9 مهر 1402
بهترین شانه و تراکم برای فرش ماشینی کدام است؟

بهترین شانه و تراکم برای فرش ماشینی کدام است؟ راهنمای کامل خریدفرش

هیچ کفپوشی بهتر از فرش نیست. در این میان فرش ماشینی جزء گزینه‌هایی است که در تمام خانه‌ها جایی به خود اختصاص داده است. بنابراین تفاوتی نمی‌کند که شما در کدام نقطه از شهر زندگی می‌کنید و یا اینکه چند فرش دستباف در خانه داشته باشید؛ به‌هرحال همه ما حداقل یک فرش ماشینی در خانه داریم. اما سوالی که در اینجا مطرح می‌شود و همواره در ذهن مشتریان وجود دارد این است که بهترین شانه و تراکم فرش ماشینی کدام است؟ به عبارت دیگر چه فاکتورهایی در زمینه تراکم فرش ماشینی و شانه آن مهم هستند که باید در هنگام خرید به آن‌ها توجه کنیم تا کیفیت بهتری داشته باشد؟

ما در این راهنمای فرش از آراستا قصد داریم شما را برای خرید یک فرش ماشینی درجه یک و عالی، راهنمایی کنیم. برای این منظور بایستی به فاکتورهای متعددی مانند کیفیت، قیمت، مقاومت و ماندگاری توجه کنید. البته  ناگفته نماند که در این مورد نظرات گوناگونی وجود دارد. بنابراین ما مشخصه‌های یک فرش ماشینی ایده آل را در اختیارتان می‌گذاریم تا بتوانید برای منزل خود بهترین فرش ماشینی را در نظر بگیرید.

 تراکم فرش چیست؟

تشخیص تراکم فرش یکی از معیارهای اصلی برای سنجش کیفیت فرش ماشینی و قیمت آن محسوب می‌شود. برای اینکه بدانیم بهترین شانه فرش و بهترین تراکم فرش برای فرش ماشینی چه مواردی هستند، لازم است که ابتدا با مفهوم این دو واژه آشنایی پیدا کنیم. موضوع این است که در اصطلاح دو نوع تراکم داریم:

  • شانه یا تراکم عرضی فرش که تعداد گره‌های عرض فرش ماشینی را شامل می‌شود. به عنوان مثال در یک فرش ماشینی 500 شانه، در طول هر متر از آن فرش 500 گره بافته شده است. این گره‌ها در مقیاس کوچک‌تر و در هر 10 سانتی‌متر،  شامل 50  گره می‌شود.
  • ترکم طولی فرش که به معنای تعداد گره‌ها در طول فرش است.

با توجه به مفهوم این دو واژه، بدیهی است که هرچقدر فرش ماشینی تعداد شانه بالاتری داشته باشد، بیشتر حالت دستبافت گونه دارد و نقش و نگارهای آن ظریف‌تر به نظر می‌رسد. افزایش در تعداد شانه فرش  و گره‌های بافته شده روی آن کمک می‌کند که فرش لختی و کیفیت بالاتری داشته باشد.

همچنین وقتی تراکم طولی فرش ماشینی رقم بالاتری داشته باشد، به همان میزان هم استحکام و کیفیت آن افزایش می‌یابد و بافت آن فشرده‌تر خواهد بود. حتما برای شما هم اتفاق افتاده که در مقایسه دو فرش ماشینی با تراکم متفاوت، متوجه این موضوع شدید. فرش‌های با تراکم بیشتر مقاومت و دوام بالاتری دارند. حتی جالب است بدانید که موقع شستشو نیز دیرتر خشک می‌شوند و این موضوع به خاطر تراکم بیشتری است که در فرش وجود دارد.

بنابراین با دانستن این دو فاکتور مهم درباره تراکم و شانه فرش ماشینی، به خاطر بسپارید که در هنگام خرید فرش ماشینی، بایستی تعداد گره‌های عرضی و طولی را در نظر بگیرید تا بتوانید فرشی با کیفیت بهتر داشته باشید. همچنین فراموش نکنید که هرچه کیفیت فرش از نظر تراکم و شانه بیشتر باشد، به معنای عمر مفید بیشتر  و ماندگاری آن در طول زمان است. به همین سادگی!

شانه و تراکم فرش چیست؟

انواع تراکم فرش و ظرافت آن

یکی از نکات مهم در بالا رفتن ظرافت فرش ماشینی افزایش تراکم و شانه فرش است. اما برای رسیدن به این میزان ظرافت، نمی‌توان از هر نوع الیافی در بافت فرش استفاده کرد. به عبارت دیگر حتما باید الیاف ریز و نازک در بافت فرش ماشینی استفاده شوند تا تراکم آن نیز افزایش پیدا کند.

استفاده از الیاف نازک و ظریف کمک می‌کند که گره‌ها کاملا به هم نزدیک باشند و فشردگی بیشتری بین آن‌ها ایجاد شود. بنابراین امکان باز شدن گره‌ها وجود ندارد و کیفیت فرش ماشینی به طرز محسوسی بالا می‌رود. در این شرایط تراکم فرش 1200 شانه، گزینه بهتری است تا بتوانید ظرافت و زیبایی آن را همراه با کیفیت مرغوب تجربه کنید.

قیمت فرش بر اساس تراکم و شانه فرش ماشینی

کاملا مشخص است که عوامل متعددی در قیمت فرش ماشینی تاثیرگذار هستند. در این میان بعد از نوع الیاف و طبعی و یا مصنوعی بودن آن، تراکم فرش و شانه آن می‌تواند تغییراتی را در قیمت ایجاد کند. فرش 1200 شانه با تراکم و ظرافت بیشتر، حالتی کاملا دستبافت گونه دارد و طرح‌ها و رنگ‌های روی آن قابل تفکیک هستند. علاوه بر آن زیبایی منحصر به فردی دارد. این موضوع باعث می‌شود که قیمت بالاتری نیز داشته باشد. در مقابل فرش 700 شانه با تراکم کمتر تلید می‌شود و الیاف ضخیم‌تری دارد. به همین دلیل قیمت مناسب‌تری دارد و بهترین گزینه برای قسمت‌های پر رفت‌وآمد خانه محسوب می‌شود.

فرش 700 شانه یا 1200 شانه، کدام بهتر است؟

برای خرید فرش ماشینی مناسب باید ویژگی‌های آن را خوب بشناسید و خرید را بر اساس شانه و تراکم انجام دهید. در حالت استاندارد، یک فرش ماشینی حداقل دارای 700 شانه با تراکم 2550 است. که به‌طور طبیعی هرچقدر این مقدار افزایش پیدا کند، کیفیت هم بالاتر می‌رود تا جایی که فرش ماشینی به 1200 شانه و تراکم بالای 3600 گره هم می‌رسد.

ممکن است برای شما این سوال پیش آمده باشد که با توجه به دانستن تراکم و شانه فرش، بین دو نوع فرش 700 شانه و 1200 شانه کدام بهتر است؟

پاسخ این سوال کاملا واضح است. فرش 1200 شانه کیفیت، ظرافت و زیبایی بیشتری دارد. اما در نظر داشته باشید که قیمت بیشتری دارد و مناسب تمامی قسمت‌های خانه نیست. به عبارت دیگر قبل از خرید فرش ماشینی دقیقا مشخص کنید که فرش باید در کدام قسمت از فضای خانه پهن شود و بعد تصمیم به خرید بگیرید.

در حالت معمول برای فضاهای پر رفت‌وآمد مانند ورودی خانه و آشپزخانه، فرش با تراکم و شانه زیاد توصیه نمی‌شود. اگرچه زیبایی فرش ماشینی سر جای خود باقی می‌ماند؛ اما زودتر از چیزی که تصور می‌کنید آلوده خواهد شد و نیاز به شستشو پیدا می‌کند. شستشوی مداوم فرش می‌تواند کیفیت آن را کاهش دهد. بنابراین بهتر است برای این فضاها فرشی ماشینی با تراکم کمتر و 700 شانه تهیه کنید.

در این میان اگر شما در منزل کودک خردسال دارید، پیشنهاد می‌کنیم که به سراغ فرش‌های ماشینی 700 شانه و کم تراکم نروید؛ زیرا پرز آن‌ها باعث بروز حساسیت می‌شود. در بیشتر موارد این فرش‌ها با استفاده از دستگاه‌های بافندگی هت ست شده بافته نمی‌شوند. این موضوع باعث می‌شود که فرش پرز زیادی تولید ‌کند. به همین دلیل گزینه مناسب برای کودکان نوپا محسوب نمی‌شود؛ زیرا پرزهای روی فرش می‌تواند برای کودک شما حساسیت تنفسی ایجاد کند.

البته این موضوع نمی‌تواند جذابیت فرش ماشینی 700 شانه را کم کند. به‌هرحال با توجه به عوامل مختلف مانند نوع فضا، افرا د خانواده  و سلیقه خودتان باید برای خرید فرش ماشینی تصمیم بگیرید.

در مقابل برای فضای پذیرایی که مکانی لوکس و مجلل در خانه محسوب می‌شود و در عین حال رفت‌وآمد کمتری در آن صورت می‌گیرید، انتخاب فرش کلاسیک ماشینی 1200 شانه کار درستی است. زیرا می‌توانید از زیبایی، کیفیت و ظرافت فرش بیشترین بهره را ببرید.

علاوه بر آن، فراموش نکنید که یکی از ویژگی‌های مهم فرش، ضخامت آن است که بر اساس نوع بافت متفاوت است و کاربرد فرش ماشینی را هم تحت شعاع قرار می‌دهد. توجه به همین نکات، شما را در انتخاب فرش ماشینی مناسب راهنمایی می‌کند.

همچنین جالب است بدانید که فرش‌های ماشینی 1000 شانه دارای رنگ‌های بیشتری نسبت به فرش‌های 700 شانه هستند و فرش‌های 1200 تا 1500 شانه، رنگارنگ‌تر هستند که از این جهت زیباتر به نظر می‌آیند و طرح‌های روی آن جلوه زیباتری ایجاد می‌کند.

فرش 700 شانه یا 1200 شانه، کدام بهتر است؟

لطفا فرش تقلبی نخرید!

تمام دستگاه‌هایی که برای تولید فرش ماشینی به کار می‌روند، قابلیت بافت فرش با تراکم بالا یا اشکال خاص مانند گرد یا بیضی را ندارند و بافت این‌گونه فرش‌های متراکم، نیازمند دستگاه‌های گران‌قیمت و پیشرفته‌ای است که دقت بالایی در بافت دارند. درنتیجه برخی از تولیدکنندگان داخلی با انجام یک سری تغییرات بر روی دستگاه‌های 500 شانه، اقدام به تولید فرش‌های ماشینی 700 شانه می‌کنند!

متأسفانه این دستگاه‌های تبدیلی فقط قادر به رعایت دقت شانه هستند و تراکم طولی را به‌خوبی رعایت نمی‌کنند. این موضوع می‌تواند کیفیت فرش ماشینی را در تراکم طولی دچار مشکل کند. بنابراین مواظب باشید که در هنگام خرید دچار اشتباه نشوید.

در نظر داشته باشید که تراکم فرش ماشینی 700 شانه واقعی بایستی حداقل 2550 باشد. اگر فروشنده‌ای با توجیهات مختلف سعی در قانع کردن شما به تراکم کمتر از این میزان داشت، بهتر است از خرید منصرف شوید؛ زیرا این فرش‌های تقلبی فقط 1500 گره تراکم دارند که کیفیت آن‌ها را به‌شدت کاهش می‌دهد.

فرش ماشینی باکیفیت، انتخاب هوشمندانه نسل جدید

ایران کشوری است که سابقه‌ای طولانی در بافت و تولید فرش‌های دستباف درجه یک و فرش ماشینی با کیفیت و طرح‌های خیره‌کننده دارد و در تمام دنیا فرش ایرانی شناخته‌شده و مطرح است. امروزه علاوه بر فرش دستبافت، فرش‌های ماشینی هم جزء جدا نشدنی و تاثیرگذار بخش صنعت نساجی این مرز و بوم هستند که در کارخانه‌های بزرگ و مجهز توسط متخصصین مجرب طراحی و تولید می‌شوند.

تولیدکنندگان ایرانی فرش ماشینی با تجربه‌ای به‌اندازه ربع قرن، توانسته‌اند کیفیت فرش‌های ماشینی را در حد ممتاز بالا ببرند و به 5 قاره جهان صادر کنند. تا جایی که عضو شبکه جهانی کیفیت IQNET شوند و گواهینامه‌های بین‌المللی مدیریت کیفیت را از آن خود کنند. تولیدکنندگان با سابقه طولانی در زمینه صادرات و توسعه تجارت بین‌المللی توانسته‌اند فرش ماشینی را به 67 کشور جهان صادر کنند و برای چند سال متوالی به دریافت نشان ملی صادرکننده مفتخر شوند. به همین خاطر ایران را به عنوان پایتخت فرش ماشینی جهان می‌شناسند!

سخن پایانی 

در این میان برای خرید فرش ماشینی حتما فاکتورهای مختلفی مانند تراکم فرش، شانه فرش ماشینی، فضای مورد نظر، سلیقه و سایر موارد را در نظر بگیرید و بعد اقدام به خرید کنید. در عین حال به دلیل وجود تولیدکنندگان و فروشندگان مختلف فرش ماشینی، کاملا هوشمندانه و صبورانه تصمیم بگیرید تا دچار اشتباه نشوید.

اشتراک گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *