8 خرداد 1402

رنگ سفید یا طوسی؟ کدام یک برای آشپزخانه مناسب تر است؟

کدام رنگ برای آشپزخانه مناسب‌ تر است؟

انتخاب رنگ برای آشپزخانه یکی از پر چالش‌ترین کارهایی است که طراحان، سازندگان و مشتریان خانه با آن روبرو می‌شوند. رنگ تعیین می‌کند که دکوراسیونی حس خوبی داشته باشد یا خیر. انتخاب مناسب رنگ می‌تواند موجب آرامش و شادی شود و بالعکس استرس و دلهره بیاورد. در سا‌ل‌های اخیر در هر فضایی بسته به کاربردی که دارد از رنگ‌های مختلف به دلایل روانشناسی استفاده می‌کنند، برای مثال از رنگ‌های روشن مثل رنگ سفید برای فضاهایی که کوچک و بسته است استفاده می‌کنند تا نور را پخش کند و حس آرامش و پاکیزگی بدهد، از رنگ قرمز برای فضاهای بازی و سرگرمی استفاده می‌کنند تا موجب تحریک هیجان شود و غیره.

آشپزخانه قلب هر خانه و از مکان‌های پر رفت و آمد در یک خانه به حساب می‌آید. دکوراسیون و رنگ‌هایی که در آن استفاده می‌‌کنیم به طور مستقیم بر روحیه‌ی ما تاثیرگذار است. به همین جهت لازم است که وقت و توجه بیشتری را به آن اختصاص دهیم.

اخیراً رنگ‌های طوسی و سفید به عنوان رنگ‌های جدید و جذاب شناخته شده‌اند که هر کدام دارای ویژگی‌های مثبت و منفی هستند. در ادامه به بررسی این دو رنگ پر طرفدار برای آشپزخانه و بهترین ترکیب‌هایی که هر یک از آن‌ها می‌سازند، می‌پردازیم تا با در نظر گرفتن برایندهای حاصل از بررسی این رنگ‌ها، تصمیم‌گیری کنید که کدام یک برای آشپزخانه‌های با سبک‌های متفاوت مناسب‌تر است.

رنگ سفید

رنگ سفید ماهیتی مثبت و نورانی دارد. استفاده از این رنگ به علت توانایی در انعکاس نور برای محیط‌های کوچک و گرم انتخابی مناسب است. برای استفاده از رنگ سفید در دکوراسیون داخلی خانه هیچ قانون و قاعده‌ی خاصی وجود ندارد و صرفاً هر جایی که حس و تناسب بهتری ایجاد کند می‌تواند مورد استفاده قرار بگیرد. با به کار بردن رنگ‌های دیگر در کنار رنگ سفید کنتراستی ایجاد می‌شود که چشم‌ از دیدن آن لذت می‌برد.

طراحان دکوراسیون داخلی از طیف‌های مختلف رنگ سفید برای روح بخشی به فضا استفاده می‌کنند. هر رنگ دیگری که در کنار رنگ سفید قرار بگیرد بیشتر به چشم می‌آید، به همین جهت ترکیبات متنوعی از آن ساخته شد. در دکوراسیون سبک مینیمال که افراد از رنگ‌های خنثی و ساده استفاده می‌کنند، از این رنگ استفاده می‌شود. بهتر است که از رنگ سفید به عنوان زمینه استفاده شود تا المان‌هایی که به آن اضافه می‌شود نما و جلوه پیدا کند. به هیچ عنوان از رنگ سفید به تنهایی استفاده نکنید و آن را با رنگ‌های دیگر ترکیب کنید تا فضا بی روح به نظر نرسد.

رنگ سفید برای آشپزخانه

بسیاری از افراد ترجیح می‌دهند که طراحی آشپزخانه با رنگ‌های روشن انجام شود تا روشن و تمیز به نظر برسد. ترکیب‌هایی که با رنگ سفید ساخته می‌شوند زیباتر از طراحی‌ با تنها یک رنگ است. البته برخی از افراد دوست دارند که از رنگ سفید به تنهایی استفاده کنند تا آشپزخانه را مدرن نشان دهند.

کابینت‌های سفید به علت محبوبیتی که در دنیا دارند هیچ گاه از قدیمی نمی‌شوند که نیازی به تعویض آن‌ها پیدا کنید. بعضی از افراد پس از مدتی از رنگ کابینت‌های آشپزخانه خسته می‌شوند، اما در مورد رنگ سفید به ندرت این اتفاق می‌افتد. اما توجه داشته باشید که اگر این رنگ را انتخاب کردید به نور پردازی حرفه‌ای در اطراف آن نیاز پیدا می‌کنید.

برای جلوگیری از یکدست و بی روح شدن فضای آشپزخانه می‌توانید برای دیوار بین کابینت‌ها انواعی از کاشی‌ها و برچسب‌های مورد علاقه‌تان را مورد استفاده قرار دهید. برای فضای پیشخوان بهتر است که از های گلاس سفید استفاده کنید تا براقیت و زیبایی دو چندانی داشته باشد.

با کنار هم قرار دادن رنگ‌های مناسب در کنار سفید ترکیبات جذابی حاصل می‌شود، از جمله:

1- ترکیب رنگ قهوه‌ای با سفید

ترکیب رنگ سفید با رنگ قهوه‌ای از جمله ترکیبات متداول به حساب می‌آید که در سال‌های اخیر استفاده‌ی زیادی داشته است، البته بهتر است که این رنگ قهوه‌ای یادآور طرح چوب باشد تا نمای بهتری داشته باشد. علت تناسب این دو رنگ در کنار هم این است که سفید ذاتی سرد دارد و رنگ قهوه‌ای ذاتی گرم که در کنار به تعادل می‌رسند. هر کدام از این دو رنگ باید هوشمندانه و کاملاً به اندازه استفاده شود تا طراحی چشم‌نوازی از آب در بیاید.

2- ترکیب رنگ مشکی و سفید

آشپزخانه‌ای با ترکیب رنگی سفید مشکی یا همان آشپزخانه سیاه و سفید همیشه از محبوبیت زیادی برخوردار بوده است. وجود این دو رنگ متضاد در کنار هم به خصوص در سال‌های اخیر ترند بوده است اما تنها افرادی به سراغ این نوع طراحی می‌روند که جسارت کافی داشته باشند. نکته‌ای که در این مورد باید به آن توجه داشته باشیم این است که این دو رنگ باید با دقت بالایی در کنار هم قرار بگیرند تا نتیجه‌ی رضایت بخشی حاصل شود.

3- ترکیب رنگ زرد و سفید

بسیاری از افراد رنگ زرد را رنگ شادی، زیبایی و روشنایی می‌دانند که البته در ترکیب با سفید زیبایی بیشتری ایجاد می‌کند. می‌توانید در کنار دیوارهای زرد آشپزخانه از کابینت‌های زرد و سفید استفاده کنید که البته باز هم تاکید می‌کنیم که رعایت هر چه بیشتر تعادل امری ضروری است. اینکه رنگ زرد و سفید را چطور و به چه نسبتی در کنار هم قرار دهید به سلیقه‌ی شخص شما بستگی دارد.

4- ترکیب سفید با طلایی یا نقره‌ای

ما رنگ طلایی را رنگ شیک و لوکسی به حساب می‌آوریم که مورد علاقه‌ی افراد خاص پسند است. در آشپزخانه‌ای که رنگ غالب آن سفید است، استفاده از رنگ طلایی به عنوان رنگ دوم می‌تواند بسیار چشمگیر باشد. با اینکه این روزها درب کابینت‌ها را مگنتی می‌سازند تا دیگر نیازی به استفاده از دستگیره‌های بزرگ و شلوغ بر روی سطوح صیقلی آن‌ها نباشد، همچنان می‌توانیم از دستگیره‌های طلایی بر روی کابینت‌های سفید رنگ استفاده کنیم.

با توجه به اینکه تفاوت زیادی بین ترکیب‌ رنگ سفید با رنگ‌های طلایی و نقره‌ای وجود ندارد، می‌توانید به جای طلایی از نقره‌ای نیز استفاده کنید. اگر لوازم و تجهیزات آشپزخانه شما استیل و یا به رنگ نقره‌ای هستند ترکیب جذابی با کابینت‌ها و رنگ دیوار سفید می‌سازند. ست کردن لوازم آشپزخانه با رنگ کابینت‌ها را باید از ابتدا که به خرید می‌روید در نظر داشته باشید تا بعداً دردسرساز نشود.

  • علاوه بر ترکیب رنگ‌های دیگر با سفید، می‌توانید با استفاده از گل به رنگ سفید آشپزخانه‌تان روح و حس و حال زندگی دهید.
  • اگر کفپوش‌های سرامیکی و یا سنگی آشپزخانه طرح‌های شلوغی دارند، از کابینت‌های سفید استفاده کنید تا آرامش فضا به کلی از بین نرود.

رنگ طوسی

رنگ طوسی که به آن خاکستری هم می‌گویند شامل تمام رنگ‌های طیف میان سفید و سیاه است و کاربرد بسیار گسترده‌ای در صنعت مد و فشن دارد. برای بسیاری از مردم این رنگ و نوع پررنگ‌تر آن تداعی‌کننده‌ی غم و خستگی ذهنی است و حوصله‌ی بسیاری از افراد را سر می‌برد. اما در مجموع رنگ طوسی نماد هوش، آرامش، استقلال و سازش است که همین امر این رنگ را برای بسیاری از افراد رنگی جالب به حساب می‌آورد.

طبق مطالعات صورت گرفته، استفاده‌ی مداوم و طولانی مدت از رنگ خاکستری موجب تحلیل رفتن انرژی و ایجاد افسردگی می‌شود. بنابراین اگر از دسته‌ی افرادی هستید که علاقه دارند از رنگ طوسی و یا خاکستری در آشپزخانه استفاده کنند، پیشنهاد می‌کنیم که ترکیب‌های رنگی مناسب آن را پیدا و در طراحی داخلی آشپزخانه خود پیاده‌سازی کنید.

رنگ طوسی برای آشپزخانه

رنگ طوسی از رنگ‌هایی است که در خانه‌هایی با سبک دکوراسیون داخلی مدرن کاربرد زیادی دارد. بسیاری از افراد این رنگ را به تنهایی و بسیاری دیگر در ترکیبات دیگر به کار می‌برند. یکی از ویژگی‌های این رنگ مثبت انعطافی است که در ترکیب با رنگ‌های دیگر نشان می‌دهد. استفاده از رنگ طوسی و تنالیته‌های آن در آشپزخانه یکی از کارهایی است که می‌تواند محیطی آرامش بخش بسازد.

رنگ طوسی انواع براق، تیره، روشن و طیفی گسترده از سیاه تا سفید را در بر می‌گیرد. بهترین ترکیب‌هایی که با رنگ طوسی ساخته می‌شود و هارمونی جذابی را پدید می‌آورد در همان طیف است. در ادامه برخی از این ترکیبات را به بررسی خواهیم گذاشت.

1- ترکیب رنگ سفید با طوسی

رنگ طوسی به عنوان رنگی آرامش بخش در هر فضایی که مورد استفاده قرار بگیرد، به بازیابی انرژی از دست رفته کمک می‌کند.. بسیاری از افراد از طوسی متالیک برای کابینت‌ها استفاده می‌کنند و برای ایجاد تناسب از لوازم الکتریکی سفید استفاده می‌کنند تا ترکیبی جذاب بسازند، زیرا ترکیب رنگ سفید با طوسی به محیط درخشندگی چشمگیری می‌‌بخشد.

رنگ‌های طوسی بسته به کمرنگ و یا پررنگ بودن هر یک ترکیبی متفاوت با سفید می‌سازند. پیشنهاد ما استفاده از طوسی مات در کنار سفید براق است تا تعادل حفظ شود. بنابراین در آشپزخانه‌ای با رنگ‌ دیوارهای سفید می‌توانید از طوسی کمرنگ و مات استفاده کنید تا به آن اصالت ببخشید. گاهی اوقات کفپوش‌ آشپزخانه‌ها را با سرامیک‌ و پارکت‌های طوسی رنگ می‌پوشانند که در این صورت بهتر است که از کابینت‌های سفید رنگ براق استفاده شود و بالعکس اگر کفپوش‌های سفید رنگی داشتیم، استفاده از کابینت‌های طوسی انتخابی جذاب خواهد بود.

2- ترکیب رنگ سبز یا زرد با طوسی

یکی دیگر از ترکیب‌های رنگی جذاب که در کنار طوسی جلوه‌ای خاص و ویژه به دکوراسیون داخلی می‌دهد، ترکیب سبز و طوسی است. تصور کنید که کابینت‌های آشپزخانه در دو رنگ طوسی و سبز پاستلی طراحی و اجرا شود. سبز پاستلی از رنگ‌هایی است که این روزها و به خصوص در فصل تابستان طرفداران زیادی پیدا کرده است. وجود این رنگ در کنار طوسی بسیار چشم‌نواز است، به خصوص که اگر رنگ دستگیره‌های کابینت‌ها نقره‌ای باشد. رنگ سبز در کنار طوسی معجزه می‌کند. اگر دیواری را به رنگ سبز در نمی‌آورید دست کم از گل و گیاه به تعداد بالا در دکوراسیونی که رنگ طوسی در آن هست استفاده کنید.

رنگ دیگری که ترکیب آن را با طوسی بیش از هر رنگ دیگری می‌بینیم زرد است. زرد رنگ شاد و پر انرژی است که در کنار طوسی می‌تواند به تعادلی خوشایند برسد. حتی در صنعت مد و فشن هم این دو رنگ در کنار از ترکیبات زیبا به شمار می‌روند. اگر قصد استفاده از رنگ‌های زرد و طوسی برای دکوراسیون آشپزخانه دارید، پیشنهاد می‌کنیم در یک قسمت کوچک مثلاً برای دیوار یک سمت رنگ زرد را در نظر بگیرید و برای قسمت‌های باقی مانده رنگ طوسی و اندکی سفید را انتخاب کنید. به این ترتیب ترکیبی جذاب می‌سازید که علاوه بر جذابیت، آرامش هم به ارمغان می‌آورد.

3- ترکیب رنگ فیروزه‌ای و یا آبی با طوسی

فیروزه‌ای از رنگ‌های جذابی است که هم در آن آبی دیده می‌شود و هم سبز. اگر به دنبال دکوراسیونی برای آشپزخانه هستید که ظاهری مدرن و دلنواز داشته باشد این ترکیب رنگی را در لیست خود قرار دهید. تم رنگی که فیروزه‌ای در کنار طوسی می‌سازد، مطلوب و کمی نوستالژیک است.

بهتر است که در کنار ترکیب فیروزه‌ای و طوسی از رنگ سفید هم استفاده کنید. این ترکیب در صورتی به دلخواه‌ترین شکل ممکن در می‌آید که لوازم الکترونیکی نقره‌ای رنگ باشند.

4- ترکیب رنگ صورتی و یا نارنجی با طوسی

ترکیب خلاقانه‌ی دو رنگ صورتی و طوسی همیشه در کنار هم زیبایی خاص خود را داشته است. در صورتی که طوسی کمرنگ با صورتی ترکیب شود، دکوراسیونی ملایم می‌سازد که برای افرادی که به تازگی زندگی مشترک خود را آغاز کرده‌اند پیشنهاد می‌شود. البته که این ترکیب رنگی به دلیل آرامش و تمرکزی که به همراه می‌آورد، در اتاق خواب نیز مورد استفاده قرار می‌گیرد و اتفاقاً طرفداران زیادی هم دارد.

ترکیب رنگی نارنجی و طوسی کمی حساس‌ است. استفاده‌ی بیش از اندازه از رنگ نارنجی در کنار طوسی به دلیل وجود کنتراست بالا ظاهری آزار دهنده خواهد داشت. پیشهاد ما استفاده از این ترکیب رنگی در اتاق کودک است، زیرا انرژی بخشی بالایی دارد. اما اگر می‌خواهید این طرح را در آشپزخانه پیاده‌سازی کنید می‌توانید از کابینت‌های طوسی مات استفاده کنید، و با صندلی‌های پایه بلند با نشیمن نارنجی رنگ به دکوراسیون داخلی آشپزخانه رنگ و لعاب دهید.

سخن آخر

ترکیبات دیگری نیز با طوسی ساخته می‌شود که جلوه‌های خاصی دارند، از جمله قرمز و طوسی، بنفش و طوسی و غیره که همگی بسته به سلیقه‌ی افراد می‌توانند کاربردی باشند.

با توجه به نکاتی که ذکر کردیم، اگر قرار باشد همین امروز رنگ پایه‌ی دکوراسیون داخلی آشپزخانه خود را انتخاب کنید، انتخاب شما رنگ سفید است یا طوسی؟ پیشنهاد ما رنگ سفید در کنار طوسی است. این دو رنگ به دلیل نزدیک در یک طیف قرار می‌گیرند و در کنار آرامش و راحتی که در یک محیط به وجود می‌آورند، ظاهری مدرن و جذاب نیز می‌سازند.

اشتراک گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *