9 مهر 1402
کاربرد فرش گرد چیست؟

کاربرد فرش گرد چیست؟ چه کاربردی در دکوراسیون دارد؟

تغییر دکوراسیون با استفاده از فرش گرد و یا سایر المان‌های تاثیرگذار، جذابیت‌های زیادی دارد. برای این کار بیشتر از آنکه نیاز به هزینه برای خرید اکسسوری و لوازم مناسبی دارید، هوشمندی و خلاقیت شما موثر است. به عبارت دیگر با یک انتخاب هوشمندانه و چیدمان درست و اصولی در دکور خانه می‌توانید، هارمونی، هماهنگی و زیبایی را برای آن به ارمغان بیاورید.

در این میان انتخاب فرش گرد و یا مستطیلی هم اهمیت زیادی دارد. ممکن است برای شما هم این سوال پیش بیاید که کدام‌یک از این فرش‌ها برای دکوری زیبا، مناسب‌تر هستند؟ همچنین در صورتی که فرش گرد را انتخاب کردید، در چه قسمت‌هایی از فضای خانه استفاده کنید تا تبدیل به نقطه کانونی شده و بتواند بر زیبایی آن فضا اضافه کند.

برای پاسخ دادن به این سوالات، در این راهنمای خرید فرش  از آراستا همراه شما هستیم و روش‌های جذاب و شگفت انگیز استفاده از فرش گرد در قسمت‌های مختلف دکوراسیون را بررسی می‌کنیم.

فرش گرد یا مستطیلی؟ 

هنوز هم فرش‌های مستطیلی به‌عنوان محبوب‌ترین‌ها در میان همه ما مرسوم هستند. فرش مستطیلی به دلیل داشتن ابعاد  و زاویه، قابلیت استفاده در فضاهای مختلف منزل را دارد. البته علاوه بر این دو ویژگی، بیشتر ما به استفاده از این فرش‌ها در دکوراسیون عادت داریم و شاید انتخاب فرش گرد و سیا فرشی با ابعاد متفاوت را به نوعی ساختار شکنی بدانیم. اما برای به دست آوردن دکوراسیونی جذاب و منحصر به فرد بهتر است خودتان را از این ساختارها و محدودیت‌ها خارج کنید!

فرش مستطیلی را در همه جای خانه می‌توانیم ببینیم. سطح و کف اتاق خواب، پذیرایی، اتاق نشیمن، راهرو، زیر میز ناهارخوری و یا آشپزخانه، با استفاده از این فرش‌ها پوشیده شده است. امروزه معماری خانه‌ها با ابعاد استانداری ساخته می‌شوند. به همین دلیل انتخاب فرش‌های مستطیلی با ابعاد استاندارد 6 متری، 9 و 12 متری، گزینه‌های معمول و مناسبی هستند که همه ما در همان ابتدا به سراغشان می‌رویم.

این موضوع باعث شده که نتوانیم شکل‌های غیراستاندارد و بیرون از این ابعاد فرش را انتخاب کنیم. اما بهتر است تمامی این محدودیت‌ها را کنار بگذارید. انتخاب جذاب‌تری برای برخورداری از یک دکوراسیون جذابتر و زیباتر وجود دارد. پیشنهاد ما این است که از فرش گرد در دکوراسیون خانه استفاده کنید.

فرش‌ ماشینی گرد به راحتی می‌تواند یک ترکیب دوست داشتنی ایجاد کند. این فرش را در کنار مبلمان، زیر صندلی راحتی و یا در اتاق نشیمن پهن کنید تا جذابیت‌های آن را در دکوراسیون مشاهده کنید. البته بهتر است قبل از خرید فرش گرد، درباره نحوه استفاده از این فرش، اطلاعات لازم را کسب کنید. در ادامه به این موارد می‌پردازیم.

فرش گرد یا مستطیلی؟ 

فرش گرد برای راهرو

در بسیاری از موارد راهروی خانه کم اهمیت جلوه داده می‌شود. شاید شما هم به بقیه قسمت‌های خانه و به‌خصوص به پذیرایی بیشتر اهمیت بدهید و زمانی که به سراغ انتخاب فرش و اکسسوری‌های مناسب برای راهرو میروید، به سرعت از کنار آن بگذرید. شاید تصور کنید که این قسمت از خانه اهمیت زیادی ندارد،؛ در حالی که این‌طور نیست.

بهتر است بدانید که راهرو به‌عنوان ورودی هر خانه، همان ابتدا توجه همه را به سمت خود جلب می‌کند. به همین دلیل اگر انتخابی هوشمندانه برای این مکان نداشته باشید، در همان ابتدای ورود به خانه، ممکن است به بی‌سلیقگی متهم شوید. بنابراین در انتخاب فرش این فضا دقت کنید!

فرش گرد کمک می‌کند که راهروی خانه بزرگ‌تر نشان داده شود. همچنین در صورتی که در انتخاب طرح و رنگ  فرش دقت کرده باشید و رنگی روشن و چشم‌نواز داشته باشد، خواهید دید که این فضا بزرگ‌تر از حد معمول دیده می‌شود.

فرش گرد برای اتاق خواب

برای برخورداری از یک فضای زیبا همراه با صمیمیت، انتخاب فرش گرد بهترین گزینه است. فرش گرد زمانی که در قسمت مرکزی اتاق قرار می‌گیرد، به راحتی آن را بزرگ‌تر نشان می‌دهد. به همین دلیل می‌توان گفت که این فرش، بهترین انتخاب برای بزرگ‌تر نشان دادن فضاهای کوچک محسوب می‌شود. در عین حال طرح  و رنگ فرش هم اهمیت زیادی دارد.

به عبارت دیگر اگر فرش گرد دارای طرحی با تمرکز به سمت داخل  و مرکز فرش باشد، باعث می‌شود که زیباتر دیده شود. همچنین فرش‌های با رنگ روشن نیز این خصوصیت را دوچندان می‌کنند و در بزرگ‌تر نشان دادن یک اتاق کوچک، تاثیرگذار هستند.

فرش گرد برای اتاق پذیرایی

برای همه ما اتاق پذیرایی اهمیت بسیار زیادی در دکوراسیون دارد .به همین دلیل بیشتر از سایر فضاها به این قسمت از خانه اهمیت می‌دهیم و سعی می‌کنیم که بهترین المان‌ها و اکسسوری‌ها را در آن استفاده کنیم تا زیبایی کامل و منحصر به فردی داشته باشد.

یکی از روش‌های موثر  و سریع برای بهبود دکور این فضا، استفاده و انتخاب فرش گرد است. البته چند نکته مهم در انتخاب ابعاد  و طرح  و رنگ فرش را به یاد داشته باشید. در اتاق پذیرایی، مبلمان به‌عنوان نقطه کانونی شناخته می‌شوند. به همین دلیل فرش گرد را باید در ابعاد  و اندازه‌ای انتخاب کنید که در فضای پذیرایی گم نشود. در عین حال طوری فرش را پهن کنید که لبه فرش در امتداد لبه پایینی مبلمان باشد تا بتوانید هنگام نشستن روی مبلمان، پای خودتان را روی فرش بگذارید.

نکته جالب‌تر دیگر این است که فرش گرد به خوبی می‌تواند نقش جداکننده فضاهای مختلف را در دکوراسیون خانه بازی کند. به همین دلیل اگر به دنبال فضاسازی در دکور اتاق پذیرایی هستید، فرش گرد انتخابی مناسب محسوب می‌شود.

فرش گرد در اتاق پذیرایی

فرش گرد جلوی شومینه

فضای جلوی شومینه به‌عنوان فضایی خاص و لوکس در خانه محسوب می‌شود. به همین دلیل انتخاب لوازم، اکسسوری‌ها  و فرش برای آن اهمیت زیادی دارد تا علاوه بر برهم نزدن زیبایی آن، بتوانید به خاص بودن این فضا کمک کنید. در کنار تمامی اکسسوری‌های تزئینی که می‌توانید برای این فضا انتخاب کنید، فرش گرد پیشنهاد جذابی محسوب می‌شود.

علاوه بر آن، می‌توانید از یک فرش نیم دایره نیز کمک بگیرید تا ترکیبی دلپذیر، گرم و دنج را برای این قسمت از دکوراسیون خانه فراهم کند.

6 مزیت استفاده از فرش گرد در دکوراسیون

با توجه به جذابیت‌های مختلفی که فرش گرد دارد، در ادامه مزایای این نوع فرش را در دکوراسیون و چیدمان خانه بررسی می‌کنیم.

  • فرش گرد فضا را صمیمی‌تر می‌کند

فرش‌های گرد به راحتی می‌تواند هر فضا را نرم‌تر و صمیمی‌تر به نمایش بگذارد. اطراف خانه همه ما با استفاده از دیوارها، مبلمان و یا لوازم با ابعاد مستطیل شکل پر شده است. به‌خصوص اگر خانه‌ای با دکوراسیون و طراحی مدرن و صنعتی داشته باشید، فضا دارای خشکی بیشتری است. در این میان فرش کرد به سرعت می‌تواند صمیمیت را به این فضا القا کند. خطوط ملایم و انعطاف‌پذیر فرش گرد راهی است که فضا را صمیمی می‌کند و از خشکی آن کم می‌کند.

  • جلوه منسجم با فرش گرد

برای ایجاد نقطه کانونی در دکوراسیون، سریع‌ترین و راحت‌ترین راه، استفاده از یک فرش گرد است. در عین حال این فرش به خوبی می‌تواند تمامی ابزارها، لوازم و اکسسوری‌های موجود در فضا را به شکلی به هم متصل و  منسجم کند و هماهنگی میان آن‌ها ایجاد کند.

  • سبک مینیمالیستی با فرش گرد

اگر شما هم از دوستداران دکوراسیون مینیمالیستی و خلوت هستید، بهتر ایست یک فرش گرد برای فضاهای دکوراسیون انتخاب کنید. این فرش با ایجاد نقطه کانونی جذاب در فضا، به خوبی آن را از یکنواختی و سادگی خارج و زیبایی فضا را دوچندان می‌کند.

  • فرش گرد، گرما را به خانه اضافه می‌کند

خانه مهم‌ترین مکان برای همه ما است تا بتوانیم گرما، آرامش و آسایش را در آن تجربه کنیم. به همین دلیل دقت در انتخاب اکسسوری‌ها و دکور خانه اهمیت زیادی دارد. یکی از روش‌های جالب برای رسیدن به این هدف، استفاده از فرش کرد است که به خوبی می‌تواند فضای خانه را گرم و دنج کند. علاوه بر آن، کمک می‌کند تا فضایی گرم برای یک گفتگوی صمیمی آماده شود.

  • فرش گرد، اتاق را بزرگ‌تر نشان می‌دهد

اتاق‌های کوچک برای اینکه بزرگ‌تر نشان داده شوند، نیاز به المان‌ها و ابزاری دارند که هوشمندان انتخاب شوند. انتخاب فرش گرد، روشی هوشمندانه برای بزرگ‌تر نشان دادن این فضا است. علاوه بر آن، با استفاده از این فرش در اتاق کودک می‌توانید یک فضای بازی را برای کوکان ایجاد کنید.

  • فرش گرد تجوه همه را به سمت خود جلب می‌کند

تفاوتی نمی‌کند که در کدام قسمت از فضای خانه بایستید و فرش گرد پهن شده در خانه را تماشا کنید؛ به هر حال این فرش توجه شما را به سمت خود جلب می‌کند. این فرش دنج، انتخاب خاص و هوشمندانه برای ایجاد فضایی گرم، نرم و صمیمی است. فضایی که تمامی فاکتورهای زیبایی، گرما و دنج بودن را به طور همزمان دارد و توجه همه میهمانان را به سمت خود و سلیقه جذاب شما جلب می‌کند.

کلام پایانی

اگرچه انتخاب فرش‌های مستطیلی، اولین انتخاب برای فضاهای مختلف خانه محسوب می‌شود. اما دلیل ندارد که حتما از این روش پیروی کنید. شکستن ساختارهای ذهنی اولین کار برای رسیدن به دکوراسیونی خاص و جذاب محسوب می‌شود. در عین حال اگر به دنبال به دست آوردن فضایی دنج، گرم، دلپذیر و صمیمی باشید، فرش گرد به خوبی به این نیاز پاسخ می‌دهد.

بنابراین تفاوتی نمی‌کند که از این فرش در کدام قسمت از فضای خانه استفاده کنید. اتاق خواب، زیر میز ناهارخوری، اتاق کودک، پذیرایی خانه و راهرو، به خوبی می‌توانند فضاهایی باشند که فرش گرد گزینه مناسب آن‌ها است. اما در عین حال بهتر اسیت به رنگ، طرح و اندازه فرش نیز توجه داشته باشیسد تا انتخابی هوشمندانه، زیبا و منحصر به فرد را رای فضاهای مختلف خانه خود رقم بزنید. در این مقاله به نکات خرید فرش پرداختیم که می تواند قبل از خرید فرش گرد برایتان سودمند باشد. این مقاله را با دوستان خود به اشتراک بگذارید.

شما از فرش گرد برای چه فضایی در خ استفاده می کنید؟

اشتراک گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *