9 مهر 1402
سبک پاپ آرت در دکوراسیون داخلی چیست

سبک پاپ آرت در دکوراسیون داخلی چیست؟ – راهنمای چیدمان

از سبک پاپ آرت می توان به عنوان یک سبک عامه پسند نام برد. این سبک در سال های اخیر طرفداران بسیاری را به خود جذب کرده است.در صورتی که شما هم به سبک دکوراسیون های خاص و متفاوت علاقه مند هستید، برای شناخت هر چه بیشتر سبک پاپ آرت و انتخاب فرش ارزان و ویژگی های آن در این مقاله همراه ما باشید.

تاریخچه ی سبک پاپ آرت چیست؟

سبک پاپ آرت در دهه ی 1950 از آمریکا و انگلستان شروع شد. این سبک در دهه ی1960 تحت عنوان یک سبک هنری به کار خود ادامه داد.

سبک پاپ آرت، در اصل به عنوان یک هنر عامه پسند برای ابراز انتقاد بر مصرف گرایی های بی رویه و بی اساس جامعه شکل گرفت.

از جمله هنرمندان بنیانگذار، در زمینه ی سبک پاپ آرت، اندی وار هول با اثر معروف او از مرلین مونرو را می توان نام برد.

تاریخچه ی سبک پاپ آرت چیست؟

ویژگی سبک پاپ آرت چیست؟

استفاده از سبک پاپ آرت در طراحی دکوراسیون داخلی را می توان یک انتخاب جسورانه و متفاوت دانست. طراحی دکوراسیون بر اساس این سبک، برای افرادی که در طراحی دکوراسیون داخلی خود علاقه مند به سبک های خاص و منحصر به فرد هستند، می تواند انتخاب بسیار مناسبی باشد. لازم به ذکر است که با خرید فرش کلاسیک یا نیوکلاسیک از فروشگاه زیلوکس می توانید دکوراسیونی به سبک آرت دکو داشته باشید.

از ویژگی های سبک پاپ آرت که وجه تمایز این سبک با سایر سبک های دکوراسیون داخلی را ایجاد می کند، می توان به استفاده از رنگ های نئونی، رنگ های شاد و متنوع و درخشان به همراه خطوط خشن و بریده شده، استفاده از تصاویر و پوستر های هنرمندان و پوستر های تبلیغاتی،تصاویر کارتونی و نقش و نگار های رنگی بر روی دیوار ها و مبلمان و کوسن ها و … اشاره کرد.

در این سبک، خطوط شکسته، و انواع اشکال هندسی در رنگ های پر انرژی و پر هیجان  در طیف های رنگی تند و پر رنگ و غلیظ که در سایر سبک ها دیده نمیشود، بطور واضح  مشاهده می شود.

در این سبک کلیشه ها  کنار زده می شود. رنگ ها، در سبک پاپ آرت، بدون در نظر گرفتن هیچ قاعده و قانون مشخص و خاصی با هم ترکیب شده و در کنار هم قرار می گیرند و یک رنگین کمان زیبا را در فضای دکوراسیون بوجود می آورند.

ویژگی سبک پاپ آرت چیست؟

ویژگی های عناصر سبک پاپ آرت

  • رنگ

رنگ، یکی از مشخصه های اصلی سبک پاپ آرت در طراحی دکوراسیون داخلی است. استفاده از رنگ های روشن و شاد، در این سبک دکوراسیون به گونه ای است که، خاص و منحصر به فرد بودن این سبک را در همان نگاه اول، به بیننده القا می نماید.

از این رو، بکار بردن رنگ های پر رنگ قرمز، زرد، بنفش، نارنجی، مشکی، آبی، سبز و سفید در این دکوراسیون، از الزامات این سبک هستند و استفاده از آنها اختیاری نمی باشد.

در طراحی دکوراسیون داخلی به سبک پاپ آرت، معمولا پیشنهاد می شود که، از یک رنگ خنثی در زمینه ی کار استفاده شود و سایر رنگ های شاد و روشن و پر رنگ روی این زمینه ی رنگی خنثی اجرا شود.

هدف از سبک پاپ آرت، ایجاد یک فضای شلوغ و نا متعادل نیست. در واقع، در سبک پاپ آرت، علارغم استفاده از تنوع رنگ بسیار، نیاز نیست که نوعی تقارن و تناسب تعریف شده در فضا ایجاد شود، تا شاهد یک فضای جذاب و چشم نواز باشیم، که کاربر از آن حس خوشایندی را دریافت کند.

بنابراین، می توان این گونه عنوان کرد که، هدف سبک پاپ آرت ایجاد یک دکوراسیون شلوغ و نامنظم وخسته کننده نیست.

این سبک در بردارنده ی اشکال هندسی و خطوط بی شماری است که در غالب رنگ های متنوع و شاد در این دکوراسیون به چشم می خورد.

  • کاغذ دیواری

به دلیل اینکه سبک پاپ ارت یک سبک شناخته شده در دنیای کنونی بوده، و بسیار مورد استقبال جوانان و هنرمندان است و همچنین طرفداران زیادی در بین عامه ی مردم پیدا کرده است. از این رو کسانی که در زمینه ی طراحی و تولید کاغذ دیواری فعالیت دارند، توانسته اند، پاسخ گوی این نیاز متقاضیان در حوزه ی طراحی دکوراسیون داخلی باشند.

آنها با تولید کاغذ های دیواری با طرح ها و نقشه ها و اشکال هندسی و تصاویر کارتونی، در رنگ های شاد و متنوع، این قسمت از نیاز بازار را به خوبی پاسخ گو می باشند.

کاغذ دیواری هایی که برای سبک پاپ آرت طراحی می شوند، معمولا از طرح ها و اشکال غیر متعارف و غیر معمول با نقوش منحصر به فرد و نا متقارن و خاص با رنگ های تند و غلیظ و شاد، و در اثر ترکیب، یک مجموعه رنگی متضاد طراحی و تولید می شوند.

کاغذ دیواری

  • مبلمان

در فضاهایی که در سبک پاپ آرت چیدمان می شوند، از مبلمان زیادی استفاده نمی کنند.

در انتخاب این مبلمان، نمی توان به سراغ محصولات تکراری و معمول و کلیشه ای که در بازار به صورت روتین موجود است برویم.

در واقع آنچه می توان در خصوص مبلمانی که در سبک پاپ آرت مورد استفاده قرار می گیرد، گفت: این است که، اصولا، در روند تولید این مبلمان، از صفر تا صد، ما به یک ذهن خللاق و ایده پرداز و به نوعی مخترع نیاز داریم.

بر اساس آنچه گفته شد، در اصل این دسته مبل ها، به صورت خاص و منحصر به فرد در اشکال و رنگ های عجیب و غریب و دور از انتظارتولید می شوند.

مقاله پیشنهادی: چگونه رنگ مبل رو انتخاب کنم؟

مبلمان

  • تابلو

از نشانه های اصلی سبک پاپ آرت، استفاده ی بیش از حد تصور از تابلو ها با طرحها و تصاویر کارتونی، تصاویر عجیب و غریب، تصاویر با نقش ها و رنگ های شلوغ هستند.

همین طور تصاویر این تابلو ها، ممکن است بر گرفته از تصاویر هنرمندان معروف و مشهورباشد، و یا بر گرفته از لوگوی برند ها یا محصولات مطرح باشد.

  • سایر عناصر و اکسسوری ها

اساسا در اجرای این سبک مقید به رعایت قاعده و قانون خاصی در انتخاب سایر عناصر و دکوری ها در این سبک دکوراسیون نیستیم.

در این سبک می توان از کلیه ی لوازم در طرح ها و رنگهای متنوع و منحصر به فرد در کنار هم استفاده کرد.

در واقع این سبک، به نوعی فرار ازکلیشه ها و ساختار شکنی در دکوراسیون را به تصویر می کشد.

  • کوسن

از دیگر مولفه های این سبک، می توان به وجود کوسن های رنگارنگ در تعداد بالا، با طرح های بر گرفته از چهره ی هنرمندان برجسته ی دهه ی 50 و تصاویر کارتونی و کمیک اشاره کرد.

کلام آخر

بر اساس مقاله ی پیش رو به نظر میرسد که، استفاده از سبک پاپ آرت در طراحی دکوراسیون، بیشتر مناسب فضا هایی چون کافی شاپ ها ، رستوران ها، پاساژها و مراکز خرید و فضاهای عمومی باشد.

اما اگر تمایل دارید یک دکوراسیون، فارق از تمام کلیشه ها و باید ها و نباید ها داشته باشید، انتخاب این سبک گزینه ی مناسبی را برای محیط خصوصی و منزل شما خواهد بود.

توصیه ی ما به شما این است که، با نگاهی هر چند اجمالی به این مطلب بتوانید بصورت آگاهانه یک دکوراسیون جذاب و دلپذیر را که فارق از مجموع قاعده و قانون هاست برای خود ایجاد کنید.

با خرید فرش مدرن، فرش کلاسیک و فرش کناره از آراستا محیط دلخواه خودتان را چیدمان کنید.

اشتراک گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *