌توانید زیبایی خانه را چندین برابر کنید و یک نقطه کانونی قدرتمند و جذاب به آن اضافه کنید.

علاوه بر آن نیازی به خرید اکسسوری و المان‌های متفاوت برای زیباتر کردن دکور و چیدمان خانه نخواهید داشت؛ زیرا آتریوم به اندازه کافی توجه همه را به سمت خود جلب می‌کند تا نیازی به تغییر پی‌درپی در دکوراسیون نداشته باشید.

 

https://bindleyhardwareco.com/what-is-an-atrium-in-a-building

 

اشتراک گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *