9 مهر 1402
سنگ اسلب چیست؟

سنگ اسلب چیست؟ مزایا و انواع آن

دنیای طراحی دکوراسیون داخلی با استفاده از سنگ اسلب، جذابیت‌های زیادی را برای فضاهای داخلی به همراه می‌آورد. فناوری امروز بیشتر از آنچه تصور می‌کنیم، زیبایی را برای ما به ارمغان می‌آورد. در این میان رعایت کیفیت، زیبایی و کارایی، اهمیت بسیار زیادی در انواع متریال کاربردی در طراحی دکوراسیون داخلی دارد.

با استفاده از سنگ اسلب می‌توان نمایی جذاب و منحصر به فرد در دکوراسیون داخلی ساختمان و نمای بیرونی معماری ایجاد کرد. با توجه به کاربردهای متعدد و جذابیت‌های منحصر به فرد سنگ اسلب، در این مقاله از آراستا 360 قصد داریم درباره این سنگ اطلاعاتی در اختیار شما قرار دهیم.

سنگ اسلب چیست؟

سنگ اسلب، سنگی بزرگ، مسطح و با ضخامت کم محسوب می‌شود و از این سنگ به‌طور معمول برای پوشش دیوارها و سنگ ‌فرش کف استفاده می‌شود. واژه اسلب در زبان لاتین به معنای قطعه است و علت انتخاب این نام برای سنگ اسلب، روش فرآوری و تولید آن است.

به عبارت دیگر برای تولید این سنگ از دستگاه‌های مخصوصی استفاده و برش سنگ انجام می‌شود. تیغه‌هایی بسیار قوی و تیز برای ورقه ورقه کردن سنگ اسلب به کار می‌روند و ابعاد آن را در عرضی با سایز 80 سانتی‌متر و بیشتر از این مقدار، برش می‌دهند.

سنگ اسلب ویژگی‌های زیادی دارد که یکی از آن‌ها مقاومت در برابر آتش، آب و تغییرات دما است.

سنگ اسلب چیست؟

 

سنگ اسلب چگونه تولید می‌شود؟

سنگ اسلب قطعاتی از صخره‌های طبیعی هستند که شامل سنگ مرمر، گرانیت، ماسه سنگ، تخته سنگ، سنگ آهک، کوارتزیت، بیداسار، تراورتن و اونیکس است. برخی از این‌ها تخته‌های سنگی برش خورده، تراشیده و صیقلی می‌شوند و برخی دیگر که سطحی زبر دارند در برابر لغزش مقاومت می‌کنند.

برای اینکه سنگ‌های یکسان تولید شود، بخش‌های بزرگی از سنگ را از معدن وارد می‌کنند و با ابزارهای تخصص نظیر دستگاه برش، به صورت تخته‌ای برش می‌زنند و سطح مسطحی به آن می‌دهند تا صیقل داده شوند و بعد در پایان کار به همان ترتیب در کنار هم قرار می‌گیرند.

بعد از اینکه سنگ برش زده شود، مرحله اپوکسی، رگه گیری، صیقل و ساب زدن به آن انجام می‌شود و درنهایت دور بری سنگ صورت می‌گیرد. محصول نهایی بعد از این کارها، سنگی صیقل خورده و بسیار زیبا است که معماری و دکوراسیون داخلی و بیرونی ساختمان کاربرد دارد.

سنگ اسلب چگونه تولید می‌شود؟

موارد استفاده و کاربرد سنگ اسلب چیست؟

کاربرد سنگ اسلب بسیار زیادی و متنوع است و می‌توان  از سفت‌کاری و پی ساختمان تا نمای بیرونی سازه‌ها از این سنگ جذاب استفاده کرد. البته در محیط داخلی هم قابل‌استفاده است؛ اما این روزها فعالان ساخت و ساز برای نمای خارجی ساختمان، بیشتر به سمت سنگ‌های اسلب گرایش پیداکرده‌اند که دلیل عمده آن زیبایی طبیعی خارق‌العاده و طرح و نقوش این دسته از سنگ‌ها است.

در این میان کاربرد اصلی سنگ اسلب به‌عنوان مصالح ساختمانی بیشتر برای ساخت سقف و سنگ ‌فرش است. اما از آن‌ها برای مصارف دیگر نیز استفاده می‌شود که عبارت‌اند از:

 • بالکن‌های یک تکه
 • سازه‌های سنگی خشک مانند دیوارها، اتاق‌ها
 • پایه برخی از شومینه‌ها به صورت یک تکه بزرگ یا چند تکه کوچک کنار هم.
 • در ساخت محراب‌های مذهبی
 • استفاده در ساخت مجسمه‌ها
 • استفاده به‌عنوان مصالح ساختمانی
 • در ساخت میزهای روستایی
 • برای برخی سقف‌ها و روکش دیوار
 • طراحی و ساخت کانترهای آشپزخانه
 • استفاده در قسمت‌های مختلف مانند: کف‌پوش، حمام، راهرو
 • قابلیت استفاده در تزئین دیواره های آسانسور، دیواره شومینه و استخر
 • و….

موارد استفاده و کاربرد سنگ اسلب چیست؟

اندازه سنگ اسلب

بعد از اینکه سنگ اسلب از معدن استخراج می‌شود، به ابعاد مختلف برش زده شده تا در معماری استفاده شود. یکی از انواع تراش طبیعی سنگ اسلب، ابعاد بزرگ 220 در 120 سانتی‌متر است که ضخامتی در حدود 2 سانتی‌متر یا بیشتر دارد.

در هر حال اگر عرض سنگی بیش از 70 سانتی‌متر باشد، سنگ اسلب نامیده می‌شود. بدیهی است که بر اساس کاربرد سنگ اسلب در قسمت‌های مختلف معماری داخلی و نمای خارجی ساختمان، ابعاد آن نیز تغییر می‌کند.

اندازه سنگ اسلب

ویژگی‌های سنگ اسلب

همان‌طور که تا به اینجا گفته شد، انتخاب اسلب، بر اساس نوع فراوری و تولید سنگ‌ها است و به عبارت دیگر اسلب، سنگ خاصی نیست و فقط روش تولید سنگ را بیان می‌کند. در این میان، تولید سنگ با استفاده از روش اسلب، مزایای بسیار زیادی نسبت به سایر روش‌ها دارد و سنگی که با این روش به دست می‌آید زیبایی منحصر به فردی خواهد داشت.

اما در کنار زیبایی باید به سایر مزایا و ویژگی‌های این سنگ اشاره کرد. این موارد شامل:

 • استحکام و دوام بسیار بالا که موجب عمر مفید و ماندگاری بیشتر سنگ می‌شود.
 • زیبایی بسیار زیاد که موجب علاقه همه برای استفاده از آن در دکوراسیون داخلی و معماری نمای ساختمان شده است.
 • تنوع بسیار زیاد در رنگ و طرح، به همین دلیل تا حدود زیادی می‌تواند سلیقه همه دوستداران خود را پوشش دهد.
 • دقت بسیار بالا در تولید به همراه کیفیت و مرغوبیت مطلوب که بر عمر مفید آن اضافه می‌کند.
 • کاهش ضایعات تولید سنگ، صرفه‌جویی در تولید و کاهش هزینه‌ها
 • این سنگ پتانسیل بسیار خوبی برای صادرات دارد و علاقه‌مندان زیادی نیز در کشورهای مختلف دارد.
 • مقاومت بسیار بالا در برابر خمش، ضربه و فشار
 • مقاومت بسیار بیشتر نسبت به سنگ تراونتن، گرانیت و چینی

ویژگی‌های سنگ اسلب

سنگ اسلب بوک مچ یا فور مچ چیست؟

معنای لغوی بوک مچ (bookmatch ) عبارت کتاب باز است. در این نوع از سنگ اسلب، چیدمان دو یا چند تخته سنگ به‌طوری‌ است که خطوط و طرح‌های موجود بر آن‌ها به صورت متقارن و در امتداد یکدیگر باشند. به عبارت دیگر طرز چیدمان سنگ‌های اسلب به‌طور متقارن در کنار هم است و دو اسلب کنار یکدیگر یک بوک مچ و چهار اسلب در کنار هم تشکیل فور مچ (Formatch )را می‌دهند.

لازم است بدانید که تنها سنگ‌هایی که طرح و نقش برجسته دارند، به‌عنوان بوک مچ مورد استفاده قرار می‌گیرند و همچنین سنگ‌های مرمر و کریستال از این دسته محسوب می‌شوند.

سنگ‌های طبیعی که در قالب یک بوک مچ خیلی خاص و خیره‌کننده تولید می‌شوند عبارت‌اند از: سنگ اونیکس، تراورتن، گرانیت، سنگ‌های چینی یا کریستالی و تعدادی از سنگ مرمر طرح دار.

نکته قابل توجه دیگر این است که سنگ‌های گرانیت و ماسه سنگ به دلیل یکنواختی و عدم طراحی، به صورت بوک مچ تولید نمی‌شوند.

از بوک مچ برای طراحی فضاهای بزرگ مانند: سنگ‌فرش سالن‌ها، هتل‌ها، سالن‌های ورودی، دیوارها و اتاق‌های اجلاس استفاده می‌شود. ولی این روزها برای فضاهای کوچک مانند: دیوارها و پیشخوان آشپزخانه، نوع جدیدی از بوک مچ به‌عنوان کاشی استفاده می‌شود.

اگر شما هم به دنبال این هستید که از سنگ اسلب در دکوراسیون داخلی و یا نمای خارجی استفاده کنید، استفاده از آن در سایزهای بزرگ پیشنهاد مناسب‌تری است؛ زیرا رگه‌های سنگی را به‌طور کامل به هم می‌چسباند و زیبایی حیرت‌آوری برای فضای داخلی به ارمغان می‌آورد. به‌طورکلی فرآوری این نوع از سنگ‌های اسلب دشوار است و نیازمند دستگاه‌های مدرن برش است. از این رو قیمت بالایی دارند و تنها در پروژه‌های ساختمانی لوکس کاربرد دارند.

کاربردهای سنگ اسلب  بوک مچ و فرمچ

موارد استفاده بوک مچ و فرمچ به شرح زیر است:

 • سنگ‌فرش سالن‌های بزرگ، تالارهای پذیرائی سالن‌ها و لابی هتل‌های لاکچری
 • فضای داخل آسانسور، شومینه و دیوار داخلی ساختمان
 • مرکز خریدهای مجلل
 • فضاهای تزئینی و دکوراسیون اماکن مجلل
 • سرویس بهداشتی بزرگ لوکس و حمام‌های مجلل
 • اتاق تلویزیون
 • دیوار پوش لابی ساختمان‌های گران‌ قیمت، پله‌های ساختمان‌های باشکوه و لوکس

کاربردهای سنگ اسلب  بوک مچ و فرمچ

انواع سنگ اسلب

در یک دسته‌بندی کلی می‌توان انواع سنگ اسلب را در دو دسته  متفاوت طبقه‌بندی کرد. این موارد شامل:

 • سنگ اسلب مرمیت فیوژن: این سنگ دارای زمینه مشکی رنگ است ورگه‌هایی طلایی و سفید در آن دیده می‌شود. ترکیب سیاه و طلایی و سفید، زیبایی خاصی به سنگ داده  و آن را گزینه مناسبی در طراحی دکوراسیون آشپزخانه، حمام و سرویس بهداشتی، فضای داخلی در ساختمان‌های مجلل و لوکس و مواردی از این دست می‌کند. همچنین طراحان دکوراسیون داخلی در زیباسازی نمای داخلی هتل‌ها، سالن‌های بزرگ و مجلل از این سنگ استفاده می‌کنند.

این سنگ کیفیت بسیار مطلوبی دارد و مقاومت بی‌نظیر آن در برابر آسیبی‌های محیطی مانند فشار، رطوبت و آب، ضربه و شکستن، باعث محبوبیت بیشتر آن شده است.

 • سنگ اسلب پرشین سیلک: زمینه این سنگ دارای رنگ طوسی است و رگه‌های سفیدی در آن دیده می‌شود. برای تولید دیوار پوش، کف‌پوش سالن‌های ورودی، آشپزخانه و سرویس بهداشتی، این سنگ گزینه مطلوبی محسوب می‌شود.

علاوه بر آن، با توجه به اینکه رنگ زمینه آن طوسی رنگ و کاملا خنثی است، موجب می‌شود که بتوان آن را با انواع رنگ‌ها و طرح‌ها در دکوراسیون هماهنگ کرد و هارمونی بین تمامی المان‌ها ایجاد نمود. همچنین ترکیب این سنگ با رنگ طوسی در کنار اکسسوری و لوازمی چوبی رنگ، زیبایی منحصر به فردی دارد.

عوامل مؤثر بر قیمت انواع سنگ اسلب

عوامل زیادی وجود دارند که تعیین‌کننده قیمت سنگ اسلب هستند. به‌عنوان مثال می‌توان به این موارد اشاره کرد: در دسترس بودن، تقاضای بازار، کیفیت، حمل‌ونقل. این‌ها تنها تعدادی از مواردی هستند که بر قیمت سنگی که انتخاب می‌کنید، تأثیرگذار هستند.

قیمت یک فاکتور مهم است که تعیین می‌کند افراد از چه سنگی برای میز یا کانتر آشپزخانه خود استفاده کنند. امروزه بسیاری از سنگ‌هایی که در دسترس هستند، قیمت رقابتی در میان تولیدکنندگان دارند. طیف وسیعی از قیمت‌ها وجود دارد که تقریباً با هر بودجه‌ای مطابقت دارند.

سنگ‌های بوک مچ و فور مچ به دلیل ابعاد بزرگ و نوع فرآوری مشکل آن‌ها، دارای قیمت نسبتاً زیادی هستند. کیفیت فرآوری و نوع طرح این دسته از سنگ‌ها در میزان قیمت تأثیرگذار هستند.

اینکه شما بودجه مشخصی داشته باشید، یک مزیت محسوب می‌شود چراکه همواره قادر خواهید بود جایگزین‌هایی با ویژگی‌های سنگ یکسان انتخاب کنید. به‌طورمعمول اگر سنگ به‌سختی به دست بیاید یا تنها در انحصار یک شرکت باشد، به‌طورقطع گران‌تر هم خواهد بود.  عوامل تأثیرگذار دیگر بر قیمت سنگ اسلب:

 1. اندازه سنگ: ممکن است در انجام پروژه خود به سنگ با ابعاد مورد نظرتان دسترسی نداشته باشید و مجبور شوید که یک قطعه اضافی سفارش دهید. بنابراین قیمت نیز با توجه به ‌اندازه و وسعت سنگ اسلب و میزان ضایعات بلوک‌ها نسبت به پروژه تمام شده، تعیین می‌شود.
 2. ضخامت سنگ: هر چقدر محصول از ضخامت بیشتری برخوردار باشد، گران‌تر است. صفحات پیشخوان به‌طور معمول ضخامت استانداردی بین ده و نیم تا یازده سانتی‌متر دارند که هرقدر ضخیم‌تر باشند، گران‌تر هستند.
 3. کاشی‌های سنگی نازک: تولیدکنندگان برای اینکه قیمت سنگ مقرون‌به‌صرفه تر باشد و دسترسی به آن بیشتر شود، سنگ‌ها را با ضخامت یک سانتی‌متر برش می‌زنند. این کاشی‌ها هم شبیه دیگر محصولات طبیعی هستند.

باید خاطر نشان کرد که به غیر از مواردی که در بالا ذکر شد، مقدار مجاز برای ذخیره‌سازی، فرآیند نصب و هزینه‌های پیمانکار، نوع لبه سنگ و تعداد برش‌ها هم در قیمت تاثیر دارد و می‌تواند آن را  کاهش یا افزایش دهد.

عوامل مؤثر بر قیمت انواع سنگ اسلب

کلام پایانی

در این مقاله از آراستا 360 روش تولید سنگ اسلب بررسی شد. با توجه به تمامی موارد ذکر شده می‌توان گفت که اسلب، نوع خاصی از سنگ نیست؛ بلکه به روش فرآوری و تولید آن مربوط می‌شود. این روش تولید که با استفاده از دستگاه‌های پیشرفته و بسیار خاص و حساس صورت می‌گیرد، موجب زیبایی بسیار زیادی در سنگ می‌شود.

علاوه بر آن، مزایای ویژه مانند مقاومت در برابر ضربه، خراش، رطوبت و ماندگاری و عمر مفید بیشتر نسبت به سایر سنگ‌ها، مطلوبیت و محبوبیت بیشتری به این سنگ داده است. همین مسئله باعث شده که انواع سنگ اسلب؛، گزینه بسیار خوبی برای استفاده در دکوراسیون داخلی و نمای خارجی ساختمان‌های مجلل باشد.

اشتراک گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *